şükela:  tümü | bugün
736 entry daha
  • geçmişini bilmiyorum ama bugün geldiği noktada, arama çalışmalarının büyük kısmının temelinde aklın, vicdanın ve bilginin bulunması hedeflenen program.

uzun süredir aklımı kurcalayan bir konu var. trt tek kanal döneminde okuma yazma bilmeyen de, üniversite hocası da aynı kanalı izlerdi. bunun iyi bir şey olduğunu savunmamakla birlikte, okuma yazma bilmeyen anneannemin jacques-yves cousteau belgeselleri, artistik patinaj gösterilerini, klasik türk müziği konserlerini, türkiye'den ya da dünyadan klasik filmleri, güzel türkçe ile konuşulan programları izlediğini hatırlarım. kwai köprüsü'nü izleyen 1915 doğumlu bir nine/dede düşünün. şimdilerde bunun bir çeşit toplum eğitimi olduğunu anlıyorum. oysa günümüzde 100 tane kanal var. bu tür duyarlılıkları, merakı olmayanlar ömrünü bir tane faydalı bilgi içeren program izlemeden geçirebilir. evlenme/magazin programları, saçma sapan diziler, komik videolar, uydur kaydır haberlerle geçiriyor insanlar hayatlarını. hangi görüşten olursa olsun ne yazık ki ülkemizin çoğunluğunu bu insanlar oluşturuyor.

bugün müge anlı enez'de arkeolojik kazıda 2500 yıllık tarihi eserler buldu. çekmiş lastik çizmelerini, şortunu/kotunu çamurda büyük bir samimiyetle uğraşıyor. ben yapsam "ne işin var çamurun için de, çok mu önemli eski püskü küpleri bulmak" diyecek annemim arkadaşları büyük bir dikkatle izliyor. beğenelim beğenmeyelim bu ülke böyle onun bu görüntülerini 30 tane arkeoloji profesörü verse 50 kişi izlemez. zaten program tamamen bunlardan oluşsa, müge anlı'ya rağmen yine izlenmez. ama aralara serpiştirince birilerin kulaklarına azcık da olsa bilgi giriyor.

yeterli mi değil. ama izleyici kitlesi sadece bu programda faydalı bilgi ile karşılaşıyor, bu açıdan çok önemli olduğunu düşünüyorum. yoksa ben de isterdim alanında uzman hocaların dikkatle takip edildiği, planet earth, cosmos, hidden figures, izlenilen bir ülkede yaşamayı.

ekleme editi: benzerleri çıkmış. izlemedim ama olmaz o iş. bir tek seda sayan'ı biliyorum içlerinde, "benim aslan oğlum her şeyi hak eder" mantalitesinde bir kadından kaliteli bir iş çıkması mümkün değil. bu iş hayat tarzıdır. okumayı, araştırmayı, kendini geliştirmeyi gerektirir. yurtdışında sadece avm/mekan gezenle, kültür gezilerinden zevk alan bir olmaz. bu bir birikimdir. hayatınızın her alanına, duruşunuza, çocuk yetiştirmenize, arkadaş seçiminize, insanlarla ilişkinize yansır.
28 entry daha