şükela:  tümü | bugün
  • bizde de 12-14 yaşlarındayken bir çift cennet papağanı vardı. muhabbet kuşuyla aynı boyutta oluyorlar. bir sabah baktığımızda dişi olanın ayağı sakatlanmıştı, üzerine basamıyordu, kafeste düzgün hareket edemiyordu. ne olduğunu anlamadan birkaç saat içinde öldü ve çok ağlamıştım. sonra annem petshop'a sormuş adam demiş ki yumurtlarken yumurtaları içeride dönüyor çıkaramıyorlar sakatlanıyorlar, kurtarılabilirdi demiş. daha da üzüldüm bunu duyunca.

sorunlar bununla bitmedi. tam bir trajedi yaşanıyordu. dişi olan öldükten sonra erkek olan garip davranmaya başladı. sürekli kendi tüyleriyle uğraşıyor, kendi tüylerini yoluyordu. annem bu sefer bu kuş bitlendi herhalde deyip petshop'tan ilaç aldı. ilacı kullanmaya başladık ama bir faydası olmadı, her gün bir öncekine göre daha az tüyü kalıyordu. nitekim birkaç günde yeni yumurtadan çıkmış yavru kuş misali (başındakileri yolamadığı için başı hariç) hiçbir yerinde tüy kalmadı, çırılçıplak kaldı. bu süreç içinde de sanırım çok az yemek yiyor ve su içiyordu. sonra da çırılçıplak kaldığının ertesi sabah onu da kafesinde ölü bulduk. belki diğer ölümün ardından gerçekleştiği için, belki ani olmadığı için, belki öleceği beklentisi bende hasıl olduğu için erkek olanın ölümüne üzülmedim; ağlamadım. lakin sonradan öğrendim ki bu canlılar tek eşli oluyorlarmış ve eşleri ölünce depresyona girebiliyorlarmış. bizim kuş da bitlenmemiş, depresyondan kendini yolmuş. resmen cahilliğimizden dolayı iki kuşumuz öldü diyebilirim. kıssadan hisseyi bunu okuyanlar da alır umarım.
  • "kimseyle konuşmaz dağ gibi titrerdi, çocukca sevdiği çiçeğini sularken..." kısmında geçen bahtiyar'ın büyük abisidir.
    o da canlı sevgisini abisinden, kardeşinden öğrenmiştir.
    ölen her canlı erken ölmüştür ve biliyor musunuz?
    insanlar da ağlar...

-entry bitti-
    "bu kadar."
  • kuş böcek diye ayrım mı olur abi, can var can.
  • kuşu öldü diye boşuna ağlıyordur artık böyle şeylerin çaresi var.

(bkz: mutluluk çubuğu)
  • nesli tükenmekte olan erkek türüdür. kadınların hayatına belki bir iki defa girmiştir. ama erkeklerden öküz olması beklendiğinden dolayı kadri kıymeti bilinmemiştir. zarar gelmeyecek erkek türü sonuçta. taciz etmez, dövmesi sövmesi olmaz, sırtına vur lokmayı al daha ne istiyorsun ama işte böyle erkekler alfa karakter göstermediği için gideri fazla olmuyor. ama keşke her kadının hayatında muhabbet kuşu öldü diye ağlayan erkek olaydı. gandi'nin dediği gibi; olaydı iyi olurdu. (bir ingiliz gazeteci gandi’ye “batı medeniyeti hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye bir soru sorar. gandi’nin cevabı yapıştırır: “olaydı iyi olurdu!”)
  • 7. sınıfa giderken benimle yaşıt olan bir muhabeet kuşum vardı.
    ismi çiko ailemiz onunla birlikte 5 kişiydi. çok severdim. her sabah adımı söyleyerek uyandırırdı.
    öldüğünde ablamla birlikte 3 gün 3 gece ağlamıştık.
  • babamdır.

akşam eve geldiğinde baba filminin müziğini ıslıkla çalardı, kuşu da kendisine aynı melodi ile cevap verirdi. o zamandan beri babamın bu şekilde ıslık çaldığını duyan da olmadı.
  • ağlamak utanma sebebi midir?

evet ben ağladım. ne var bunda?
    14 sene birbirimizin yüzüne bakmışısız. her sabah yüzümde gözümde dolaşıp beni uyandırmış. ekmeğime, salatama ortak olmuş, anılar yaşatmış.
    yokluğunu nasıl aramazsın? 14 sene ya dile kolay, birlikte geçmiş.

kediler, köpekler ölünce can da kuşlarınki sanal gerçeklik mi?
  • bunun haberini üniversiteyi trabzon'da okuduğum zaman almıştım. dışarıda kahvemi yudumlarken annemlerle konuştuğum sırada öğrendim. sahipleneli çok uzun zaman olmamıştı ama nedense ölüm haberine üzülüp cafe içinde gözlerimden yaşlar gelmişti. bir dişi bir erkek kuş vardı, dişi ölünce erkek tek kalmıştı.sonradan öğrendim dişinin ölümünden sonra erkek hiç ses çıkarmamış. yemeden içmeden kesilmiş. kısa süre sonra onun da haberini aldım. aslında ilk kez muhabbet kuşlarımız olmuştu. ama bu olaylar beni çok etkiledi. bir daha kuş sahiplenmeyeceğime söz verdim. özgürlüklerini ellerinden aldığım için de çok pişmanım.
  • başlık sahibi kendine yedirememiş benden başka var mı diye yoklama yapıyor. duygusal bir bağ kurduğun bir canlıyı kaybettiğinde ağlaman kadar doğal birşey yok. erkek kadın diye bi ayrım yapman da ayrı saçmalık.