şükela:  tümü | bugün
  • "ikinci turda kazanacak olan zaten ilk turda belli eder kendini, ikinci turda rte'yi yenecek kişi meral akşener ise zaten ilk turda göstermeli kendini" diyenlerin bir türlü anlamadığı gerçek.

ikinci turda ülke de yansa sırf sol adayı olduğu için ince'ye oy vermekte çekinceli davranacak en az yüzde 10 oy var net. bakın ben iyi parti seçmeni olarak, ikinci tura kalırsa muharrem ince'ye oy vereceğim burası kesin. ama o anı hayal ettiğimde sol bir adaya oy veriyor olmak garip hissettirecek tahmin edebiliyorum. ama daha büyük bir hedef var ve çekinmeden vereceğim.

ama işte duygularına yenilecek en az yüzde on oy var arkadaşlar neden anlamıyorsunuz?

iyi partiden, saadet partisinden, merkez sağ gruptan, ya da akp'li olup seçenek arayışında olan gruptan bahsediyorum. bunların toplamı en az yüzde on! ikinci turda düşünün ki ince kaldı. bu yüzde on vermeyecek işte oyunu sol adaya!

"iyi parti asıl hdp'den oy alamayacağı için ikinci turda dezavantajlı" diyenler. diğer tarafta mhp var mhp. hdp'liler gidip de mhp'nin yer aldığı ittifakın adayına oy verecek de meral akşener'e mi vermeyecek?

birisi bana artık açıkça söyleyebilir mi kürtler neden akşenere oy vermesin?

burada yapılan algı yönetimi değil. ben gerçekten de ikinci turdaki durumu düşündüğüm zaman bu gerçekler aklıma geliyor. dediğim gibi ikinci tura kalırsa benim oyum ince'ye. ama ilk turda akşener'e vereceğim ve rte karşısında da sadece onun şansının olduğunu düşünüyorum.

o yüzden işte nasıl ki partiler bir araya geldi stratejik davrandı, ilk turu, ikinci turu hesap ettiler, tarttılar, biçtiler iyi de yaptılar. ilk turda herkesin kendi adayı ile çıkması idi en mantıklı olan. heh işte ikinci tur için de biz seçmenler planlı hareket etmeliyiz. nasıl olsa ilk turu alan ikinci turu da alır diye birşey yok. bu ülkenin çoğunluğunun muhafazakar seçmen olduğu gibi bir gerçek var önümüzde!

edit: muhafazakar seçmenle ilgili eleştirilerin hepsine katılıyorum. ben zaten bu grubun hal ve hareketlerini, oy verme saiklerini savunmak niyetinde değilim. özellikle şu son dönemde islamın siyasallaşmasından nefret ettiğim kadar hiçbir şeyden tiksinmedim. ben sadece bir türkiye gerçeğinden bahsediyorum ve oy verirken gözetilmesi gereken bir konu olduğuna dikkat çekiyorum. ya da yanlış hesaplama yapıyorsam da bu konu daha fazla konuşulsun, beyin fırtınası yapılsın istiyorum. ilk turda başarılı bir siyasetle yürütülen muhalif hareketler serisi ikici turda da devam etsin dileğinde bulunuyorum.

edit2: öncelikle şunu ifade edeyim. bu goygoy sıktı deniliyor, katılıyorum. ama unutulmamalı ki şu son düzlükte, en önemli konu bence ikinci tur hesabının çok doğru yapılmasıdır. sıksa da sıkmasa da oturulup şu anda konuşulması gereken şey türkiye'nin gerçekleri gözardı edilmeden, rte karşısında kimin şansı daha fazla diye tartışılmalı ve akil hareket edilmelidir. az önce ntv'de muharrem inceyi izledim bir süre. akşener'den daha istekli, projeler çok iyi. konuşması, heyecanı, vurgu noktaları çok isabetli. rte'nin karşısında böyle sağlam rakipler varken ilk defa bir seçim oluyor ve eminim ki süreç hatasız yürütülürse bu sefer olacak gibi bu iş.

