şükela:  tümü | bugün
 • dünya sağlık örgütü (dsö), düzenli yayımladığı haftalık raporunda, ilk kez bu yılın ocak ayında kolombiya’da tespit edilen ‘b.1.621’ varyantına dikkat çekti.
  dsö, 31 ağustos’ta yayımladığı haftalık raporunu, özellikle güney amerika’da etkili olan ‘b.1.621’ varyantına ayırdı. raporda; varyantın ‘incelenmesi’ gereken varyantlar arasında olduğuna dikkat çekti.

  raporda, güney amerika ve avrupa’da vakalar olduğunun altı çizildi. dsö, ‘mu varyantı’nın aşılara karşı daha dirençli olabileceğini düşündüren mutasyonlara sahip olduğunu, ancak bunu daha fazla incelemek için yeni çalışmalara ve verilere ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

  “sürekli artış gösteriyor”
  dsö, ‘mu varyantı’nın küresel yaygınlığının şu anda yüzde 0,1 seviyelerinde olmasına rağmen, kolombiya’da vakaların yüzde 39'unu ve ekvador’daki vakalarını yüzde 13'ünü oluşturduğunu bildirirken, yaygınlığın sürekli artışta olduğunu vurguladı.

  şimdilik ‘ilgi varyantları’ arasinda
  dsö, koronavirüs varyantlarını iki sınıfa ayırarak inceliyor. bunlar, voc (endişe varyantları) ve voi (ilgi varyantları) olarak sınıflandırılıyor. şimdiye kadar dört varyant endişe varyantları listesine girdi. bunlar; 193 ülkede görülen alfa, 141 ülkede görülen beta, 91 ülkede tespit edilen gamma, 170 ülkede tespit edilen ve son dönemde etkili olan delta varyantları olarak belirtiliyor. ‘mu varyantı’ şimdilik ‘ilgi varyantları’ arasında sınıflandırılıyor.
  (bkz: covid-19 mu varyantı)
  kaynak:https://www.google.com/…oronavirus-variant-named-mu
  kaynak2:https://www.cumhuriyet.com.tr/…anti-uyarisi-1865246
 • ocak ayında kolombiya'da ortaya çıkan, diğer varyantlara göre aşıya karşı daha dirençli, diğer varyantlardan daha bulaşıcı ve doğal yolla gelişen bağışıklığa karşı da dirençli olan covid-19 varyantı. şu anda, amerika'da, bu varyantın görülmediği tek eyalet nebraska'ymış.

  41 ülkeye yayılmış olan mu varyantı, amerika'da vaka sayıları nüfusa oranlandığında, en çok hawaii ve alaska'da görülüyor. şu anda, amerika'daki covid vakalarının %1'inden azı mu varyantı kaynaklı olsa da bu varyantı hem aşıya hem de doğal bağışıklığa karşı dirençli olduğundan sağlık otoritelerinin dikkatle takip ediyor.

  mu varyantının en sık görüldüğü yani vaka sayılarının en yüksek olduğu eyaletler maine, connecticut ve florida.

  amerika'da şu anda görülen covid-19 vakalarının %99'u delta varyantı. fauci, mu varyantı ile olarak şu anda ciddi bir tehdit teşkil etmiyor, ancak varyantı yakından takip ediyoruz demiş. mu varyantı temmuz ortasında amerika'da peak yapmış ve şu anda, rakamlar azalıyormuş.

  kaynak: https://www.newsweek.com/…ound-49-us-states-1626472

  ilave: şu web sitesinden, hem mu varyantının hem de diğer varyantların yayılımına dair güncel bilgilere ulaşmak mümkün. https://outbreak.info/situation-reports/mu
 • (bkz: mark up)
 • mu varyantını sikeyim.

  böyle düzenin dibine sıçayım.

  hayatlarımız alt üst oldu, ne psikoloji kaldı, ne gelecekten umut.

  hepsi siz covid seviciler yüzünden, yasak hayranları, otorite yalayıcıları sayesinde.

  tebrik ederim.
 • bu varyantlar pasaportlamı dolaşıyor. nasıl tespit ediyorlar. aylarca türkiye görülmemişti birden çıkageldi. korona. ilginç, bize gelmedi deyince gelmiyorlar demekki. bize gelmemiştir gelse bilirdik. o zaman gelmemiştir yohtur bizde.
 • an itibari ile türkiye'de 2 kişide görülmüştür
 • kayıp varyanttır.
 • virüsler çok hızlı çoğalıyor ve insan evriminden çok daha hızlı mutasyon geçirebiliyorlar.

  1980'lerde insanlar nükleer savaştan korkuyorlardı ama bugünün tehdidi artık virüsler.

  varlığı bilinen ama henüz insanlara bulaşmamış başka virüsler de var. birilerinin bize biyolojik savaş açmasına da gerek yok. dünya pek de dost canlısı bir yer değil.
 • ne zaman koronayı unutup biraz rahatlasam yeni varyant çıkıyor amk.
hesabın var mı? giriş yap