şükela:  tümü | bugün
 • muhafazakar kesimin bir bölümünde 2 abdülhamit'in neden bu denli ikonlaştırıldığını anlamıyorum.

  2 abdülhamit'in hayatına baktığımızda başarılı harikalar yaratan bir padişah portresi göremiyoruz. belki devletin çöküşünü bir süre erteledi denebilir.

  bu dönemde 1.600.000 kilometrekareye yakın toprak kaybedilmiş. masada savaşmadan kaybedilen topraklar dahil.

  hayata geçmiş bir proje yok. kurumların hemen hemen hepsi yabancıların elinde. ekonomide de millilik söz konusu değil.

  2 abdulhamit çöküşte olan bir devletin padişahı olarak diğer çöküş ve dağılma dönemi padişahlarından çok farklı bir portre sunmuyor.

  farklı olarak belkide aşırı şüpheci yapısı sayesinde uzun süre tahtta kalmayı başardı denebilir.
  günümüzde 2 abdülhamit'in bazı çevrelerde neden bu denli ikonlaştırıldığını anlamıyorum.

  edit: bazı yazar arkadaşlar 30 sene toprak kaybetmeden direnebilmesi demiş ancak 2 abdülhamit döneminde 1.600.000 kilometrekare toprak kaybedilmiş. 2 tane türkiye cumhuriyeti kadar toprak demek.
  hatta osmanlı tarihinde en fazla toprak kaybeden padişah 2 abdülhamit.
 • (bkz: hamidiyecilik) (bkz: siyasal islamın başlangıcı)(bkz: bir ulus kimlik olarak islam)

  edit: lütfen tarih okuyunuz, mümkün mertebe farklı ve çeşitli görüşten, çok sayıda kaynaktan okuyunuz.

  ikinci abdülhamit, atatürk’ten önceki ilk ulus devlet denemesini gerçekleştirmek istemişti. türk üst kimliği yerine islam üst kimliği vurgusu üzerine toplum yapılandırmayı istiyordu. fransız ihtilali’nin etkisiyle yayılan milliyetçilik akımının yerel ve bağımsızlık odaklı ilerleyişinin karşısına hilafet üzerinden üniter bir tez üretmek gayesindeydi. nitekim cihad da ilan etti.

  lakin girişimleri pratik anlamda karşılık bulamamış, fikirlerinin kalıntısı ise bugünkü ortadoğu coğrafyasını kısmen etkilemiştir.

  edit2: değişmekte olan sınıfsal dengeler, burjuvazi ve aristokrasi çatışması buradaki en gizli etkendir.

  edit3 intelligent frog isimli çaylak arkadaşımın hatırlatıcı uyarısı ile farkettim, cihat çağrısı yapan abdülhamit ii değil, mehmed reşad’dır.
 • önüne ne sunulursa onu kabul eden bir güruh olunmasından kaynaklı olabilir.
 • çünkü erdoğana benziyor. her şeyde yabancıların kontrolü, saray tarzı gereksiz yapıları yaptırmak, açlık, enflasyon başını alıp gitmişken bunlarla ilgilenmemek, biri çok toprak kaybetti öbürü sattı, akp gibi kendini korumaya yönelik kurulan hafiye teşkilatı, her şeyi dış güçler diye atıp işin içinden sıyrılmak ... liste daha da çok uzatılabilir
 • lütfen muhafazakarlarda sebep aramayınız. sürünün lideri, "deli ibrahim en muhteşem padişahımızdı" dese onu sevmeye başlarlar. hayvan çiftliği romanında olduğu gibi dün ak denen kesin kurallar bugün karaya dönüşüverir ve sürü dün ak dediğini çoktan unutmuş olur. ortalama bir muhafazakar, dün komünistler moskova'ya derken bugün reis gazıyla yaşasın putin diyebilen bir kitledir. bunların hamit sevgisi değil sürü lideri sevgisi vardır. o ne derse doğrusu odur. onun sözleri handiyse, neredeyse, ucu ucuna da olsa kelamullaha eş değerdir. ötesi yoktur.

  diğer yandan sürü lideri neden hamidizm pompalıyor? çünkü baş düşmanları atatürk'ün de içinde bulunduğu ittihat ve terakki kitlesi hamit'e darbe üstüne darbe yapmıştır. meşrutiyet denen zındıklığı başımıza bela eden bu kitledir ve bu kitle hamit devrinin öcüleridir. bunların yakın kökü olan vahdetçiler hamitçi olduğundan sürü lideri de hamidisttir. pompanın sebebi budur.
 • muhafazakarlar eroin bağımlısı olsa. tebeşir tozunu eroin diye verseler o tozu alırlar damarına enjekte ederler. o dercedir. o tebeşirin eroin olduğuna inanıyormuş gibi yaparlar.
 • "ey küfeli, dinle! sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. ama sen küfe'ye dönünce gördüklerini ali'ye anlat ve de ki: "ey ali, muaviye'nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! ayağını denk al!"

  al muhafazakarı vur muaviyenin adamlarına.

  edit: abdulhamit han hazretleri uzerine analiz sicmaya gerek yok. zira 3-5 sene oncesine kadar adi bile anilmiyordu.

  osmanli-hilafet hayalleri ile tutusan, aksamlari tahta kiliclarla tv basinda dunyayi fetheden azimsanmayacak buyuklukte ve beyni uyusmaya musait bir kitle var.

  abdulhamit han hazretleri ve nicesi bu kitleyi hipnotize etmek icin allanip pullanip ortaya atilmis tarihsel figurden oteye gidemiyor.
 • emin olun nedenini kendileri de bilmiyorlar. sultan ıı. mahmut'u bu kadar parlatip önlerine koysalar onuda severler. cok takılmamak lazım.
 • ''abdülhamit'in vatan ve islam sevgisidir'' yazan anguta, masa başında ingilizlere vatanı peşkeş çekmek mi vatan sevgisi oluyor diye sormak isterim.

  islam sevgisine gelince tüm dünya tanrısızlığa giderken kudurmanızın sebebi islam sevginiz olsa gerek.
 • farklı farklı tarih bilgileri mi var bilmiyorum ama benim bildiğim tarihte abdülhamid türkiye'nin şu an sahip olduğu yüzölçümünden daha fazla toprak kaybetmiştir 30 küsür senelik hükümdarlığında.