edit3: troll değilim, parti üyeliğim yok. seçimlerle ilgili kafasında doldur boşalt yapan sade bir vatandaşım.

edit4: ilk yazıdaki ifadelerimi şöyle toparlayayım. ben demiyorum ki saadetten, iyi partiden kısacası sağ ve merkez sağdan ince'ye hiiç oy çıkmaz. entry'nin başlığı öyle görünüyor da kısa tutmak için öyle yazdım. demek istediğim, ikinci tura rte ve muharrem ince kaldığında, rte elindeki tek koz olan chp düşmanlığını ölümüne sahalarda, mitinglerde kullanacak. bu şimdiden belli. sonrasında ilk turda iyi partiye oy veren, saadete oy veren muhafazakar eğilimli seçmen, iş rte versus ince'ye kaldığında sol adaya oy verme konusunda bir tereddüde düşecek. hepsi değil bakın. elbette vatanın selameti için tereddütsüz ince'ye oy verenler olacak. ama toplamda en az yüzde 10'luk bir muhafazakar seçmen solun adayına oy vermektense çekimser kalmayı tercih edecek diyorum. partiler bir araya gelip, tamamı ikinci olan adayı destekleyecek zaten ama bu tabanlara yansımayabilir.

edit5: meclis çoğunluğu tamamen başka bir konu. zaten her parti seçmeni, vekil seçiminde kendi partisine verecek. ben meclis çoğunluğunu millet ittifakının alacağına inanıyorum. ama başkan seçiminde işte, stratejileri iyi belirlemek gerek. artıları eksileri iyi okumak gerek. kürt oylarının ikinci tur dağılımında chp de olsa iyi parti de olsa büyük sapmalar yapacağını düşünmüyorum. muhafazakar seçmenin chp korkusunun daha belirleyici olduğunu düşünüyorum sadece.

edit:6 biz burda konuşuyoruz, ülke için iyisi, doğrusu budur diyoruz eyvallah da, tabanda halka indiğinde işler böyle yürümüyor işte. chp'nin adayı deyince "adam allah düşmanı, kafire oy verilir mi" kafasında. gerçekçi olmak lazım.
  • bu muhafazakar seçmen de keşke her konuda, sandıkta verdiği oy kadar hassas olsa.

ateist mühendisin yaptığı telefonu kullanmasa,

gavur'un arabasına binmese,

israil'in kolasını içmese, (kinaye)

amerikalı doktorların ilacını alıp iyileşmese,

komünist çin'in yaptığı ampülle aydınlanmasa,

diğer komünist rusya'nın buğdayından yapılan ekmeği yemese,

kadınlarının kalçalarıyla ünlü güney amerikadan gelen kırmızı eti yemese,

muhafazakar seçmen'in bunlara eyvallahı olmasa keşke.
  • mhp var mhp. lan mhp mi kaldı amk? artık iyi parti var, eski mhp'den de reisci olanlar var işte %3 falan.

akşener'in akp'den oy koparmayacağını kabullenin önce. 7/24 fetöcü haberleri pompalıyorlar havuz medyasından. fakat ince hdp'den oyları alır. hdpliler akşener'e oy vermez ama sandığa da gitmezler.

bu seçimi kazanıp, tayyip'i yıkacağız diyorsanız ;

ince %30 + akşener %15 +hdp %8 gelecek %52, %53 gibi bu iş bitecek, ince cumhurbaşkanı, merak akşener yardımcısı olacak.

diğer senaryo : chp %25, akşener 15 der tıkanır kalır. tayyip' de %48'ini yine alır. %58 %42 gibi ezer geçer.
  • muhafazakar seçmenin demokrasiyi içine sinderememesidir. ilk turda kendi adayın ilk ikiye giremiyorsa, demokrasi gereği ikinci turda diğerlerinden daha az istemediğini seçip oy verememek, tam anlamıyla demokrasiden nasibini alamamış olmaktır.
  • tayyip başkan oluyor mutlu musunuz inceciler başlığına yazdığım entry'i olduğu gibi buraya da alıntılıyorum.

