şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beni sicim ipi gibi geren sekreterdir. allah belasını versin böyle işin. adam gibi derdimi anlatamıyorum bu sekreter yüzünden. penis diyeceğim diyemiyorum, taşak diyeceğim diyemiyorum, makat diyeceğim diyemiyorum. doktor hasta ilişkisini mahveden bir durum bu. hani nerede hasta hakları? mecbur muyum ben bu kadının yanında şeyimdeki ağrıları anlatmaya? hangi erkek bir kadının yanında idrar kaçırıyorum diyebilir ki? kimin aklına gelmiş bu sistemi kurmak? eminim bu dertten muzdarip tonla insan vardır.
 • doktor daha fazla hasta bakabilsin* diye bilgisayardan kabul, kayıt, tanı girme, tedavi vs gibi evrak işlemlerini yapan kişidir. sağlık sistemimizde maalesef kaliteli sağlık hizmeti de, hasta mahremiyeti de bakılan* hasta sayısından daha önemsiz.
 • rahatsızlık verici sekreterdir. bilgisayarla uğraşıp dinlemiyormuş gibi yapsa da bütün ayrıntıları ince ince dinliyor.
  hasta haklarına göre içeri girdiğiniz zaman "özel konuşacağım" derseniz dışarı çıkmak zorunda. hastaların böyle bir hakkı var.

  böyle bir uygulamanın nedeni ise; hastaya taciz, şiddet ya da hastanın doktora karşı saldırısı gibi olaylara şahitlik etmesi.

  edit: "ikisi birden hastaya taciz, şiddet uygularsa" diye bir tepki geldi. zaten orda sekreterin olması böyle olayları ciddi oranda azaltıyor. zaten erkek doktorların sekreteri %99 kadın oluyor. doktorları savunmak değil amacım ama standart muayene sırasında " doktor beni taciz etti " diye bağıran ilginç hastalar çok fazla. bu durum hem doktoru hem de hastayı bir nebze de olsun koruyor.
 • ''böyle bir uygulamanın nedeni ise; hastaya taciz, şiddet ya da hastanın doktora karşı saldırısı gibi olaylara şahitlik etmesi. '' demiş yukarıdaki yazar. ya ikisi birlikte hastaya taciz, şiddet uygularsa?

  insanı insana emanet etmek, kurdu kurda emanet etmekten beterdir.
  hele hele hipokrat yemini eden adam bile neler yaparken, 2-3 hafta gizlilik semineri alan (bilgim yok, iyi ihtimalle bu) birine doktorla paylaştığınız aynı sırlarınızı emanet etmek deli saçmasıdır, yüz karasıdır.

  tanım: oldukça rahatsız edici ve yok olması gereken uygulamanın konusu kişidir. sekreter dediğin dışarıda beklesindir.
 • basurlular çok utanıyor bu kızdan.

  ben de basurlu biri olarak 1. derece başlayan hastalığım son reddeye ( 4. dereceye ) gelene kadar sırf bu doktorun yanındaki sekreter kızlar yüzüne gidip bir türlü domalamadım doktora.

  zira erkekler o sorunlu bölgeyi hekime gösterirken bu içerideki kızlar yüzüne sıkıntıya giriyor, geriliyor, ecel teri düküyor...
  yani allah kimsenin başına, şey yani götüne böyle hastalık vermesin abi.

  basurum demiştim. geçen temmuz ayının ılık bir yaz gü ( s.kerim nostaljik girişi . götümüzden kan almışlar, biz gelişme bölümünün seksiliğini düşünüyoruz) çok kötü basurum işte. baya bir ilerlemiş hali, hani 4 yapraklı yoncayı boş ver, resmen götümde açmış bir papatya var.
  taharet alırken '' seviyo, sevmiyo'' yapıyorum, sevmiyor çıkınca sinirden sıkıp kanatıyorum.
  öyle aşığım,
  hüğğ çok kötüyüm lan, gidip muayene olmam lazım ama erkeğiz ya domalmaktan utanıyoruz işte. o asistan kızdan çekiniyoruz.

  sonunda kendimi ikna ettim.baya bir gaza gelip ertesi gün doktorun kapısında soluğu aldım. hem de ne soluk derin derin 18 kez nefes alıp kapısını çaldım.

  tak tak tak.

  asistan kız = buyurun beyefendi.

