• tusu verdikten sonra doktorların açtığı darphane.
  • sağlık bakanlığı'nın son dönemde kapatmak için çılgınlar gibi çalıştığı serbest hekimlik yapılan işyerleri. doktorlarının özel hastane patronlarına para kazandırması hedeflendiği için muayenehaneler özel hastane sahipleriyle sıkı fıkı ilişkileri olması muhtemel bakanlıkça tu kaka edilmektedir. kapatmanın en çok dillendirilen gerekçesi hastaneden muayenehaneye hasta çağırma, para vermezsen bu iş olmaz dendiği iddialarıdır. bu tip hekimlik yapan kişiler olabilir ancak türkiye'de doktor sayısı o kadar artmıştır ki böyle diyen doktorun yan polikliniğindeki hekime muayene olmak her zaman mümkündür, keza sağlık bakanı'nın kendi açıklamasına göre özel muayenehane çalıştıran hekim sayısı 4000, türkiye'deki hekim sayısı ise 108000'dir, yani dediğim gibi o dahiliyeci değil muayenehanesi olmayan diğerine her zaman gidilebilir. illa ki ona gideceğim diyorsanız o zaman da gidin efenim muayenehanesine, n'apalım yani, tercih meselesi.
    ben bir hekim olarak muayenehane çalıştırmıyorum ancak muayenehanelerin kapatılmasına can-ı gönülden karşıyım, doktor olarak değil hasta olarak. gebelik takiplerimi özel hastanede yaptırmaya çalıştığımda hizmet kalitesinin sadece görüntüde olduğunu fark ettim, devlet hastanesinden tek farkı hastanenin daha güzel görünmesiydi, oysa ben endişeli bir dönem geçiriyordum ve daha fazla ilgilenilmeye ve daha fazla açıklamaya ihtiyacım oluyordu. muayenehaneye verecek param da vardı ve özel bir hekime gittim, çok da memnun kaldım. alan razı veren razıyken bakanlıktaki bu hırsı anlamak gerçekten mümkün değil, devletten sağlık hizmeti almak halkımızın ne kadar hakkıysa özel hekimlik hizmeti almak da hakkıdır, 'paragöz doktorlar, kapansın tabi muayenehaneler' gibi laflar etmeden önce bunu hatırlamak gerek.
  • kendisi de yıllarca muayenehanecilik yapmış muhterem sağlık bakanımızın, sağlık sistemimizdeki en büyük sorunmuş gibi lanse ettiği, sanki olmasa herşey güllük gülistanlık olacakmış gibi pembe tablolar çizdiği pek bir menem şey. tabii burada bahsettiğimiz, 'muayene yeri' anlamında muayenahane değil, hekimlerin özel hasta baktıkları mekan. ilginç olan, muayenehane sahibi hekimlerin artık toplam hekim popülasyonunun çok küçük bir kesimini oluşturduğu gerçeğinin bu tartışmalarda hep es geçilmesi. 1000 tane hekim kapatınca muayenehanelerini her şey çok güzel olacak...
    bir de 'doktorlar hastaları muayenehanelerine çağrıyor' meselesi var. e benim canım, sen devlet değil misin, tonla memurun, müfettişin falan yok mu? denetlersin, yakalarsan böyle bir durum, verirsin cezasını geçersin. ama olay üzüm yemek değil ki, bağcıyı dövmek.
  • (bkz: vizite)
  • kalabaligin icine girip gözlerinizin hizli hizli bos bir sandalye arardigi yerdir muayenehane. bos bir yer bulup oturuncaya kadar ortamdaki gözleri üzerinizde hissettiginiz yerdir, acaba niye gelmis, derdi tasasi ne ola ki sorularinin ucustugu 20 m²lik bir oda.

idrarini recel kavanozuna koyup getiren teyze ile karsilasirsiniz burda,
    ellisine gelmis ama hala evlenememis adami görürsünüz - elleri gutlu annesiyle,
    isine yetismek zorunda olan mesgul insanlarin uflayip poflamasini duyarsiniz bir de.

kan aldirmak icin koyun gibi sirada bekleyenlere katilirsiniz belki de,
    istisnasiz en az iki üc burnu sümüklü, yüzü gözü kaymis birileri de vardir elbet.

her gittiginizde farkli insanlarla karsilastiginizi sanirsiniz, fakat abone oldugunuzda anlarsiniz ki öyle degilmis.

"...bu dertler böyle bitmez, düsünme derin derin
    hayat böyle arkadas beteri var beterin..."

(bkz: sen de bizdensin)
  • soylemesi ve yazmasi inanilmaz zor olan kelime; muayininane, muyannane, miyannane, yok daha neler... en temizi "doktor'un ofisi" diyelim uzunca ve kacalim.
  • doktorlarin hasta muayene ettigi ortam...
  • bir süredir işteki odanın döndüğü durum. tıp doktoruyum sanarsın; sırada hastalar var, bir fiş alıp gelmedikleri kalıyor diye düşündüğüm şey. hiç mi derdi bitmez insan oğlunun, arka arkaya taleplerle gelip kapıyı çalanların birisi odadan çıkarken diğerine "sıradaki bekleyen gelebilir" diye seslendim bugün artık, o denli!
  • kucuklugumden beri hep soylemis olsam da, ilkokulda sira yazmaya geldiginde "hebehebehubele muaynane yok ama boyle diildi soyleydi ehbehubeheb mayuyhane" falan gibi kombinasyonlar denedigim sonunda basariya ulasamadigim eve gidince ogrendigim, o zamandan beri sorunsuz yazdigim sukela kelime.
    ps: hayir efem cok zekiyim ilkokulda zaten yazmayi biliyodum
    pps: evet efem sadece yazmam gerekmemisti bu kelimeyi
  • muaynane diye okunmasa da söylenir..
hesabın var mı? giriş yap