• çocukken heves edip almak istediğim, ailemin de beni kırmayarak aldığı, beraber büyüdüğümüz hayvandır. şaka maka 11 yıl yaşattık hayvanı. "yaşattık" diyorum, çünkü o kadar özenli baktık ki ailenin herhangi bir bireyinden daha özenilir hale geldi. yok ceryanda kalmasın, yok üşümesin, düzgün beslensin bilmem ne...

yalnız hiç ele gelmezdi bizimki ve kanatlarına dokunduğumuz anda anında gagalardı. limon fetişi vardı. gördüğü anda limona saldırırdı. beraber futbol maçı bile yapmıştık limon sayesinde. sabahları uyandırma servisi gibi o bet sesiyle bütün evi ayağa kaldırmasın diye kafesini örterdi annem. öyle de cazgırdı. çok konuşamazdı, biraz geri zekalıydı sanırım. bir pazar günü ailecek bir film izlerken (bizim kuş da dahil buna. ayrıca hangi film olduğunu hatırlamıyorum. kargalı bir filmdi ama "the crow" değil.) karganın cama gelip mors alfabesi gibi tıklatarak bir şeyler anlatması üzerine babamın ciddi ciddi dönüp bizim kuşa: "ulan bak elin kargası neler yapıyor. biz sana iki kelime söyletemiyoruz eşşek herif" demesi uzun süre kahkaha nedeni olmuştur.

8 yıl falan oluyor sanırım öleli. özlüyor muyum? pek sayılmaz. bazen ruhsuzluğum tutuyor işte...
  • benimki tam bir tecavüzcü coşkun çıktı.
    elime ayağıma sürtüp kur yapıyor. hatta ara sıra attırıyor mu ne? normal bir ilişkimiz yok. elimdeki yemden yalandan bir tane alıp başlar dayamaya.
    sapıklığı artık kabak tadı vermeye başladı. yok mu kısırlaştırma falan gibi bir çaresi?
  • yıllar önce saçları kestirdiğim berber beslerdi.
    berberin 20li yaşlarda akli dengesi biraz eksik yamağı vardı.
    bu ne kuşuydu lan diye sorarlardı buna.
    muhammet kuşu derdi.
    her defasında gülerdik...
  • başlığını gördüğünüzde aklınıza gelen ve gözlerinizin dolu dolu olmasına sebebiyet veren eski dost.
  • çok tatlı hayvanlar..

bizim de şimdi bir 'behlül'ümüz var ki evin neşesi. neşesi ama sanmayın ele avuca geliyor, kafaya konuyor falan. evde terör estiriyor, dağdaki teröristten beter. kafesten çıkana kadar ev ahalisinin kafasını sikiyor. çıktıktan sonra geri kafese girmiyor, olaylar olaylar. kuş beyinli derler aptallıklarını anlatmak için ama yok vallahi. ben böyle zeki hayvan görmedim. bunu bir numara yapıp kafese soktuk diyelim, ikincisinde kesinlikle yemiyor. çok çabuk öğreniyor. son numaramız da cep telefonundan kuş sesi açıp kafesin içine koyuyoruz telefonu. muhtemelen 2 güne bu taktikte sökmeyecektir.
  • 6. boncuk hazretlerinin vefatının ardından 7. boncuk hazretlerinin bugün itibariyle evimize teşrif ettiği kuş türüdür.
  • çok iyi bakılırsa 10 sene yaşayabilen kuş. genellikle gagalarında çıkan tümör benzeri bir et parçası yüzünden ölüyorlar. daha doğrusu benim muhabbet kuşlarım bu sebeple öldüler.
  • evimizde eksik olmayan tek hayvan. ılk muhabbet kuşum 16 sene yaşadı. yukarida arkadasin dediği gibi inandiramadik kimseye. hatta yillar sonra evimize gelen bir misafir " lan bu halen yaşıyor mu " demisti. ondan sonra 3 tane daha oldu. ama hiçbiri onun gibi olmadı benim için. şimdi evden ayriyim. bana hergun video atıyorlar. maşallah yakinda a haberde sunuculuk yapacak bu gidişle. adamin konusmadigi birsey yok
  • muhabbet kuşlarından alınan keyfi bir seviye daha yukarı çıkarmak için çiftleştirmeyi öneriyorum. onların kur yapmalarını birbirlerine ilgi göstermelerini izlemek bir yana dursun o yavrular çıkıyor ya, böyle bir tatlılık olamaz. düşünün muhabbet kuşu kendi başına ne kadar tatlı bir de bunun yavrusunu hayal edin.

bebekler üzüm tanesi kadardan normal boyuta takribi 20-25 günde ulaşıyorlar, ve bu süreçte dayanılmaz bir tatlılıkları var. pelüş oyuncaklar gibiler, öpücük manyağı yapıyorsunuz, hepsinin daha yavruyken bile belirgin bir karakteri oluyor. çiftim ilk seferde 4 yavru yaptı hepsi dağıttım, bu sene 6 yavru yaptılar yine 4ünü dağıttım ikisini kendime ayırdım, şimdi anne baba iki yavru sıpa odamın eğlenceleri.

ayrıca yumurtadan çıktığı halinden itibaren sürekli siz ilgilendiğiniz için yavruların sizinle ilişkisi çok başka oluyor. ve evet denilenler doğru çift alırsanız ilgileri kendilerine yönelik oluyor sürekli, sizle de takılıyorlar arada ama asla tek kuş kadar samimi ve yakın olamıyorsunuz. birlikte sürü olarak hareket etmeyi tercih ediyorlar. yine de hayvanı tek alıp yalnız eziyet etmek yerine, çiftini alıp, çiftleşmesini, yavru sahibi olmasını sağlamak onun için daha iyi. hem de yaşlanıp öldüğünde geride size yavrularını bırakmış olacaklar.
  • bazen yaşama sebebi. moraliniz bozukken yastığınızın kenarına gelip bi kere cikleyip kafasını yan yatırıverir. ateist insana ben seni yaradana kurban olurum dedirtir. dünyanın bütün tatlılığı birleşmiş sanki :)
hesabın var mı? giriş yap