• öğretim programı. her ders için ayrı bir müfredat hazırlanır. ingilizce dersi müfredatı için şöyle bir şeyler yazmışım:

az önce ingilizce eğitimi konusunda iyi olduğunu düşündüğüm birkaç kolejin eğitim müfredatını inceledim. incelediklerim arasında ted ankara örneğinde şunu gördüm: 1. ve 2. sınıfta haftada 6 saat yabancı öğretmen ve 3 saat de türk öğretmenle toplamda 648 saat ingilizce dersi okutuluyor. 3. ve 4. sınıflarda ise 8 saat yabancı öğretmenle ve 4 saat de türk öğretmenle olmak üzere toplamda 864 saat ingilizce dersi okutuluyor. bu sayıları toplayınca ted ankara, ilkokulda toplamda 1512 saat ingilizce eğitim veriyor.

bu eğitim sonucunda okulun hedeflediği seviye a2 seviyesidir.

şimdi bir de meb müfredatına bakalım: 1. sınıfta ingilizce ders yok. 2. ve 3. ve 4. sınıflarda ikişer saatten olmak üzere toplamda 216 saat ingilizce ders okutuluyor. pilot uygulama olan okullarda 5. sınıfta ise 15 saat dersle bir yılda 540 saat ders okutuluyor. meb'in pilot okullar için gönderdiği kitabın seviyesi ise hepimizin malumu. 15 saat ingilizce ders verdiler diye 5. sınıflarımız native olsun istiyorlar galiba.

meb 756 saatte ted ankara'nın hedefinin çok üstünde bir şey hedeflemiştir. ted gibi bir kurumun olanakları ve meb okullarının durumları göz önüne alındığında (sınıflarım 55 kişi, devam etmeyenlerle birlikte 65 kişi) ya bu hedefin hiçbir gerçekçiliği yoktur, ya da ted bu kadar zamanı ve parayı boşa harcamaktadır. ben hangisinin doğru olduğuna emin olamadım.

ingilizce eğitimindeki başarıyı/başarısızlığı göz önüne aldığımda meb'in müfredat konusunda bir şeyleri hatalı yaptığını düşünmeye başlıyorum.
  • hemen hemen hicbir zaman son konusu islenmeyen listedir...
  • hüseyin çelik'in baktığı milli eğitim bakanlığı'nın 64 yıl sonra değiştirmeye cesaret edebildiği şey.
    (bkz: ali topu at)
    (bkz: ayşe siki tut)
  • sürekli güncellenen fakat daha iyi olamayan...
  • devlet ne kadar katı ve kuralcıysa, halk da o kadar pratik ve kolaycı. her seferinde "t.c. milli eğitim bakanlığı talim ve terbiye kurulu başkanlığı ilköğretim 1, 2 ve 3. sınıflar hayat bilgisi dersi öğretim programı ve kılavuzu" demek deli işi. ömür tüketir. bunun için kısaca müfredat diye kısaltmışlar.
    *
  • 20'li yaşların başlarındaki gençlerin ağzında bir başka tuhaf duran kelime.

aynı ağzın bir yanında feys, meys, oooh, yeah, beybi nidaları; o bilindik peltek türkçe, diğer yanında ise müfredat.

bir de behemehal filan deseler çok daha fantastik olacak.
  • türkce'ye "yeti$ek" olarak yerle$tirilmeye cali$ilan, yerle$irse pek de fena olmayacak olan; "eğitim programi" tamlamasinin tek kelimede toparlanmis hali.
  • (bkz: yetisek)
hesabın var mı? giriş yap