şükela:  tümü | bugün
 • kurtulus savasinin sonunda yapilan mutareke. bursanin mudanya ilcesinde yapilmistir. ismet inonunun kizip masaya gecirdigi yumrugun izi su an muze olan mudanya mutareke binasinda gorulebilir.
 • ingilizcesi armistice treaty of mudanya olarak soylenen uluslararasi antlasma.
 • nutuk'tan...

  "...

  29 eylül 1922 tarihinde, bu notaya verdiğim kısa bir cevapta, mudanya konferansı'nı kabul ettiğimi bildirdim. fakat meriç nehri'ne kadar trakya'nın derhal bize geri verilmesini istedim. 3 ekimde toplanmasının uygun olacağını söylediğim mudanya konferansı'na, başkomutanlık adına olağanüstü yetkiyle batı cephesi ordulan komutanı ismet paşa'yı delege tayin ettiğimi bildirdim. bu notaya hükûmetçe de 4 ekim 1922 tarihli etraflı bir cevap verildi. bu cevapta, konferans yeri olarak izmir teklif edildi. boğazlar meselesi dolayısıyla, rusya, ukrayna ve gürcistan cumhuriyetleri'nin de daveti istendi. diğer konular üzerindeki görüşlerimiz de ana çizgileriyle bildirildi.

  mudanya'da, ismet paşa'nın başkanlığı altında, ingiliz delegesi general harrington, fransız delegesi general charpy, italyan delegesi general monbeili'nin katıldıkları konferans toplandı. bir hafta kadar süren tartısmalı görüşmelerden sonra, 11 ekim'de, mudanya ateşkes anlaşması imzalandı. böylece, trakya anavatana katılmış oldu.

  ..."
 • büyük taarruzdan sonra imzalanmıştır.
 • milli mücadelenin askeri safhasını sona erdiren mütareke'nin hükümleri şöyledir:

  1. taraflar 14-15 ekim'den itibaren silah bırakacak.
  2. yunan kuvvetleri, doğu trakya'dan çekilecek ve bölge 15 gün içinde tamamen boşaltılacak. boşaltma, askeri örgüt ve servisleri, onların her türlü araçlarını, tüm stokları ve yiyecek maddelerini kapsayacak.
  3. doğu trakya, tbmm'nin jandarma birliklerine teslim edilecek. bu kuvvetlerin sayısı 8000 askeri geçmeyecek.
  4. yunanlıların bıraktığı yerlerin kontrolünü, itilaf devletleri 30 gün içinde tbmm'ne bırakacak.
  5. boğazlar ve istanbul'un idaresi tbmm hükümeti'ne bırakılacak. itilaf devletleri kesin barış yapılıncaya kadar bir miktar asker bulunduracak.
  6. kalıcı antlaşma imzalanıncaya kadar türk askerleri çanakkale ve izmit yarımadası'nda belirlenen hattı geçemeyecek.

  ateşkes ile istanbul, boğazlar ve doğu trakya, savaşmadan geri alınmıştır. bu ateşkes ile mondros ateşkes antlaşması geçerliliğini kaybetmiştir.

  lozan barış konferansının toplanmasına ortam hazırlanmıştır.
 • savaş türkler ve yunanlılar arasında; fakat anlaşma türkler ve ingiliz-fransız-italyan delegeler arasında akdediliyor.

  şüphesiz bunda düşünenler için ibretler vardır
 • 94. yılı kutlu olsun. imzalandığı bina pek güzeldir. görmeyenler, değer verenler vakit ayırsın görsün.
 • tarih yeniden ve yeniden yazilabilme ozelligi olan birsey, hem mecazi hem gercek anlamda. annanem soruyor bugün mudanya mütarekesinin yildonumu degil mi diye. ne diyeyim kendisine artik degil mi? işte muhafazakâr bir millet!
 • büyük taarruz sonucu galip gelen ve zafer kazanan ordunun, trakya'yı da düşmandan kurtarması esas amaçtı. hedef, bütünü ile birlikte, misak-ı milli'de ilan olunan türklüğün anavatanı idi.

  ordularımız izmir ve bursa'yı kurtardıktan sonra, trakya'yı da yunan ordusundan kurtarmak için istanbul ve çanakkale istikametlerinde yürüyüşlerine devam ederken, itilaf devletleri durumdan telaşlandılar. edirne dahil meriç'e kadar trakya'nın bize iadesi hakkındaki isteğimizin kabul edilmesi üzerine, mudanya ateşkes anlaşması'na ulaşan yol açılmış oldu.

  3 ekim 1922'de mudanya'da toplanan konferansta türkiye'yi batı cephesi komutanı ismet (inönü) paşa, büyük britanya'yı general harington, fransa'yı general charpy, italya'yı general mombelli temsil etmiştir. çetin görüşmeler sonunda hazırlanan mudanya ateşkes anlaşması 11 ekim 1922'de imzalanmıştır.

  ateşkes anlaşması ile, türkiye ve yunanistan arasında silahlı çatışmaya son verilmiştir. trakya, meriç sınır olmak üzere türkiye'ye bırakılmıştır. yunanlılar on beş gün içinde trakya'yı boşaltacaklardır. yunanlılardan boşalan yerlere itilaf devletleri birlikleri girecek, onlar da en geç bir ay içerisinde, trakya'yı türklere teslim ve devredeceklerdir. türklerin trakya'da en çok sekiz bini bulan jandarma kuvveti olacaktır. türkler, ateşkes anlaşması'nda öngörülen sınırlar içinde itilaf devletleri birliklerinin bulundukları yerlere girmemeyi taahhüt etmektedir. ateşkes anlaşması imza edildiği tarihten üç gün sonra yürürlüğe girecektir.

  mudanya mütarekesi akti için yapılan toplantıda geçen bir olay, ismet paşa'nın gücünü belirtmekte ve nasıl görüşmeye daha ilk andan itibaren hakim olduğunu göstermektedir. olay şöyle cereyan etmiştir: ismet inönü diyor ki: "küçük bir heyetle mudanya'ya gittik. benim yanımda batı cephesi kurmay başkanı asım gündüz, birkaç kurmay subay vardı. mudanya'da bir binada yerleştik. general harington ingiltere'yi, general chary fransa'yı, general mombelli'de italya'yı temsil ediyorlardı.

  ben heyeti ikamet ettiğimiz binada kabul ettim. generallere masada yer gösterdim. harington'u sağıma aldım. fransa delegesini karşıma, italyan generalini de soluma oturttum. fakat ben generallere yer gösterirken onlar biraz şaşırmış gibi oldular. meğer başkanlığı, müzakereyi idare etmeyi onlar kendileri için düşünmekte imişler."

  sonradan fransız general şöyle demiş: "ismet paşa, bize mağlup generaller muamelesi yaptı."

  *
 • kurtuluş savaşının askeri safhasını sona erdiren ateşkes antlaşması. 11 ekim 1922’de imzalanan mudanya mütarekesinin 14 maddesi bulunmaktaydı.