şükela:  tümü | bugün
  • mudanya mutarekesinin imzalandigi bina. mudanyada sahil kiyisindan yurudugunuzde karsiniza gelecek binadir. hatta karsisinda agzida zeytin dali tasiyan bir guvercin heykeli de vardir. daha da ilerisinde ismet inonunun heykeli vardir. bu bina su siralar tadilatda olmasina ragmen genelde muze olarak ziyaret edilebilinir
  • ismet inonu nun bir yumruk darbesiyle ikiye ayirdigi rivayet edilen, masa mi raf mi* oyle bir mermer kutlenin de icinde bulundugu denize sifir bir guzel eski binadir.
  • bu aralar çok ilginç bir korumaya sahip müzedir.

-abi burada neden fotoğraf çekemiyoruz?
    +yaauu kardeşim, bak buraya foto çekmeye geliyorlar.. 4lü - 5li gruplar halinde geliyorlar.. biri diyo i"smet inönü^nün koltuğuna ben oturcam öyle foto çekicem", biri diyo "ben ingiliz general olucam." eşyaların canına okuyolar.. heykelleri çekip çekiştiriyorlar.. ondan yasaklandı fotoğraf hadisesi..
    -neyse ben cikiyorum kendine iyi bak bye

not: bu diyalog bugün yaşanmıştır.
  • eksikleri ve bakım çalışmaları bitirildikten sonra sonbaharda tekrar müze olarak hizmet verecektir.

http://www.haber224.com/…-evi39nde-restorasyon.html
  • bugün gittiğim ve içindeki görevlilerin tembelliğine ve vaziyetine inanamadığım müze.

üç kişi için 20 lira uzatılır:

tembel 1: sende 5 lira var mı?
    tembel 2: yok.
    tembel 1: 5 lira yok.
    testis agrisi: ???
    tembel 1: para yok.
    testis agrisi: anlamadım!?
    tembel 1: 5 lira para üstü veremiyoruz işte.
    testis agrisi: bizden ne bekliyorsunuz?
    tembel 2: gidin parayı bozdurun gelin.

şu lakayıtlığa, şu mayışıklığa, şu göt büyütme sevdasına bakar mısınız? o güzel beldenin, o tarih kokan güzel köşkünde tüm gün göt yaymaya öyle alışmışlar ki, biri 20 küsür diğeri 30 küsür yaşında olan iki işe yaramaz ağızlarını yaya yaya, götlerini kımıldatmadan git de parayı bozdur gel diyorlar.

akabinde olabildiğince sakin kalarak tüm gün göt yayan bu arkadaşlara işlerinin zaten gelen insanlardan ücret alıp para üstü vermek olduğunu belirttim ve onlara 20 lira gibi çok sıradan bir para verdiğim için çevredeki kahvaltı mekanlarını paramı bozar mısınız diye gezemeyeceğimi anlattım. en sonunda tembel 2'nin direktifiyle tembel 1 binadan dışarı çıktı, 3-4 metre mesafede bir yere yürüdü, 5 lira ile geri geldi.

peki içeri girdik ve bitti mi? tabii ki hayır. içerideki dokuya ve tarihe kendimizi zar zor adapte etmeye çalışırken, ziyaretçileri içeride gezdirmek ve bilgilendirmekle yalandan mükellef -keşke olmasaydı- herifin aptalca sorularına maruz kaldık. sen kimsin? nereden geldin? ne iş yaparsın? baban kimlerden? şurada zeytin var mı, burada zeytin var mı? x siyasi partinin ilçe teşkilatından şunu tanır mısın? sen politikadan anlamıyor musun ki tanımıyorsun? nasıl tanımazsın? istanbul'da cidden iş var mı? ben gelsem iş bulur muyum? otomobilden çok iyi anlarım? oralarda iş sana kesin vardır diyorlar? ve daha bir sürü boş saçmalık.

gerçekten üzüldüm. bu ülkede sosyal bilimler okumuş insanlar alanları olmayan mesleklerde uğraşmaya veya daha kötüsü işsiz kalmaya mecbur edilirken; bir boka yaramaz parazitlerin onlara ait olması gereken yerleri nasıl işgal ettiğini gördüm ve içim acıdı. bu ülkeyi ve coğrafyayı şekillendiren bir antlaşmaya ev sahipliği yapmış; "ingilizler neden kurşun atmadan istanbul'dan gitti" sorusunun yanıtlarından biri olan müzenin hali bu, düşünün.

not: biz geldiğimizde müzede başka hiçbir ziyaretçi yoktu. içerideki kadronun namı yayılmış olabilir mi?
  • bugün gittiğim ve biraz memnun kaldığım müze.

öncelikle çağdaş türk tarihi hakkında önemli bir yer kaplayan mudanya mütarekesi'nin imzalandığı yer olunca insan daha hayret verici şeyler bekliyor, sade bir yapıya sahip ama çok güzel bir bina. müzeye dair en ilgi çekici şeylerden biri ismet paşa'nın trakya konusuna kızıp, çatlattığı masaydı onun dışında pek bir esprisi yoktu yani. onun dışında bir bayan var ilgili ve hoş dilli bir bayan. alelade bir yerel müze gibi açıkçası.
  • çok fazla eksiği olsa da (içindeki fotoğraflarda görülen oda eşyalarıyla restore edilmiş hali pek farklı kalmış) insanın içine huzur veren müze. pazartesi günleri kapalı, güncel bilet fiyatı 5?.

bursa'ya gelmişken mutlaka gidilmesi gereken yerlere eklenmeli bence. hatta müzeyi sağınıza alıp az ilerledikten sonra herhangi bir sokağa girerek keyifle eski evleri izleyebilirsiniz.