şükela:  tümü | bugün
 • çanakkale savaşlarında ingiliz zırhlısı goliathı batıran muhrib.
 • muavenet 12 mayıs gecesi çanakkale limanından bacası kapalı ve karartma halinde ayrılmış, morta koyunda demirli, devamlı ateşi nedeniyle askerlerimizce "kocakarı" diye adlandırılan ingiliz goliath zırhlısına yaklaşmış, zırhlının mors ile "q" işareti göndererek parola sormasına aynı işaretle karşılık vererek zırhlı mürettebatını şaşırtmış, kazanılan bu anda yaklaşık 400 metreden iki aalman yapımı torpido ateşlemiş ve geri çekilmiiştir. bordadan (hafızam beni yanıltmıyorsa sancak bordasından) iki tam isabet alan goliath, çoğu uyumakta olan mürettebattından 500'ün üzerinde kişiyi de kendisiyle birlikte morta koyunun derinliklerine sürükleyerek onbeş daika civarı bir sürede ters dönmüş ve batmıştır. goliath'ı batıran ana neden, geminin zırh plakalarının patlayıcılara dayanıklı esnek çeliktense, eski düzen demir plakalardan yapılmış olması ve torpido infilakıyla cam gibi kırılmasıdır. aynı neden, turgut reis zırhlımızın yakın bir mevkide savaşın daha erken zamanlarında bir ingiliz denizaltısı tarafından batırılmasında, geminin kaybının ana nedeni olarak göze çarpmaktadır. goliath'ın batırılmasından sonra paniğe kapılan ingiliz komuta kademesi kıyı destek bombardımanı görevi yapmakta olan tüm zırhlı ve dretnotları geri çağırmıştır. bunun sonucu olarak önemli bir destek ateş gücünden mahrum kalan ingiliz piyadesi yarımadada önemli mevziler kaybetmiştir.
 • fr schichau ag elbing firmasına 1908 yılında sipariş edilen torpido muhribi tipinde ve 74 metre uzunluğunda muavenet saatte 32 deniz mili sürat yapabiliyordu. 4 adet topu, 3 adet torpili bulunan ve 765 ton ağırlığında olan muhrip 1909 mart ayında denize indirilmişti. halkın kendi arasında para topladığı ve osmanlı ordusu na hediye ettiği bu gemi 12 mayıs 1915 gecesi sürekli atış yapması ve atışların art arda olması nedeniyle çıkan ses osmanlı askerlerinin verdiği lakapla kaynana zırıltısı olarak adlandırılan goliath zırhlısını 300 metreden birisi komuta köprüsü ikincisi baş baca altına ve üçüncü olarak da kıç tarafını vurup üç adet torpido ile batırınca 750 kişilik mürettabattan gemi komutanı da dahil 570 kişi öldü. bu olay üzerine çok etkilenen ingiliz hükümeti nde önce ingiliz deniz kuvvetleri komutanı amiral fischer arkasından savaşa girilmesinin fikir babası olan denizcilik bakanı churchill istifaları bile beklenen yumuşamayı sağlamamış en sonunda ingiliz hükümeti 25 mayıs 1915 günü toptan istifa etmişti.
 • 1914'deki karadeniz baskına kardeş gemisi gayret-i vataniye ile katılmıştır. 29 ekim 1914 günü sabah 03.00'de rusya'nın odessa limanını basarak, kubanets ve donetsk gambotlarını batırmış, petrol depolarını imha etmiş, beştau mayın gemisi ve birkaç ticaret gemiside hasar almıştır. baskından sonra ertesi gün rus karadeniz donamasına yakalanmadan, haydarpaşa'ya gelerek demirlemiştir.
 • ilginçtir ki, 1992 yılında gerçekleştirilen kararlılık gösterisi-92 (exercise display determination 1992) adlı bir nato tatbikatında abd gemisi tarafından yanlışlıkla(!) batırılan muhribimizin adıyla benzerlik taşır.

  (bkz: #96867971)
 • dev ingiliz zırhlısı hms goliath'ı filmlere konu olacak türden bir operasyonla batıran ve asıl torpidoyu churchill ve ingiliz hükümetine yollayan gemidir.
 • 27 şubat 1914 tarihinde, içinde pilot yüzbaşı fethi bey ile rasıt yüzbaşı sadık bey olmak üzere, şam'dan kudüs'e doğru giderken taberiye gölü yakınlarında düşen bleriot tipi uçak.

  halkın muaveneti ile alınmış bu tayyare, maatteessüf ilk türk askeri hava şehitlerini taşıyan uçak olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap