şükela:  tümü | bugün
  • türk milliyetçisi bir dostumun kendi köyünden yunanistan'a mübadele ile giden rumları ziyaret ettiğini anlatması üzerine aklıma gelen fikir. arkadaşımdan orada çok sıcak karşılandığını, o köyden göçen rumların kendilerinin ve çocuklarının onu görmeye geldiklerini, hala yunanistan'da biraz yabancı gibi algılandıklarını ve bunların da yunanlara hitaben "gavur" dediğini büyük bir eğlenceyle dinledim. bu kadar bizimle özdeşleşmiş insanları hala öteki gibi görmek bana yanlış geldi. şimdi bunlara türk vatandaşlığı versek çoğu zaten gelmeyecek ama avrupa'daki imajımız müthiş yükselecek. o rumlar da artık ister istemez bizi savunacak, avrupa'nın türk düşmanlığı gütmesine rıza göstermeyecekler tabiki. zaten bunu bulgaristan yaptı, ispanya 500 yıl önce giden yahudilere vatandaşlık vererek olayı nirvanaya taşıdı.belki bir kaçı gelir rum meyhanesi falan açar da keyfimiz de yerine gelir hatta. hasılı faydaları saymakla bitmez. yetkililer bu işe el atsın bir zahmet.
  • mübadele ile gitmiş olsalar anlayacağım hede. gönderildiler. ayrıca bence vatandaşlık hakkı mübadele ile gönderilenlerden önce 6-7 eylül döneminden sonra vatandaşlıktan çıkartılan ve zorla gönderilen insanlara verilmeli.

yine de bu başlık altında konuşulacak pozitif her şey, türkiye şartlarında birer ütopya olarak kalır.
  • ben de yunanistan'dan mübadele ile gelen türklerdenim. yunanistan da bize vatandaşlık versin. mübadele karşılıklı oldu.