171 entry daha
  • eğer batı avrupa taraflarına yer varsa ben de 1 kişilik yer rica edeceğim hatta 2 olsun be yangın yeri olan ülkemden bir köpekçik kurtarmak isterim
  • anne tarafı makedonya, baba tarafı sırbistan-karadağ. yani babam boşnak, annem makedonya yörüğü. çevremdeki insanların %80'i balkan göçmeni.

kardeşimle babaannemin doğduğu yeri, anneannemin annesinin memleketini falan görmek istiyoruz gidip. akrabalarımız varmış hala oralarda ama bulabilir miyiz bilemiyorum. neyse, şey diyecektim, neden biz gidiyoruz?

babamın mezarına gittiğimde şöyle bir göz attım civar mezarlara. türkiye'ye göç eden ilk nesillerin bile mezarları var. çocukları olmuş, çocuklarının çocukları olmuş, hepsi aynı mezarlıkta, yan yana. türkiye'ye geldiğinde türkçe bilmeyen, boşnakça konuşan babaannemin sol tarafında kendisinden önce ölen oğlu yatıyor. sağ tarafında bir zamanların yeşil gözlü, yakışıklı delikanlısı babam var. az ilerideki mezarda köy kahvesine bile at üstünde giren, deli olduğunu düşündüğüm dedem...

tanıdığım ve sevdiğim herkes buradayken, bu saatten sonra balkanlar'da bok mu arayacağım? oralar sadece teoride bizim memleketimiz, artık hiçbir bağımız yok. tanıdığın, sevdiğin kimsenin olmadığı bir memleketi ne yapacaksın ki?

siz gidin, ben gelmiyorum.
  • ülke içinde kalmalanızda fayda var sevgili balkan göçmeni kardeşlerim. bu iktidardaki arap sevdası yüzünden iki üç seneye kalmaz son yaprağı bile yakarlar buralarda beton sevdası yüzünden. hele biz karadenizliler. çok milliyetçi çok vatansever olarak tanınan bizler. alenen topraklarımızı işgal eden, ormanlarımızı yakan bu dallamalara ses çıkaramadık. çıkarmak yerine diz çöküp ceplerine baktık. bırakmayın bu toprakları. gen havuzumuzun da, ülkemizin de, sokakta basket oynarken uzun boylu genç arayan liselilerin de hepsinin ihtiyacı var size. sizin yerinize bu topraklara monte edilmeye çalışılanlar emin olun sizin gibi bu ülkenin bütünlüğünü savunacak kadar karakterli olmayacaklar.
  • silistre den gelmişiz.
    hemen gitmeye hazırım...
    valiz maliz toplamadan ceketimi alıp siktir olup gitmeye hazırım.
    burda yaptığım işi orda da yaparım , dünya çapında ünlü olurum..
  • zamaninda dedelerimin konya'dan balkanlara goc etmesi ve sonrasinda tekrar buraya gelmeleri sonucu, kimi nereye gonderiyorsun kardesim dedigim kampanyadir.
  • dönme değil de, geldiği yerden de bir şekilde vatandaşlık verseler fena olmazdı. malum bizim pasaportlar hiçbir yerde bir boka yaramıyor biliyorsunuz. en azından bir ab pasaportumuz olurdu da kafalar rahat olurdu.
  • şu yazıları okudumda.fazla bir şey demiyeceğim.vatandaş dediğimiz insanlara bak.bunlardan ne olur ki.
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap