• müge’nin rahmi beyi her bölüm ezmesinden bıkmışken rahmi’nin bu bölümün sonlarında müge’ye yaptığı çıkış içimizi bir nebze olsun rahatlattı.o adamı bu programın yapımcıları oraya oturtup ona para veriyorlarsa,onun 2 dakikalık yaptığı ve yapacağı fikir beyanının konunun işlenişi açısından bir önemli var demektir.programın lideri müge ve sorumlulukları var fakat adam her ‘a’ dediğinde de itin götüne sokuluyor.o da gülüp geçiyordu her bolum.yaşlı kurt bugunku tavrı ile ‘ sen kimsin ak ‘ dedi.
  • her izlediğimde şu resim geliyordu gözümün önüne, dayanamadım çizdim xd
    müge anlı ile şirin sert
  • askerlik hizmeti yapmış erkekler küçük türkiye'yi görür. her cins insanı bir araya koyup belirli bir süre bu insanlarla zoraki bir iletişim halinde olmak zorunda kalırsın. eroinmanı da var, aşiret ağasının oğlu da var. babası eve kuma getireni de var, 9 kardeş olmayı savunanı da var. hırsızı da var, türkçe konuşamayan da var. allah kitap peygamber 5 vakit namazı ile dine bağımlısı da var. her cins her kesimden insan var. askerlik hizmeti bittiğinde esas askerlik şimdi başlıyor denir. işte o esas askerlik, askerlik hizmetinin devamı, yani bu program. bu programda her türlü cinsi erkekli kadınlı görüyorsun.

5 çocuklu kocanın, 2 çocuklu yengesini kaçırıp çocuklarını tarlada mevsimlik işçi olarak çalıştırıp hayatını devam ettireni de var, oğlunu tüfekle öldüreni de var. 2 çocuğu olup kocasına ciğerini veren kadını 19 yaşında kızla aldatıp hamile bırakanı da var, 30 sene önce bitmiş ilişkiyi yeniden başlatıp 3 çocuğunu ve karısını bırakıp 30 sene önceki aşkını yaşamaya gideni de var. 50 sene önce yokluktan annenin 2 çocuğu birilerine verip evlat edindiren daha sonra 3. çocuğun bu 2 kardeşi bulmak için müge anlıya geleni de var. sosyal medyadan tanıştığı adama kaçan 3 çocuk sahibi kadında var. çiftlik bank'taki vurgunu anlatmak için gelen mağdurların hala çiftlik bank sistemini savunup mehmet bey diyen, 30 bin lira kaybedip helali hoş olsun diyeni de var.

bu program türkiye'dir.

debe editi : bu program yıllardan beri var. bu kadar saçmalığı daha önceki senelerde izlemiyor, ülke ne kadar cahil ne kadar eğitimsiz diyordum.

programı son birkaç aydır youtube üzerinden kesit kesit takip ediyorum. bu programı bu ülkede yaşayanların izlemesi gerekiyor. neden biliyor musunuz? bu program türkiye'nin sadece sizin mahallenizden ibaret olmadığının göstergesi. belki iyi bir çevrede büyümüşsünüzdür, belki sokağınızda suç yoktur refah seviyesi yüksek bir yerdesinizdir, eğitimli ve maddi durumu iyi bir aile dolayısıyla iyi imkanlara sahipsinizdir. lakin türkiye'nin sadece sizin mahallenizden, ailenizden, çevrenizden olmadığı, televizyonu açtığınızda haber kanallarında siyasetçilerin birbirine laf sokması, youtube/vine videolarından, araba kazalarından, sokaktaki insanın birini bıçaklamasından olmadığını bu programla görüyorsunuz. türkiye'nin gerçek yüzü burası. ne kadar eğitimsiz ve cahil olduğumuzun resmi. akrabaya tecavüzün neredeyse her gün olduğu bir program.
  • bu başlığın sık sık debe'ye girmesi, ülkede derin bir ekonomik kriz olduğunun göstergelerinden biridir zannımca.
    gündüz kuşağında yayınlanan bu tv programını, ülkenin genç ve eğitimli sözlük yazarları izleyip, sık sık debe'ye sokuyorsa, ülkede ciddi boyutlarda bir işsizlik var demektir.
  • sözlükçüler tarafından bu kadar takip edilmesi gayet de genç işsizliği boyutlarının göstergesi olabilir. şahsen mezun işsiz olarak öğlen uyansam ayrı dert sabah erken kalksam ayrı dert. üzücü ama bazı günler bu program en azından gece uyumadan önce "sabah kalkıp yapılacak iş" hissi uyandırıyor. o boşluk duygusunu yaşamayan bilemez. ancak bu bütün izleyici kitlesinin işsiz olduğu anlamına da gelmiyor zira programı illa sabah açıp canlı izlemek zorunda değilsiniz. daha sonra canınız isteyince youtube'dan 5-10 dakika göz atıp biraz da varsa burada yazılanları okuyarak takip etmek de mümkün. cinayet vakası yoksa ben de öyle yapıyorum.

