şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
5000 entry daha
 • amşe'nin iki haftada türkçeyi söktüğü program. bunların yaşadıkları hayatı görünce içlerinde en masumu kadriye görünüyor. en azından göte göt demiş, oradaki ilk çağ kabilesi içinde devrim gerçekleştirmiş. siz, istediğiniz kadını alıp satarken ben de her istediğim erkekle olurum demiş. bu cinayeti kadriye'nin işlediğini düşünmüyorum. çünkü bir nedeni yok zaten istediği adamlarla beraber oluyor ki bunu bütün aşiret kabilesi de biliyor. ismail ve çocukları üzerinde durulmalı. küçük kız belki de ensest ya da eşcinsel bir ilişkiye şahit oldu?

  edit: müge de sıkıldı artık bunlardan. en aklı başında olan kişi cuma diyor. ama nedense konu amcasına geldi mi cuma da aslan kesiliyor.
 • amın oğlu yaprak öde yusuf’un bileziklerini.
 • birkaç dakika maruz kaldım ve çıkan aileden tiksindim lan resmen bu nasıl bir yozlaşmışlık kültür falan değil bu iğrenç
 • programın adında ki "tatlı" kısmını merak ettiğim programıdır. sert kısmını müge anlı temsil ediyor diye düşünüyorum.
 • şu anda nikotin kaplama dişleri olan bir adamı canlı yayına koymuş kadın.
  midem bulandı yemin ediyorum.
  ağzına çamaşır suyu dökesim geldi.
 • kuzenlerin, babalar ve oğulların ve amcalar ile yeğenlerin arasında 'kadın' döndürdüğü urfalı topdağ ailesi üzerine birisi çıkıp sosyolojik tez yazmalı. işte anadolu'nun o çok dillere pelesenk olan kadim kültürü bu.

  üniversitede anadolu tarihi dersimize giren hocamız 'anadolu kadim kültürünün en önemli özelliği olmamasıdır' demişti. şimdi adamı çok iyi anlıyorum. binlerce yıl önceki hitit krallığında bile hanedanda ölen kişinin karısıyla diğeri evleniyormuş. şu anda m.s 2020 yılında kendi ifadeleriyle çok namuslu olan topdağ ailesinde aynı kadın * ailenin 3 erkeğiyle de evlenmiş ve şu andaki kocasıyla beraber kendisiyle evlenmek için önceden talip olan kocasının kardeşiyle aynı avluda yaşamına devam ediyor ve hala cinayetin bu olayla bir bağı olabileceği ailenin aklına gelmiyor!

  artık denilecek bir şey yok.
 • günlerdir o kabilemsi aile üyeleri kadriye’nin “katilsin ya da katille ilişkin vardı” diyerek üzerine gidiyor, katil aileden biri olsaydı ve kadriye bilseydi şimdiye kadar çoktan söylerdi, en azından kendisi suçlanmaktan ve bu aileden kurtulurdu. katil aileden değil komşulardan da olabilir, burada iki seçenek var;
  1) katil aileden biri kadriye bilmiyor,
  2) katil kadriyeyle ilişkisi olan dışarıdan biri. kadriye, kızı kaybolduğu gün bir yere saklasaydı da küçük kızın sesi bir şekilde duyulurdu, karınca yuvası gibi birleşik evlerde yaşıyorlar. ancak şöyle bir durum da var; ikizlerden biri kıza bir kötülük yapmak için ahıra kapatıp, oyun oynuyoruz sesini çıkarma demiş olabilir, kötülük ( ne ima ettiğimi anladınız) yapmaya fırsat bulamadan kızın kaybolduğu anlaşılmış ve kızı aramaya başlamış olabilirler. dışarıdaki sesleri duyan küçük kız ya korkusundan ya da bunları oyun zannedip ses çıkaramamıştır. sonra jandarma arama yapcaz deyince belki de öldürme amacıyla değil susturma amacıyla ağzını kapatayım derken ani bir hisle istemeden çocuğu boğmuş olabilir.
  kabilemsi ailenin atladığı bir diğer konu; “zehra eve girdi, bir daha çıktığını kimse görmedi” deniyor, madem zehra evden dışarı tekrar çıkmadı neden kaybolduğu anlaşılınca çocuğun girdiği evin içi didik didik aranmıyor?
  bu konunun programda işlenmeye başladığı günden beri bu başlık altında yazılanlar ve müge anlı’nın dediği gibi hepsi bir araya gelmişler suçu nasıl kadriyeye yıkarız diye düşünüp ağız birliği yapıp programa çıkmışlar.
  artık şaşırmam dedikçe başka bir şey çıkıyor; ailedeki herkesin ceylanla evlenme isteği ve bazılarının evlenmesi beni şok etti.
 • bu küçük zehra olayında "görmemesi gereken bir şey gördü" kısmına her ne kadar katılsam da, artık başka olasılıkları da değerlendirmenin zamanı geldi diye düşünüyorum.