--- spoiler ---

bir kaç gündür üzerinde düşündüğüm, hatta hakkında bir entry yazsam mı diye tereddütte kaldığım bir konu vardı. sanırım doğru başlık bu olacak. iş buraya geldiyse şeytanın avukatlığını da ben yapayım. baştan söylüyorum, biraz uzun bir entry olacak.

öncelikle anket sonuçları insanları manüpüle etmek için kullanılır. erdoğan'ın oy oranı şuan yükselse bile ( ki emin değilim ) daha önce oy oranı düştü dendiği için yükseliyor muhtemelen. tüm medyalarda karşılaştığım akp reklamları insanları korkutma ve tehdit etme üzerine. "eski türkiye ne kadar berbat bir yer" ve "biz gidersek eski türkiye'ye döneceksiniz" üzerinden bir kampanya yürütülüyor. insanlar tehdit altında hissettiriliyor. gençlerden bile oyu "ülkemizin üzerinde büyük oyunlar oynanıyor. sizin aklınız yetmez. tecrübeli olana oyunuzu verin" diyerek almaya çalışıyorlar. (bkz: 12 öfkeli genç) böyle bir ortamda olsa olsa tayyip erdoğan bilinçli olarak kaybediyor gösteriliyordur. sanıyor musunuz ki tayyip erdoğan izin vermese anket şirketlerinin çoğu anketleri o sonuçlarla açıklayabilir? hepsini kastetmiyorum tabii. hani muhteremlerin durmadan söylediği bir "algı operasyonu" hadisesi var ya, heh işte o tam olarak bu. yani oylarda bir değişim varsa bu muharrem ince sebepli değil, tamamen kitle iletişiminin tüm "inceliklerini" kullanan akp tarafından yapılıyor. bununla muharrem ince tam karşı argümanlarını sunarak, korku yerine umut vaad ederek ve güçlü durarak baş edebilir. bir de seçimlerin şaibesiz olması çok önemli -ki en zor kısım bu-. meral akşener ya da muharrem ince ne derse desin sandık güvenliği sağlanamazsa zaten şuan anketlerde sundukları oyu alacaklar.

bir başka diyeceğim de şu; tayyip erdoğan'sız bir akp'nin oyu referandum döneminde %34'tü. ( bu bilgiyi o süreçte tayyip erdoğanla çalışan bir anket firması çalışanından edindim. ) şuan en fazla 2-3 puan değişiklik göstermiştir. bunun üzeri zaten tayyip erdoğan'ın şahsi oyu. bu seçimler olmasaydı da bu böyle olacaktı.

