şükela:  tümü | bugün
 • şu haberden sonra yamulmuyorsam yakın bir zamanda gerçekleşecek hededir:

  diyanet-sen genel başkanı mehmet bayraktutar, müftülere de nikah kıyma yetkisinin verilmesini isteyerek, uygulama sayesinde din görevlilerine nikah kıyma baskısının azalacağını ve kızların küçük yaşta ya da zorla evlendirilmesinin önüne geçilebileceğini dile getirdi.

  bayraktutar, aa muhabirine yaptığı açıklamada, bütün semavi dinlerde nikahın olduğunu ifade ederek, "resmi nikah" ve "dini nikah" diye bir ayrımın olmadığını, bu ayrımın cumhuriyet dönemiyle birlikte ortaya çıktığını söyledi.

  kaynak: radikal
 • binali yıldırım söyledi, hadi bakalım...

  köy muhtarları, il ve ilçe müftüleri resmi nikah kıyabilecek.

  http://www.yenisafak.com/…fa-bayram-mujdesi-2487979
 • resmi nikah oranının artması bakımından olumlu bir gelişmedir. ama resmi nikahla kazanılan medeni hakların ne derece ilerici olduğu/olacağı şüpheli. kadını tecavüzcüsüyle evlendiren bir devletin medeni hukukunda ha resmi nikahlı olmuşsunuz ha olmamışsınız. çok da önemli değil.
 • keşke imamlara da resmi nikah kıyma hakkı verilse de allahın cezası bazı çarpık durumlarımız şekillense
 • köy muhtarları zaten evlendirme memurudurlar. türk medeni kanunu m.134/2'ye göre; "evlendirme memuru, belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır".

  nikâh, türk kanunlarına göre kıyılır ve türk kanunlarında yer alan hak ve yükümlülükleri doğurur. evliliğin hükümleri türk medeni kanunu'nda yer aldığına göre din görevlisinin kıyacağı resmî nikâhın belediye başkanı, görevlendirilmiş evlendirme memuru veya köy muhtarı tarafından kıyılacak nikâhtan farkı olmayacaktır; tabii aksine düzenleme bulunmadığı sürece.
 • kipa takıp kilisede bir müftünün "gelini öpebilirsin" demesine de yol açabilecek bir uygulama.
 • köşe başında insanların evlenmesini sağlayacak durumdur.
 • müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi mehir meselesi gündeme gelmeyecek mi ? bunu nasıl çözecekler ?
  (bkz: mehir)

  bu mesele ister nikah memuru kılsın ister müftü kılsın diyebileceğimiz kadar basit bir konu değil. bu tip yasalarla dini kurallar laik hukukun yerini alabilir. özellikle dindar kadınları uyarmak gerekiyor çünkü bu yasalarla kocalarınız sizleri 5-10 bilezik verip kapının önüne koyar hakkınızı alamazsınız, bu işin sonu karanlık.

  islama uygun evlendirmeler başladıktan sonra boşanmalarda islama uygun hale gelecektir, bu kaçınılmaz sonu bu işin. özellikle kadınların kendi haklarına sahip çıkmaları gerekiyor. biraz akıllı olup toplumdaki bütün kadınların bu yasalara ses yükseltmesi artık zorunluluk boyutlarına geldi.

  islami nikah ve boşanmalar kötü niyetli erkekler için bulunmaz fırsat, büyük avantaj. bunu kullanıp kolayca defalarca evlenip boşanabilir. kadınlar kendilerini kapının önünde bulmaya başladıklarında her şey için geç olmasın.
 • hükümet, müftülere nikah yetkisi verilmesine dair tasarıyı asıl olarak “vatandaşların evlendirme işlemlerini kolaylaştırmak, daha kolay ve seri bir şekilde hizmet alımını sağlamak” gerekçesiyle savunuyor. tasarıya karşı çıkanlar ise asıl olarak erken yaşta evliliklerin önünü açacağı kaygısı taşıyor.

  bir de laiklik konusu var. bu eleştiriye karşı, hükümet yetkilileri düzenlemenin “laikliğin gereği” olarak vatandaşlara bir ilave seçenek sunmak adına yapılmış bir girişim olduğunu iddia ediyor. hatta bu iddiayı meşrulaştırmak adına türkiye’de yaşayan azınlıkların ve batı’daki hristiyanların evlilik ritüelleri üzerinden örnekler gösteriyor ve türkiye’deki papaz ve hahamların da nikâh kıyabildiğini hatırlatıyorlar.

  oysa ne türkiye'de medeni kanun azınlıkların dini temsilcilerine evlendirme yetkisi veriyor, ne de batı’da tüm nikâhların dini olması ve kiliselerde kıyılması gibi bir mecburiyet bulunuyor.

  türkiye'de evlendirme işlemlerine dair mevcut duruma, değiştirilmek istenen kısmına, bu değişikliğe gelen olumlu olumsuz eleştirilere ve batı'daki dini/resmi nikah biçimlerine dair bilgileri videodan izleyebilirsiniz.