şükela:  tümü | bugün soru sor
 • araştırma, inceleme, tetkik, analiz vb tanımların genel ifadesinde kullanılan muayene tâbirine konu herhangi bir işlem için alınan ücrete muayene ücreti denir.

  ilk akla gelenler hasta ve araç muayenesidir. bunun yanında gümrük işlemine tâbi eşyalar için de muayene tâbiri kullanılır.
 • uzman doktor muayenesi için bu para gün itibari ile 8 liradır. bu ücrete ilaçların yüzdesi dahil değildir.
 • internetten "muayene ücreti" olarak aratıldığında sadece türkiye'de araç muayenesi sonuçları çıkar. çıkan bu sonuçların analizi yapıldığında da türklerin kendinden ziyade arabayı muayeneye ettikleri gerçeğine ulaşılır.
 • doktoruna göre değişir. doktor profesörse ayvayı yedin.

  misal bir yakınım dün bir doktora gitti, muayene ücreti 400-tl'ymiş. eğer bu parayı verirsen doktorun üniversitede incelediği hastalardan biri olabiliyorsun, giriş bileti kazanıyorsun. vay benim ülkeme.
 • bu ülkede eczacıya atılmış en büyük kazıktır. hastanın devlete olan borcunu eczacı tahsil eder. parası yetmeyen hasta eczacıya çıkışır. reçete girldiği an, o hastanın muayene ücretinin kendi hesabından kesildiğini bilen eczacı da tepkilidir.

  türkiyenin bürokratik saçmalıklarına muazzam bir örnektir...
 • devletin hastanede veya asm de almaya götünün yemediği bunun yerine eczacıya tahsil ettirdiği ücret. akp seçmeni teyzem geliyor asm ye veya hastaneye tek kuruş ödemeden muayenesini oluyor ne güzel değil mi ? sonra rte çıkıyor meydana hastaneleri ücretsiz yaptık diye atıp tutuyor. ama kazın ayağı hiç öyle değil. şimdi devlet bu ücreti hastaneye tahsil ettirmeye kalksa vatandaş "hani lan ücretsizdi hastaneler" diyecek rte'nin sağlık reformu seçmen gözünde yalan olacak. şimdi buradaki çakallık bu ücreti eczaneye tahsil ettirmek. yani bir nevi devletin gişesi yapıp suçu eczacıya yıkmak. bakıyorum adamın reçetesine ilaçlar 5 lira tutuyor adamın 70 lira muayene ücreti var. lan ilacın fiyatı zaten 10 lira adam neden 75 tl versin. alıyor ilacını vatandaş 10 liraya reçetesini sgk ya kayıt ettirmeden bak eczacı kardeşim gerekirse çıktısını al ekranın anlat hastaya devlet sana böyle geçiriyor diye açıkla, bilinç oluştur belki adamın kafasında bir şeyleri değiştirebilir koyun olmaktan çıkmasını sağlarsın.
 • maaşını patronumun ödediği, tüm imkanlarını patronumun sağladığı iş yeri hekiminden muayene olup ilaç yazdırırsam da alınan anlamsız ücret.
 • eczaneler tarafından tahsil edilen ama esasında devletin hastalardan tahsil ettiği ücrettir. devlet bu parayı eczacılara tahsil ettirerek, artık hastanede para ödeme devri bitti diye aptal insanları sömürmeye devam ediyor.
 • ilaç yazılmayan hastadan tahsil edilemeyen ücret.