edit: burada programın başlığının bu kadar hareketli olmasını yükselen işsizliğe bağlayan entry'e tepki veren başka biri vardı ancak silmiş. ben de ona cevaben yazdığım için girdi biraz havada kaldı, belirteyim dedim.
  • müge anlı ve tatlı sert egosu.*
  • programın izlenmesi ve baslik alfina yazılan entrilerin debeye girmesi ile işsizlik arasinda doğru orantı kurtulduğunu gördüğümüz başlık. oysaki bu programı izlemeniz için işsiz olmanıza gerek yok çünkü youtube denen bir icat var ve her akşam günün bölümünü bulabiliyorsunuz. gayet yoğun ve aktif çalışıyorum, ölü boşluklar yok denecek kadar az, üstelik işim mesai bitince bitmiyor , evde de devam ediyor. ama ben bu programı is çıkışı yemek hazırlarken ve yerken youtube'dan izleyebiliyorum. girizgahı atlıyorum, hizlandiriyorum ve kisa sürede bitiyor. burda muge anli çok boş yaa, tarzı didaktik entrileri girenlerin de nasıl bir hayat yaşadıklarını da merak etmiyor değilim hani. herkes mı belgesel herkes mı klasik müzik yani.
  • bu programı izleyenleri eleştirenleri anlayamıyorum. işsiz olmaya gerek yok ki izlemek için. çalışıyorum ama izleyecek vakti buluyorum. televizyonda haberler dışında izlediğim tek yapım.

müge’ye ve egosuna karşı mesafeliyim ama hakkını vermek lazım. toplumun çoğunluğunun izlediği bir programda hiçbir kesimin aşırı tepkisini çekmeden lafını söylüyor ve toplumda kabul görüyor. bu bir başarıdır benim için. izlerseniz toplumun ne kadar eğitimsiz olduğunu ve programda kısa da olsa öğretici sayılacak şeyler konuşulduğunu görürsünüz.

erken yaşta evlilik, din istismarı, çocuk istismarı vs bir çok konuda müge muhafazakar kesimi bombalıyor tabi anlayana. benim için yeterli mi hayır tabiki. ben sunsam program ikinci gün yayınlanmaz. her gerçek o an ve her yerde söylenmiyor maalesef. müge de buna göre akıllıca işini yapıyor.
  • yıllarca kocasından şiddet ve eziyet görmüş, cocukları, evi dağılmış 40 yaşında kadın gidiyor kendine sevgili yapıyor. en son görüldğü kişi sevgilisi ama o da kadına abla diyor. çünkü o da evli ve cocuklu.
    kadın 11 subattan beri kayıp. kızı ve erkek kardeşi aramaya gelmiş.
    yahu daha ne işin var erkekle, nasıl canın istiyor aşk meşk anlamıyorum.
    allah aklımızı mantığımızı korusun, iyi insanlarla karşılaştırsın inş.
  • müge anlı'nın herşeyi ben biliyorum tavrına ve kültürel dogmalarına maruz kalmak insanın sinirlerini hoplatıyor.
hesabın var mı? giriş yap