şükela:  tümü | bugün
  • mübariz mansimov'un, yalova’daki beşiktaş tersanesi’nde yapımı devam eden ve ekim’in ilk haftası suya inecek olan gemisine ismini vereceklerini açıkladığı şehit uzman çavuş. ibrahimov, ilham aliyev tarafından "milli kahraman" ilan edilmişti.
  • azerbaycan ve azeri türkleri'nin kürşad'ı. tek başına bir ermeni birliğini basıp onlarcasını telef eden kahraman. rahmet üzere olsun.
  • tek başına mayınlı bölgeyi geçerek, ermenistan sınırndaki karakola saldırı yapıp 45 ermeni askeri telef etmiş azeri asker. acaba bir sorunu mu vardı yoksa çok mu idealistti düşünmek lazım... ama arkadaşın bir cüssesi varmış, yanından geçmeye korkulur.. merak edenler http://www.facebook.com/…mov/108964872487491?ref=ts burdan görebilir. ben de şu kanı uyandı. 1995'te cin olmadan adam çarpaya kalkan mit'imiz azerbaycan'da darbe girişimine kalkmış fakat azeri askerler 400 şehit verse de darbe girişimini engellemişti. burdan çıkan kanım şu; azerbaycan gerçekten iyi asker yetiştiriyor...
  • bugün şehadet yıldönümü olan yiğit azeri türkü. rabbim rahmeti ve merhameti ile muamele etsin.
  • vatanımızda görevi sırasında doğrusunu yanlışını sorgulamadan hayatını feda eden binlerce güvenlik görevlimizden ancak biri kadar olan ve asla fazlası olmayan azerbaycan şehidi. bu ismin başlığını görünce içim acıdı ama kahramanlık hikayesi sebebi ile değil..

kesinlikle cesur bir asker ve vatanseverdir. gencecik yaşında hayatını feda etmiştir ancak 45-50 ermeni askerini öldürdü efsanesinin yaşatılması yanıltıcıdır..

ikinci dünya savaşında bir kulede zulalanıp gelen geçeni vuran bir keskin nişancı değilse birisi bu kadar ölüm saçması pek mantıklı değil, özellikle de modern askeri yapılandırmalarında..bunun güçle, yapı ile eğitim ile alakası yok..keşke olsa idi o zaman özel kuvvetlerimiz dünyayı fethederdi vesselam..

hiçbir yabancı kaynak (yani türkiye ve azerbaycan dışındaki tüm kaynaklar) bu olayı doğrulamamakta, ölen ermeni askerlerinin sayısı gayri resmi bir şekilde 4 olarak tanımlanmaktadır ki doğru ise bu da kahramanca bir orandır..

abartmadan, mitolojik öğe katmadan olduğu gibi bir olayı aktaramamamız neden yahu anlamıyorum? adam şehit olmuş, karşı tarafa 4 katı zarar vermiş, bu yetmiyor mu? yıllarca yenilgisiz osmanlı ordusu hikayeleri ile büyütüldük, şimdi de bunlarla oyalanıyoruz, ki birebir benim vatan evladım bile değil..benim ülkeme hizmet etmiyorsa türk olsa neyime yarar..kendimizi tatmin mi ediyoruz? buna ihtiyacımız yok bence, dünyaca kabul gören tarih araştırmalarını okuyunca da doğrusuyla yanlışıyla gurur duyuyorum ecdadımla ve milletimle, şişirilmiş efsaneleri duyunca değil..

kendimizi gaza getirmek niye..azerbaycan kaç şehit vermiş ki son dönemlerde? doğal olarak bu askeri milli kahraman ilan etmiştir..biz maalesef yapamıyoruz kendi şehitlerimize çünkü hangi birine versek milli kahraman nişanını bilemeyiz, sayı binlerce olunca tabi..

üzüldüğüm bu rahmetli gündemi bizim onlarca şehidimizden fazla meşgul etti kahramanlık efsanesi ile..ben üzülemedim hiç çünkü mübariz benim ülkemi savunurken şehadete ermedi..tek millet iki devlet kelamı da sinirlerimi bozuyor..madem tek milletiz, bir kere de azerbaycan gık desin uluslararası arenada bizim kavgalarımızda..onlar bizim himayemizde..ama işine gelmeyince enerji tedariği ile tehdit eder üstadını..eurovision gibi boktan bir şovda bile canı istemezse tam puan vermez...onlar bizim ölen her şehidimize ağlasın..türkiye yoksa onlar da yok nitekim..
  • gencecik yaşında ülkesinin başında bulunan diktatörün kurbanı olmuş azeri asker. kendisinden geriye hakkında uydurulan kahramanlık hikayeleri veya adının verildiği gemiler/uçaklar değil, karabağ'da ermeni askerlerinin ayakları arasında gözleri açık kalmış cesedi kaldı geriye sadece. 18-19 yaşındaki gencecik çocukların kanını emerek koltuğunu sağlamlaştırmaya çalışan o embesile sahip çıkan herkes aynı kanda boğulmaya mecbur kalacak.
  • azeri değildir, azerbaycan türkü şehidimizdir. azeri kelimesinden hiçbir azerbaycan türkü hoşlanmaz.
  • azeri gardaşlarımızın tarih boyunca farisiler ile fazla teşrik i mesaide bulunmuş olmalarından mütevellid hakkında mübalağanın zirvesine çıkılmış şahsiyet.

(bkz: fars mübalağacılığı)
  • turk milletinin sehididir. insallah nasip olursa 2. dogacak ogluma mubariz adini vermeyi bile dusunuyorum. allah rahmet eylesin mekani cennet olsun