şimdi gelelim üzerinde düşündüğüm ve buraya yazmak istediğim konuya. çünkü hedef saptırılarak muharrem ince zan altında bırakılıyor. daha bugün arkadaşlarımla konuşurken şunu söyledim; "bu seçimden tayyip erdoğan başkan olarak çıkarsa bunun sebebi meral akşener olacak". saldırmadan, sakince okuyun. meral hanım'a karşı önyargılı değilim. ikinci tura kalırsa oyumu kendisine vereceğim. muharrem ince aday olmasaydı da muhtemelen oyumu kendisine verecektim. ama muharrem ince aday oldu diye "meral akşener başkan olamayacak" gibi bir suçlamaya inanmıyorum. muharrem ince ne kadar "chp" adı yüzünden oy alamayacak deniyorsa, meral akşener de 16 temmuz 2016'dan beri fetöcülükle itham edilen bir başkan adayı. yani akp seçmeninin büyük kısmı için chp ne ise, fetö'nün de ondan aşağı kalır yanı yok. bu yüzden akp'den %20 gibi bir oy alma ihtimali meral akşener'in zaten yok. he keşke olsa. gelelim mhp seçmenine ya da daha geniş tanımlamak gerekirse ülkücülere. içlerinde meral akşener'i destekleyen bir kitle olduğu gibi, koşulsuz şartsız devlet bahçeli'ye biat eden bir kitle de var. onlar erdoğan'ın başkanlığını, devlet bahçeli'nin de başkan yardımcılığını kabul edeli çok uzun zaman oldu. hiç mhp standı gördünüz mü bilmiyorum ama, mhp'nin standlarında dombra çalıyor. mhp'nin standlarında tayyip erdoğan'ın fotoğrafları var. ilk turda da, ikinci turda da oylarını doğal olarak recep tayyip erdoğan'a verecekler. yani 7 haziran seçimlerindeki %16,3 olan mhp oylarını baz alsak bile, meral akşener hali hazırda geldiği tabanın oylarının tamamını alamıyor. bunu nereden mi biliyorum? 1 kasım seçimlerinde bu oyların %4,5 azaldığını, ne hikmetse de akp'nin oylarının arttığını görüyoruz. yani mhp'ye oy vermiş seçmen içinde bir %5'in ikinci tercihi erdoğan. bunun yanına meral akşener'in bir fetö projesi olduğuna inanan, devlet bahçeli ve ülkeye karşı oyunlar oynandığını düşünen, davasını satmayanları da ekleyin. yani akşener milliyetçi tabanın da tüm oy potansiyelini kendinde toplayamıyor. her şeyden önce bahçeli'nin başkan yardımcısı olarak devlet yönetiminde söz sahibi olması, davanın ( çünkü mhp bir dava partisidir. bunu bilmeyen adam da bana toplumdan anladığını iddia etmesin. ) zafer kazanması mı yoksa davaya ihanet eden akşener'e oy verip bozkurtlarının yönetim dışında kalmasını mı tercih edecektir? bunu objektif olarak düşünün. gelelim kürt seçmene. akşener oy kaybetme korkusu nedeniyle hdp'yi millet ittifakının dışında bırakarak kürt seçmenden oy alma ihtimalini zayıflattı. ben bu korkuyu çok makul bulmuyorum. akşener de ülkücü oyların büyük kısmını alamayacağının farkındaydı, sadece hakkında kötü propaganda yapılmasına izin vermemek için böyle bir hamlede bulundu. ama bu hamlesiyle hdp'nin oylarını arttırmaktan ve kendi başkanlığını tehlikeye atmaktan başka bir şey yapmadı. seçmen hdp'nin baraj altında kalması korkusuyla hdp'ye oy verecek. böyle bir ihtimal olmasaydı belki iyi parti'yi denerlerdi, belki ikinci turda akşener'i desteklerlerdi. ama şuanda destekleyemeceklerini beyan ediyorlar. bu arada kürt kökenli insanların muhafazakar olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. bu yüzden ülkenin doğusunda ya hdp'ye, ya akp'ye oy çıkıyor. yani tıpkı türk milliyetçisi oylar gibi, kürt oyları da akp'ye geçebiliyor. mantıklı mı derseniz değil ama realite bu. iyi parti burada 3. bir parti olma şansını büyük oranda kaybetti. son günlerde söylemleri pozitif yönde değişse de, çok az vakit var. ve oradan bu şartlar altında ne kadar oy alabilir, ben öngöremiyorum. akşener'in güvendiği seçmen kitlesi aslında chp'lilerdi. chp seçmeniyle parti arasında gözle görülen net bir kopuş vardı. muhtemelen yaptırdığı anketlerde ve saha çalışmalarında chp seçmeninin bir kısmının alternatif bir parti arayışı içinde olduğu sonucunu aldı -ki bu doğruydu-. chp seçmeninin radikal ulusalcı tayfası perinçek'in yanında yer aldı, daha demokrat ve çoğunluğunu oluşturan kısmı umutsuzdu. ta ki muharrem ince'ye kadar. evet, muharrem ince'nin adaylığıyla chp seçmeni konsolide oldu. bu konuya sonra döneceğim.