  mesela zehra'nın üzerinde cinsel istismara dair bir iz bulunmadı evet ama tacizin fiziksel olmak zorunda olmadığını unutuyorlar bence*. belki ikizlerden biri ya da ismail, yalnız yakaladığı zehra'yı "oyun oynayacağız" yalanıyla kuytu köşeye çekti ve çocukla konuşmaya, ondan bir şeyler istemeye ya da ona cinsel organını göstermeye çalıştı. daha ileriye gidemeden dışarıdan birinin sesini duydu ve çabucak toparlandı. belki zehrayı buradan çıkma diye tembihledi, saklambaç oynuyoruz diye kandırdı, öyle ya da böyle bir yerlere kitledi. ilk fırsatta geri dönüp çocukla konuşmayı/kimseye anlatmasın diye korkutmayı aklına koydu ve günlük işlerine devam etti. fakat hamşe eve dönene kadar çocuğun yanına gidemedi. işler hızla hayal edemediği bir boyuta ulaştı, çocuk kayıp diye ortalık ayağa kalktı. bu durumda çocuk nereden çıkarsa çıksın, neredeydin kız sen, diye sorguya çekilecekti ve konuşacaktı. hiç saklamasaydı da annesine olanları söyleyecekti. her türlü birileri vurulacaktı, hapse girecekti. üzerine bir de çocuk kayıp diye polis de işin içine dahil oldu mu, katilin yüzleşmesi gereken sonuçlar da ciddileşti: çünkü zehra'nın canlı bulunması demek, saklayan kişinin çocuğa cinsel istismar uyguladığı gerekçesiyle içeri girmesi demekti. katil çıkmaza sürüklendi, bu nedenle tehlikeyi göze alamadı, panik yaptı ve öldürmek zorunda kaldı.

  aslında bazı kısımları saçma ve mantıksız geliyor, değil mi? sonucu düşünülmeden atılmış bir adımla başlıyor çünkü. yapan kişi, çocuğun (yaşadığı takdirde) annesine anlatacağı gerçeğini hesaba katmadan harekete geçiyor ve yakalanma anına kadar, sonrasını düşünmüyor. amma velakin: ailenin ahlak düzeyi ve zeka seviyesi düşünülünce, olabilitesi bir anda %60-70lerden %99a fırlıyor, çok da göze batmıyor bu mantık hataları. ailedeki erkeklerden herhangi biri, yaşı fark etmeksizin, yapmış olabilir diyorsunuz. bu nedenle bu senaryo, ilki kadar akla yatkın geliyor bana.

  hep büyükleri konuşturmak ve aynı konu etrafında dört dönmek yerine başka detaylara ve kişilere yoğunlaşabilirler. mesela 6 sene önce o avluda oynayan tüm çocukları yayına çıkarıp konuştursalar, önünde sonunda aralarından biri farklı bir detayı dile getirecektir. şimdi 6 yıl geçtiği için herkes ilk gün, ilk hafta ne anlattıysa polise/ailesine, onu söylüyor. o gün herkes kendi kafasında nasıl kurduysa yaşananları, onu aktarıyor. biraz da ezberden konuşuyorlar yani. ama kadriye örneğinde de gördüğümüz üzere, müge anlı ne kadar üzerlerine giderse, o kadar detay açığa çıkıyor. kadriye'nin bitmek bilmeyen sırları gibi. ama fark ettiyseniz bir yerden sonra kadriye'nin sırları da bitti, tükendi. şimdiyse onunla beraber stüdyodaki herkes, bozuk plak gibi aynı şeyleri konuşup duruyor.

  sıra bu çocukları konuşturmaya geldi. bu çocuklar bir araya toplansın, ikizler ve ismail, kadriye'nin canlı yayına bağlanmadığı, cuma'nın stüdyoda olmadığı bir gün sorguya çekilsin. denemekten ne zarar gelir?

  müge hanım burayı okur mu bilmem ama yakınında okuyan varsa iletsin kendisine lütfen.*

  edit: benden önce yazanları okumadan aklımdan geçenleri yazdım ama hemen üstümde bir arkadaş daha aynısını dile getirmiş. aklın yolu bir.
 • bence olay cok daha baska cikacak..

  kadriye ne dedi zehra bana geldi ve annesini sordu bende annesinin igne ye gittigini soyledim cocukta disari cikti dedi...

  zehranin ciktigini kimse gormemis deniyor ,
  gormeyenler kim ?zehranin kardesleri ,onlarda oyun oynuyor ..

  zehra pekalada top oynamak yerine amca cocuklari olan ,sanirim bir para alinip verilmis aralarinda,bir adam var onun kiziyla zehra arkadasmis.oraya gitmis olabilir.yada annesinin arkasindan gitmis olabilir.

  ben 8 yasindayken kizkardesim 6 yasindaydi.
  annem hastaneden cikan komsumuza yemek goturmek icin disari cikmisti. 10 dakika icinde kizkardesimle evimizin damindaydik .kiz kardesime dama cikalim ,damda yerdeki sakizlari sundurerek insaat tellerine takalim ustunden atlayalim demistim.

  kiz kardesim sakizi sundurken arka arkaya gidiyordu.
  saka icabi duseceksin demistim,ikincisinde gercekten damin kenarindasin duseceksin dedigime inanmadi ..
  sonuc 8 metreden betona dustu. allahim esirgemisti .alninin ustune dusmesi hayatini kurtardi .hic bir yan etkisi kalmadi. komsuda anneme muz vermis cocuklara gotur diye.annem kizkardesimi kanlar icinde gormustu. sanirim en buyuk darbeyi annem aldi....

  bunu anlatmamin sebebi cocuk aklinin nasil calisacaginin tahmin edilmemesi.

  bence bu cinayeti cozmek istiyorsa muge anli farkli olasiliklarida degerlendirmeli..

  zehra o evden cikti gitti ve akrabalardan birisi alikoydu sonra sabah kimse gormeden oldurdu.
  baska solaklar kesin vardir..

  bencede kadriye katil degil.
22 entry daha