şükela:  tümü | bugün
  • bir odaya çekilip kitap okuyarak, belgesel izleyerek mümkün olabilecek durumdur. ailelerin dikkatine, eğer çocuğunuz bunları yapıyorsa derhal "camiye camiye cağ cağ cağ" şarkısının kullanılması gerekebilir.
  • kolay iştir. büyüme işi tamamlanmış ve artık bağlar koparılabilir duruma gelmiştir. gerçekler hayatta sınanmış ve fikirler sağlamlaşmıştır. hayırlı olsun.
  • dine değil, etrafında dini yaşıyorum zanneden insanlara karşı oluşan bir tepki neticesidir.
  • muhafazakar çevrede büyümeyenlere göre daha kolay da olabilir aslında. insan o çevrede büyüp aşırı dayatmalara, saçma sapan yasaklara*** maruz kalınca kaldıramıyor bir yerden sonra. tabi bu insan ateist olursa da büyük ihtimalle ailesinden gizler.
  • tarafımdan gerçekleştirilmiş bir şeydir. muhafazakar bir ailenin çocuğu olarak ilk ve orta öğretimde tüm yaz tatillerini kuran kurslarında geçiren biri olarak büyüdüm. tüm namaz surelerini, tüm duaları ezberlemiş, kuranı hatmetmiştim. ben de okudukça öğrenen öğrendikçe soğuyanlardanım.
  • büyüdüğü çevredeki insanlar dini kendileri yaşamaktan çok başkalarına dikte etmeye çalışıyorlarsa (bakın öğretmeye demiyorum) genelde bu tarz olaylar olabiliyor. ben ateist değilim ama kendi çocukluğumdan biliyorum, din öğretilirken hep bir tehdit hep bir korkutma durumu var ortada. hatta işi daha da ileriye götürüp şiddet uygulayan aileler bile var. hatta öyleki rahmetli dedemin bizi gönderdiği kuran kursunda bir duayı yanlış okursak hoca ceza olarak sokaktan topladığı taşları ağzımıza sokarak 5-10 dakika ağzımızda taşla durma cezası veriyordu. neyse uzatmayalım, sen ufacık çocuğu bu şekilde eğitmeye çalışırsan haliyle ters tepmesi ve o çocuğun da dine ya da tanrıya inanmaması bence çok doğal bir durumdur.
  • turan dursun gibi din adamlığından gelenlerin de içinde bulunabileceği durum.
  • (bkz: turan dursun)
    (bkz: aziz nesin)
  • muhafazakar bir çevrede büyüyüp ateist olmak zor bir iş değildir. ben de bu kişilerdenim, konya'lı bir annenin ve muhacir babanın mahsulü olduğumdandır muhtemelen. konya'da büyüyüp, lise eğitimini tamamlamış biri olarak bunun çok da zor olmadığını söyleyebilirim. azıcık akıl varsa zaten, kuran'ı hatmetmek yetmez, bir de türkçesini okuyayım diyorsun ondan sonra cam kırılıyor, vazo yerle bir oluyor. bir iki yıllık bir arada kalma durumu falan derken, lisenin başlarında artık kendimi müslüman değil olarak nitelemeyi başarmıştım.