• şu günlerde umarım korona kendisinden uzak durur.
  • #tarih'in mart 2020 sayısında kendisi ile güzel bir röportaj yapılmış. (bkz: atatürk'ün yüksek öğretim politikası)
  • hayranlık uyandıran , güzel ömür yaşasın dediğim örnek kadın.
  • milattan önce 4000 ila 2000 yılları arasında yaşamış dünyanın bilinen en eski uygarlığı kabul edilen (bkz: sümerler) alanında uzmanlığı ile bu asrın en kıymetli bilim insanıdır. ayrıca uzmanlık alanı sümeroloji olup da 105 yaşında olabilmek de tatlı bir tesadüf olsa gerek.
  • nafiz aydın’ın kendisi hakkındaki iddialarını okuyunca haliyle şok oldum, insan bi üzülüyor tabi. bu iddialar doğruysa türkiye’deki bir çok sümerologun balon olma ihtimali yüksek!
    söz konusu iddiaları aşağıdaki başlığa ekledim. ayrıca nafiz aydın’ın kim olduğu da bence çok önemli!

(bkz: nafiz aydın/@yedinci samuray)
  • iyidir hoştur. fakat bazen herşeyi sümerlere bağlama konusunda fazla zorlama yapmaktadır.
  • ali narçın’ın urukagina, ur-nammu, hamurabi kanunları ve çelişkiler adlı makalesinde adı pek de güzel anılmayan sümerolog.

bahsi geçen makaleden bir kesit: (...) (ur-nammu kanunları) istanbul arkeoloji müzesinde dünya sümerolog’u olarak tanıtılan samuel noah kramer tarafından bulunarak günümüze kazandırılmıştır. o dönemlerde muazzez ilmiye çığ da arkeoloji müzesinde görev yapmaktaydı(!) demek ki samuel noah kramer de olmasaymış bu tabletler istanbul arkeoloji müzesinde geri dönülmez bir uykuya gönderilecekti!(...)
  • 106 yaşını görmüş, maşallah ..
  • bugün 107 yaşına girmiş yaşayan ansiklopedi, sümerolog ve en önemlisi atamızın yadigarı doğum günün kutlu olsun koca çınar sağlıklı nice yaşlara.
    (bkz: 20 haziran 1914)

edit: yaş
  • osmanlı doğumlu nadide insanlardan, henüz v. mehmet yani sultan reşat tahttayken hayata gözlerini açmış. vahdettin bile bundan sonra tahta çıkmış. cumhuriyetiyse olduğu gibi yaşamış.

uzun ömürleri olsun.
hesabın var mı? giriş yap