şükela:  tümü | bugün
  • fatma aliye hanım ın romanı.
  • yasak adıyla televizyona uyarlanıyor. yapımcı tmc, yönetmen mehmet bahadır er, başroller deniz çakır ve fikret kuşkan

(bkz: yasak)
  • bir sekilde banaask-i memnuyu animsatan roman. esasen daha once yazilmis ve o donemin konulari da cok cesitlilik gostermez. resat nuri edebiyata ilgisinin fatma aliye romanlarindan sonra arttigini beyan etmistir, bu denli etkisi olan bir yazar belki halit ziya usakligil'i de etkilemistir,kimbilir. elbette ask-i memnu bir cok acidan ust versiyonu muhadarat ise prototip gibidir. yanlis anlasilmasin konular bile farkli ama ben nacizane satir aralarinda ince detaylarda benzetiyorum diyeyim. simdi dizisi de yapildi, dizi bile animsatiyor diger diziyi.
  • tanzimat romanlarını detaylı bir şekilde anlatacağım entry serimden önce, kafayı yemek üzere olduğumu anlayın diye, tezime yazdığım bir cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

--- spoiler ---
    amın oğlu şebip ise bambaşka kafalardadır
    --- spoiler ---

romanda, oldukça başarılı kurulmuş bir sürpriz anı vardır ki kitaba "helal lan fatma!" yazdırmıştır. geleceğiz. sen daha dur.
  • edebi, dinsel, kültürel bilgilerin aktarıldığı edebi bir türmüş aynı zamanda.

(bkz: muhatara)