  - şeyyy yanlış kapıyı çalmışım pardon.

  kardeş olmaz böyle bir şey; sanki miss turkey yarışmasına hava muhalefeti nedeniyle katılamayan bir kız. ulan böyle güzel bir kızı niye basur doktorunun yanına verirler ki. hayır yani ne işin var onun o koltukta. git kraliçe tacını tak. bari havan olur. ulan çıldıracağım.
  bunları düşünürken aradan yarım saat gibi bir zaman geçtikten sonra, muayene parasını, aynı zamanda muhakkak düzelttirmem gereken götümü de düşünüp utana sıkıla yeniden kapıyı çaldım.

  tak tak tak.

  asistan kız = ihihihi yine yanlış kapıyı çaldınız.
  - ( gülüşünü s.keyim) şey sordum, meğer doğruymuş, burasıymış.

  doktor= buyur genç, anlat bakalım derdin nedir.
  - ( bakmasana mına kodum kızı)......
  doktor= evet sizi dinliyorum.
  - şeyy..
  - ( kısık ses) hocam ben hemoroid hastasıyım. rahatsızlık veriyor artık.
  doktor= hımmm iç mi? dış mı?
  -( dış, hem de ne dış, ayrı bir bütün gibi) dış efenim.
  doktor= kanama falan oluyor değil mi?
  - ( bazen gözüm kararıyor o derece) evet oluyor.
  doktor= ameliyatlık olabilir. görmem lazım. pantolonunuzu çıkarın.
  - ( aleti kaldır olum. kızın gözü gönlü açılsın. zaman kazan) ameliyat olursam kaç gün iş yapamaz alırım?
  doktor = 2 hafta.. aslına bakarsanız bıdı bıdı bıdı.....
  - sibel kekilli samanlıkta, sibel kekilli duşta, sibel kekilli siyah deri koltukta, fabrikada, havuzun yanında şezlongda, şimdi kucağımda, doktorun masasına uzanmış külodu
  doktor= şşşştt genç iyi misin? gözlerinin beyazı çıktı oğlum. kolonya verelim mi?
  - yok yok ben sıyırayım donu artık.
  doktor= hop hop burada değil, paravanın arkasına geçin.

  bu laf bütün hevesimi kaçırmıştı. paravanın arkasına geçip doktora domaldım.

  '' boww bu ne? meslek hayatımda böyle basur görmedim, evrim teorisinin kanıtısın. bildiğin maymun götü'' falan filan gibi cümlelerle beni yerin dibine sokmuş ve derhal ameliyat olmam için 2 gün sonraya gün vermişti.

  kısa keseyim lan. içeride kız olunca domalmak gerçekten koyuyor. basur muayenesi böyle tuhaf bir şey işte. zaten bu da arkadaşımın bana anlattığı böyle bir anısıdır . onun ağzından yazdım bunu. dedim ama ona, sen de güzel anılar var, ekşi sözlük diye bi yer var oraya gel anılarını yaz dedim. dinlemedi puşt. alayınız geri zekalıymış. biz de onun sayesine pirim yapıyoruz işte. ah ulan sekreter kızlar.
 • sözlüğün yine yarama parmak basan başlıklarından.

  her o bankoda oturan tıbbi sekreter değil bir kere. sağlıkla ilgili bir alandan mezun olmayıp orada bulunan kişiden tıp etiği bekleyemezsin. nereden bileyim evine gidince "ay biliyo musunuz bugün böyle böyle böyle bir vaka geldiiiğğ" diye benim çok özel olabilecek sağlık durumumla ilgili malzeme yaratmayacağına? kaldı ki normal sağlıkçılardan bile bu tıbbi etiği ihlal edenler varken sekretere neden güveneyim?

  doktorla bir bağ kuramıyorsun bunun yüzünden. çekiniyorsun. oranı buranı açmak istemiyorsun. kaldı ki doktora açmak bile insanı bu kadar gererken sekreter ne neyin nesi oluyor diyorsun.

  belki bu kişi hemşire olsa daha bir anlaşılır. nöbetleşe olarak her gün bir hemşire bu görevi üstlense mantıklı değil mi?
 • şöyle bir teknoloji olsa örneğin içeri girecek olan hasta, doktor ve sekreteri cinsiyet olarak seçebilse, 4 buton olacak 2si doktor 2si sekreter için, her hasta kendi kombinasyonunu yapacak, dileyen erkek doktor kadın sekreter seçecek, dileyen kadın doktor kadın sekreter gibi. tabi bu durumda 4ün 2'li kombinasyonunu almak gerekecek. her poliklinik için 4 kişi gerekecek, poliklinik arkasında bir değişim odası olur orda seçilen butona göre hemen değişim süreci gerçekleştirilir. hem personel az yorulur hem de hasta memnuniyeti tavan yapar. tabi bakanlık bu durumda istihdamını en az 2 ye katlaması gerekiyor. ben fikri sunayım belki ileride olur mu olur.
 • orada olmaması gereken sekreterdir. epeydir hiç bir yerde de rastlamadığım sekreterdir.
 • mahallelinin bütün kirli çamaşırlarını bilen stratejik açıdan önemli kişi.
 • sekreterden çok genelde uzman doktorun yanındaki asistan doktordur.