şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geçen yıl verilmiş aarondan uktesi bu.
  notu da şöyle:
  bitti sonunda amk 5 yılın sonunda. tercihlerinde burayı yazmayı düşünen varsa kesinlikle yazmayın.

  ama biz yine de yazalım.
  bu arada başlık harf sınırı olmasaydı "muğla sıtkı koçman üniversitesi bilgisayar mühendisliği" olacaktı.

  bölüm %100 ingilizce. bir sene hazırlık var ama muafiyet sınavına girerek atlayabiliyorsunuz.
  "ben bir sene yatıcam abi" modunda değilseniz, e ingilizceniz de iyiyse, düşünmeden atlamanızı tavsiye ediyorum. ya da 1 sene kendinize işkence edin. karar sizin.

  birinci sınıfta malumunuz temel mühendislik dersleri var. calculus, fizik ve zorunlu olarak da türkçe.
  bunların dışında biyoloji(diğer bölümlerdeki kimya yerine), academic writing ve 2 adet bölüm dersi sizi bekliyor.
  bu derslerden birinde ilk dönem python ve programlama temelleri, ikinci dönem ise java ve oop anlatılıyor.
  diğerinde ise bilgisayar mühendisi ne iş yapar, ilerde göreceğiniz derslerin içeriklerinden örnekler ve temel linux eğitimi sizi bekliyor olacak.

  ilk sene için tavsiyem not ortalamanızı yüksek tutup erasmus şansınızı değerlendirmeniz olacaktır.
  bölümün güzel erasmus anlaşmaları var, çek cumhuriyeti'ne, polonya'ya ve bir kaç ülkeye daha gidebilirsiniz. en çok talep gören ülkeler ise bunlar.

  ikinci sınıfta data structures, operating systems, logic design, computer organization ve database dersleriyle artık daha derine giriyoruz. dersler de tabi size girmeye başlıyor. ilk sınıf kadar kolay değil. ilk projenizi database dersi için yapacaksınız (ya da yapamayacaksınız) ve muhtemelen sabahlar sizin olmayacak. (projeden önceki gece gökyüzündeki mavi bir başka oluyor (bkz: sıçtım mavisi))

  üçüncü sınıfta seçmeli derslerden ne istiyorsanız seçebilirsiniz. web development, graphical user interface programming, computer networks, data mining, software engineering, applied machine learning, natural language processing, information retrieval systems gibi dersler açılıyor. özellikle ikinci dönem gerçekten yoğun geçiyor. bir dönemde yaklaşık 4 proje yapacaksınız ve bu projelerle gbyf (genç beyinler yeni fikirler) yarışmasına katılacaksınız.

  bu sırada yazları zorunlu stajlarınızı yapmanız gerek. 2 adez sorunlu stajınızı mezun olana kadar yapacaksınız.
  4. sınıfta ise yine seçmeli derslerle programı doldururken artık tezinizi yazmanız gerek. yukarıda bahsettiğim yarışmaya tezleri ile başvurup ödüller kazanan arkadaşlarım var.

  muğla nasıl bir yer diye soracak olursanız, muğla küçük ama eğlenceli bir yer, kötekli'de yaşarken hiç sıkılmayacağınızın garantisini veririm. denize yarım saat mesafedesiniz bunu unutmayın. ancak en büyük eksisi kiralar gerçekten pahalı ve (kızlar için daha iyi olsa da) yurt imkanları kısıtlı. kampüsün içinde kyk ve bir adet özel yurt var. kampüsün hemen dışında öğrencileirn yaşadığı bir mahalle var.

  daha fazla sorunuz olursa yeşillendirmekten çekinmeyin :)