gelelim neden seçim kaybedilirse akşener yüzünden kaybedileceğe. mesela temel karamollaoğlu muharrem ince'nin demirtaş ziyaretinden önce "demirtaş serbest kalmalı" dedi. ve medya linci yemedi. akp'liler ve tayyip erdoğan kendisine buradan saldırmadı. meydanlarda insanlara temel bey'i yuhalatmadı. hiç düşündünüz mü neden? peki neden meral akşener'den televizyonda bahsedilmiyor. tayyip erdoğan elinde fetö kadar güçlü bir koz olmasına rağmen ( bu iddialara inandığım için demiyorum. ama onlar fetö'yü ne kadar desteklediyse, o yıllar boyunca chp de karşısında durdu. ona rağmen fetöcülükle suçluyorlar. akp'nin birilerini nefret odağı haline getirmek için doğru olaylara ihtiyacı yok. isterse kolaylıkla harcayabiliyor. ergenekon davası'nda paşalarımızın yaşadıklarını hatırlayın. ) bunu hiç dillendirmiyor. gerçekten merkez sağ bir partinin iktidarını elinden almasından korktuğu için mi? onun yerine şu olamaz mı? ( tekrar hatırlatıyorum. akp 1 kasım 2015 seçimlerinde %49,5 oy aldı. yani %50 değil. ve bu oy artışını milliyetçi türk oylarından ve kürt oylarından sağladı ) bugünkü anketlerde tayyip erdoğan %46 oy alıyor ya hani, acaba diyorum, bu şartlar altında kürtlerden oy alması zaten zorlaşmışken ( demirtaş'ın tutukluluğu kürtlerin gözünde net haksızlık ve zaten ikinci turda parti olarak ince'yi destekleyeceklerini söylemişken. ayrıca referandum da kürt bölgelerinden hayır oyu fazla çıkmışken ), chp seçmeninden oy almasının da imkansız olduğunu bilirken, kendisine %51'i sağlayacak oyları iyi parti ve saadet'ten almak istiyor olabilir mi? bu yüzden adaylarını itibarsızlaştırıp, onlara oy verenlerin içinden kendisine çok da uzak olmayanlarının oylarını geri kazanmak istiyor olabilir mi? hani diyorsunuz ya, muharrem ince akp'den oy almak istiyorsa tayyip erdoğan'la uğraşmamalı, bu seçmeni tayyip erdoğan'a daha çok bağlar diye... heh işte, tayyip erdoğan da saadet ve iyi parti seçmenine aynı şeyi yapıyor olabilir mi? yani erdoğan kazanma planını kendisine oy veren %46 üzerinden yapmadı. kendisine oy vermeyecek ama sağa yakın duran seçmen üzerinden yaptı. yani meral akşener'in ve temel karamollaoğlu'nun seçmeni üzerinden. gelelim zurnanın zırt dediği yere. muharrem ince ilk günden beri diğer muhalef adaylarına karşı destekleyici bir tutum sürdürdü. onlarla ilgili soru sorulduğunda "ben konuşmak istemiyorum. arkadaşlarıma söyledim, yardıma ihtiyaçları olduğunda yardım edin dedim" dedi. hepsini ziyaret etti, hepsinin kampanyasına sembolik bir tutar yatırdı. "ikinci tura muhalefettten kim kalırsa söz veriyorum onun için çalışacağım iki hafta boyunca" dedi. şuanda da salt kendi kampanyasını güçlendirmek için "bu işi ilk turda bitireceğim" diyor. kendi iddiasını başkalarını ötekileştirerek arttırmıyor. en önemli husus bu. bu da elimizde dursun. iyi parti ise hem yönetim, hem seçmen bazında sürekli bir muharrem ince'yi suçlama derdinde. en büyük hata bu. çünkü sen kendi seçmenin için bir suçlu, bir düşman yaratırsan, "onun yüzünden" dersen, korkutarak oy almaya çalışırsan ( muharrem ince ikinci turda oy alamaz o yüzden bize verin) (daha bugün gördüm iyi parti genel başkan yardımcısı "muharrem ince ikinci turda saadetin oylarını alamaz" demiş. çüş artık. temel karamollaoğlu demedi bunu. ), olur da ikinci tura o aday kalırsa kendi seçmenini ona oy vermesi için ikna edemezsin. propagandanın arasına muharrem ince'yi gömmeyi de sıkıştırırsan sen kaybetmezsin, bu ülke kaybeder. aynı şey saadet partisi için de geçerli. muhalefetin yapması gereken şey bir arada durmak. seçmenini aynı safta tutmak. eğer sen bunu yapmazsan, oy almayı beklediğin kitlenin sana oy vermemesini sağladığın gibi, ikinci turda da erdoğan'ın senden oy koparmasına izin verirsin.

