şükela:  tümü | bugün
  • dişi müdür
  • hakime benzeri yanliş hitap sözü.
  • bir kadının müdür olması durumu için uydurulmuş, günümüzde kullanımı azalmış saçma sözcük. arapça kökenli bir sözcük olduğu için kadının yönetici olması durumunu ayrı bir kelime üretecek kadar hayret verici bulan bir zihniyetin ürünüdür. yoksa müdürün kadını erkeği mi olurmuş? müdür müdürdür; alayı da göttür.
  • bir iş yerinde emir verici, yönetici konumunda olan kadın.

bu tür bazen insana yaka silktirir, saç baş yoldurur, kafayı yedirtir.

bu tür içinde en vahim olanları mesleki yeterliliği olmadan hasbelkader bu sıfatı almış olanlardır. aranızda garip diyaloglar geçebilir, bir süre sonra alışırsınız.

mesela; (+ müdür) ve (- eleman)

+ gülme öyle istersen bi daha bakalım...

+ sinirlendirme beni... ieb ıa h alpa sabğpg

- çemkirme bana

+ ne biçim konuşuyorsun sen benimle, köpek miyim ben köpekler çemkirir.... çok saygısızca

- köpekler çemkirmez, havlar.

+ bilmiyorsun sen çemkirir... saygısız!

- (!)

- üzaxi cq odn ıqo quğ q
  • (bkz: #28170050)
  • benimki cok sukur donebildi.
    zaten 5 aydir calistigim sirkette, 5 aydir tek basima goturdugum islere birakin bir tesekkuru / takdiri,
    "ben yokken bayagi dagilmis ortalik.. hay allah sunuma da 3 hafta var, halen bir sey hazir degil.. ben alisik degilim boyle kaotik ortamlara... " diyebilecek kadar da andaval.

birkac kez daha soylerse bunu ağzının orta yerine yapistiracagim lafi.
    ufak ufak soyluyorum zaten "telaşeye gerek yok, hallederiz, merak etme, pozitif olalim" falan diyorum ama benim de damarım tam damardır, fena çarparım...

bak simdi.... aklima bir anim geldi.
    cok cok cok sevdigim, hatta buguna kadar en sevdigim yoneticimle ilk konusmamizi hatirladim.
    bendeniz yine 1 seneden fazladir tek basima is yonetiyordum, bir türlü müdür bulamiyorlardi bize falan...
    neyse sonra bu adam geldi.
    ve benimle ilk sohbetinde, kendini tanittiktan sonra kurdugu ilk cumle suydu:
    "oncelikle bir seneden fazla zamandir müdür olmadan bu isi goturdugunuz icin kendinizle gurur duymalisiniz, ben cok sansli hissediyorum kendimi sizin gibi bir ekibim oldugu icin. ben de elimden gelen katki neyse onu sunmaya calisacagim." demisti.
    iste boyle bir cumle ile benim tum saygimi kazanmisti.
    ve o gunden sonra da tavri hic degismedi.
    hani "ilk gun pitircikligi" falan da degildi adaminki.
    aşmıştı bazi seyleri.
    hayattan beklentileri o kadar netti ki, egosunun onu yonetmesine izin vermeyecek kadar olgundu.

10 ay calistim onunla.
    sonra ayrildi isten, eski is yerine geri döndü.
    ve kadere bakin ki yaklasik 1 sene sonra, bana referans oldu ve beni de kendi sirketine aldi. yani su anki sirketime.
    bende oyle bir profil cizmisti ki bu adam, sirketteki herkesi onun gibi hayal ettim.
    ama sanirim bir parca yanilmisim...

ne yapalim. hayirlisi. buna sukur diyelim.
  • regl sancısını çalışanının çektiği müdür tipi.
  • bütün kadınların "fırsat eşitliği olsun, ama neden kadınlar yönetici olamıyor, ayrımcılık yapılıyor, vır vır dır dır..." diye sızlandığı ortamda aslında hiç bir kadın tarafından da istenmeyen yönetici modeli.
  • mutlu bir evliliği olanı makbul olan.