şükela:  tümü | bugün
 • tiyatro ve sinema oyuncusu. veterinerlik ogrenimini yarım bırakıp operetlerde figuran olarak tiyatroya basladı. kendi tiyatrosunda* sahneledigi ve hep basrolunu üstlendıgı oyunlar, özellikle de 1955-1971 arası 16 yıl boyunca oynayan cibali karakolu' yla büyük un kazandı.. karım beni aldatırsa filmiyle sinemaya atıldı.
 • adı cibali karakolu adlı tiyatro oyunu ve sinema filmi ile beraber anılır. karakolda bozuk daktiloyla ifade tutanağı yazdıkları sahne türk komedi klasiklerindendir.
  - vezife başinda ciddiyet şarttir, eavladim.
 • cem karaca'nin ilk kez sahneye ciktigi gece, cem'i yuhalamasi icin kiraladigi adamlari salona yollamis, cem bu isleri biraksin diye.
 • istiklal caddesinde, odakulenin karşısındaki tiyatronun adıdır aynı zamanda.
 • izmir valisi kazım dirik paşa'nın kızı şükran, muammer karacaya kaçmış, bu yüzden babası istifa etmek istemiş fakat atatürk kabul etmemiştir.
 • hain ayakkabı arkadan vuruyor esprisinin sahibi
 • göbeğiyle maruf yahya kemal beyatlı az biraz sıska olan muammer karaca'ya bir gün yolda tesadüf eder:

  - muammer bey sizi gören memlekette kıtlık var sanacak.
  - ah yahya efendi sizi gören de kıtlığı sizden bilecek.
 • bornova anadolu lisesinde bir tarih öğretmeni. hatta okuldaki en iyi öğretmendir kanımca.
 • oldum olası bu tiyatrocuların uçuk kaçık olayların kahramanları olmasına hep gıpta ile bakmı$ımdır. her türlü fırlamalıkta hep ba$rol oyuncularıdırlar. muammer karaca'nın da hayatından alacagımız bir kesit bu fırlamalıgın yalın özetlerindendir.

  bir gün dönemin izmir valisi ailesiyle birlikte muammer karaca'nın da oyuncu kadrosu içerisinde yer aldığı bir tiyatro oyununu izlemeye gelir. seyirciler arasında izmir valisi kazım pa$a'nın ailesinden güzelliği pek çok canlar yakan kızı $ükran hanımda vardır. bir türlü yolunu bulur muammer karaca ve kızı ile tanı$ır valinin. sonrasında görü$meler sıkla$ır. muammer karaca ile $ükran hanım evlenmeyi kararla$tırırlar. fakat konuyu pa$a babasına açınca $ükran hanım red cevabıyla birlikte "tiyatrocudan e$ olmaz" tepkisini de bonus olarak hanesine yazdırır. bu cevaba dolaylı yoldan ula$an muammer karaca halıcı kimliğine girip kaçırır valinin kızını. tabi valinin çevresi hallice. bir telefonuyla yakalanırlar bir kaç güne kalmadan. ama yılmaz usta tiyatrocu ve bu sefer yoğurtçu olarak kaçırır valinin kızını. yine yakalanır. sonra tekrar kaçırır. artık kaç yakalan - kaç yakalan i$ çocuk oyuncagına döner. atanın kulagına gider bir vesile ile ya$ananlar. aracılık görevini üstlenir ata ve muammer karaca ile izmir valisinin kızı $ükran hanım dünyaevine girerler. fakat birliktelikleri uzun sürmez. kaçıp kovalamacalarla ba$layan ili$kileri mutsuz sonla noktalanır ve ayrılırlar.. $ükran hanım daha sonra kendisinden hayli büyük olan ve aynı zamanda muammer karaca'nın da tiyatrodan oyun arkada$ı olan gülriz sururi'nin babası lutfullah sururi ile evlenir. yani kısa metrajlık film bağlamında dallasa dönen "muammer karaca ve ili$kiler yumagı", muammer karaca'nın eski e$inin gulriz sururi'nin uvey annesi olmasıyla son bulur..
 • bu adamın bir evi vardır. yeşilçam filmlerinin önemli bir kısmı bu evde çekilmiştir. bahsettiğim ev, salonu merdivenli, merdiven duvarı mavi olup üstünde göçmen kuş kabartmaları vardır. filmdeki esas kızın o merdivenlerin üstünde belirip aşağı doğru yürüme sahnesi klasiktir.

  yeşilçam'ın doğru dürüst set, plato, stüdyo düzeni olmadığı için filmler çoğunlukla evlerde çekilmiştir. bu evlerin en önemlisi işte muammer karaca'nın evidir. ev sonradan yıkılıp apartmana dönüştürülmüştür.

  muammer karaca'nın evinde kaç film çekilmiştir derseniz bi rakam vererem. bilen varsa söylesin. ama yüzlerce olduğu kesin.