daha anlatacaklarım var. sonra editlerim. ama özet geç mem gerekirse diyorum ki, ikinci turda tayyip erdoğan muharrem ince'nin karşısında kazanırsa, bunda meral akşener'in ya da destekçilerinin en başından beri muharrem ince'yi suçlamasının payı olacaktır. 2 ay boyunca suçladığın adama sen istesen de oy vermez seçmenin. senin güçlü ve bir arada duramadığını gören erdoğan, gelir o oyları alır. çok da bir şeye ihtiyacı yok. %1 saadetten, %5 senden alsa seçimi kazanıyor yani. bu muharrem ince'nin başarısızlığı olmaz, bu en iyi ihtimalle senin "öncelikle" bu ülke için yeterince çabalamamış olmandan olur. çünkü bu artık köprüden önceki son çıkış. dönüşü yok. gerçekten ülkenin geleceğini düşünüyorsa iyi partililer ilk turda kendi adaylarına oy vermeliler. ve asıl çabaları "bizi ikinci tura bırakın değil", özellikle kendi partidaşlarından başlayarak "ikinci turda kim kalırsa kalsın, erdoğan'ın dışındakine oy vermeleri gerektiğine" ikna etmeliler. çünkü muharrem ince öyle yapıyor.
    --- spoiler ---

şimdi kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
  • bize ne? cidden bize ne amk? ülkenin batan ekonomisi sağcıları, muhafazakarları es mi geçiyo? vermezse vermesin gitsin akpnin betonlarını kemirsin. çok da sikimizdeydi.

he bi de, konyanın sandıkta chp çıkarmışlığı var. çok da şaapmayın yani.
  • "siktirsin gitsin vermesin" dediğim sikindirik önerme. ülke yangın yeri, onlar saçını tarasın...

ince muhafazakar değil mi?
    buna rağmen hala mı vermiyor?
    vermesin amk.

aynı şeyleri yazmak istemiyorum, lütfen şuraya alalım sizi; (bkz: #77883918)
  • +13789654323799868987 imle katildigimdir. sag muhafazakar secmeni salla, solcu da vermiyo. verse partisinin genel baskaniydi bugun.

troll'leri aksener basligina sicradikca bu overrated'in baskan olacagini sanmalari ise ayri cehalet, ayri beyinsizlik.
  • niye sol seçmen aksener'e oy versin?
    ben de söyle birşey söyleyeyim. en az %30'lük chp seçmeni ve kürtlerin en az yarışı akşenere'e oy vermez.
    öncelikle bu seçim akşener'le ince arasında olmuyor.
    ikincisi bu seçimin mantığı muhalefet açısından herkes kendi adayını birinci turda maksimum seviyeye taşıyacak. ikıncı turda da muhalefet adayına yüklenecek.
    yeni kurulmuş bir partinin başkanını chp'nin ilk turda desteklemesi eşyanın tabiatına aykırı. geçin birinci turu önce.
    korkmayın soldan bu kadar diyebileceğim başlık.
  • mihfizkirrr kisimm inceye ooyy virmizz
    günde 10 tane hıyar, bu ve benzeri başlık açıyor.

edit:imla