• verecek cevabi olmayanlarin kacis cumlesi sarf etmek istediklerinde kullandiklari, dinleyenlerin "neydi lan bu nobransi kelime" dedigi joker kelime.

  ornek kullanim:
  -oglum kim kirdi bu vazoyu?
  -muflis tuccarlar.
 • "dünyada çok ibadet yapmış fakat bu ibadetlerinin sevaplarını kul hakkına -sözle ya da fiilî olarak- tecavüz ederek tüketmiş, üstüne üstlük, günahına girdiği ya da günahını aldığı kişilerin günahlarını da üstlenmiş kimsedir".

  rivayete göre; hz. muhammed, yanındakilere "müflis kimdir?" * diye sorunca, "parası-pulu olmayan adamdır" *cevabını almış. bunun üzerine de bu tarifi yapmıştır.
 • “benim ümmetimden müflis o kimsedir ki, kıyamet gününde namaz, oruç ve zekât gibi ibadetlerini yerine getirmiş olarak allah’ın huzuruna gelir. ancak bu ibadetlerin yanında öyle günahlar da işlemiştir ki, kimilerine sövüp saymış, kiminin kanını akıtmış, kiminin malını yemiş, kimine zina iftirasında bulunmuştur. bu durum karşısında, onun ibadetlerden elde ettiği sevaplardan alınıp hak sahiplerine dağıtılır. eğer ibadetleri ve iyilikleri bu hakları ödemeye yetmezse, hak sahiplerinin günahlarından alınıp hak yiyenin günahlarına eklenir. böylece sevapları elinden gitmiş, günahları ise daha da artmıştır. işte böylece, müflis durumuna düşmüş olan bu kişi cehenneme atılır.” [müslim]

  tanıdınız mı bu kişiyi, ıksırana tıksırana kadar yetim, yoksul, gazi hakkı yiyenler...

  bir kereden bir şey olmaz, gönlü kaymıştır, o da insan, başkası olsaydı o da yiyecekti, bundan öncekiler de yedi ve benzeri bahane, yalanların arkasına sığınanlar sözüm size, bu bahaneler ile yapılan hırsızlığın, yolsuzluğun, usûlsüzlüğün üstünü örtmeye çalışmak, hırsızın günahına eşittir.

  (bkz: camide siyaset yapmak)