şükela:  tümü | bugün
  • kavrulmus arpa cayi. japonya'da genellikle soguk icilen bu cayin kahveyi andiran bir tadi vardir. kafein icermedigi icin kahveden ve caydan daha saglikli (ya da zararsiz) diye nitelendirilebilir. ayrica tadi da hafif oldugu icin gun icinde siklikla icilebilir. soguk cay olarak bence camellia sinensisten daha hostur.
  • japonya'da yazin serinletici niyetine bolca tuketilen, hatta is yerlerinde su pinarlarinin icinde soguk suyun yaninda bile servis edilen icecek.

kore'deki versiyonuna boricha denir bu arada.
  • harika bir çay. sıcak yaz günlerinde çok iyi gitmekte. denemelisiniz. üstelik oldukça sağlıklı.

mesela;
    kanı temizler
    sindirim sorunlarına iyi gelir
    soğuk algınlığı belirtilerini geçirir
    vücut ısısını düşürür
    gece terlemesini önler
    diş etlerini korur
    astım ve bronşit tedavisinde kullanılır
    boğaz ağrısını alır
    mide bulantısına iyi gelir
    kalp sağlığını korur
    anti bakteriyeldir
    idrar söktürücüdür
    kansere karşı koruma sağlar
    böbrek taşına iyi gelir
  • türkiye'de çok sevileceğini düşünmeme rağmen, hiçbir yerde satılmıyor bu çay.
    içinde hiç şeker olmadığı için (sahiden, zerre şeker yok), yaz günlerinde gönül rahatlığıyla tercih ediyorum. plastik şişelerde satılan ve içine onca katkı maddesi, tatlandırıcı, şeker doldurulan soğuk çaylara nazaran çok daha sağlıklı.
    ice tea yerine, mugichayı tercih eder benim tanıdığım türk damak tadı ama bilinmemesi, işte tüm sorun orada yatıyor.