şükela:  tümü | bugün
 • bir gün hz. ali'nin taraftarlarının yoğun olduğu küfe'den, bir arap, devesiyle şam'a gelmiş. şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:
  - ver o dişi deveyi bana! demiş. tartışma büyümüş, küfe'den gelen adam, "bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir" diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar. konu muaviye'ye yansımış.
  halk meydanda toplanmış... muaviye, küfe'den gelenle şam'da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:
  - bu dişi deve şamlınındır!
  sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:
  - ey cemaat, bu dişi deve kimindir?
  cemaat hep birlikte bağırmış:
  - şamlınındır!
  küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, muaviye onu yanına çağırmış:
  - ey küfeli, dinle! sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. ama sen küfe'ye dönünce gördüklerini ali'ye anlat ve de ki: "ey ali, muaviye'nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! ayağını denk al!"

  http://www.sabah.com.tr/…uaviye-ali-ve-deve-hikyesi
 • hikaye eksik anlatılmış. muaviye, daha sonra kûfe'liye çok daha kaliteli bir deve hediye ediyor. böylece ihtilafın bütün taraflarını memnun etmiş ve doğabilecek tatsız olayları baştan engellemiş oluyor.

  ayrıca hz. ali'ye gözdağı verme olayı yok aksine başka bir mesaj vermek istiyor, "artık peygamber zamanındaki olgun insanlar yok, meydan böyle vahşi insanlara kaldı, bunları eski sistemle idare etmek mümkün değildir, bunlar ancak güç kullanan bir hükümdarın dilinden anlar"...demek istediği bu...tabii o hükümdarın kendisi olduğunu da zımnen söylemiş oluyor...
 • bu hikaye muaviye ve takipçilerinin ne kadar kaypak, ne kadar düzenbaz, ne kadar aşağılık olduğunu gösterir. başka birşey değil.
  maalesef, bizim sürekli gerçek islam bu değil dediğimiz için dalga konusu oldugumuz dinin kurucusudur.