şükela:  tümü | bugün soru sor
 • siyaset bir oyundur, sadece bir oyun, ancak şapşallar ciddiye alıp samimiyet arar ve bulur.

  cemaat büyük bir güce dönüşünce eski kemalist yapı ile akp ortak bir tehdite karşı birleşmek zorunda kaldılar. iki taraflı bir el sıkışma var. ergenekon’un, mit operasyonlarının, kasetlerin intikamı alınacaktı.

  görünüşte eski kemalist yapının kendisini pek görünür yapmadığını, tüm gücün erdoğan’da olduğu izlenimini verdiğini görüyoruz. sanırım cemaate 28 şubat mağduriyeti izlenimi vermelerine izin vermek istemediler. başarılı bir strateji olduğu net ortaya çıkıyor.
 • cumhuriyet rejiminin önceliği eğitimdi. eğitimle tebaa'dan yurttaş yapmaya çabaladı. şeyhin kerameti yerine bilginin ışığını getirmeye çalıştıkça yarı aydın kesimden bile tepki gördü ve devrim hız alamadı; hatta karşı devrimle 'cehalete karşı alınmış' cepheler de düştü.

  şimdi düşünme yeteneğini kaybetmiş, kendine telkin edilen cümleleri tekrarladıkça kendini 'düşünüyor' sanan, düzgün cümle kuramayan bir mob var artık karşımızda. zeytin dalı=barış teklifi gibi basit metaforlardan habersiz, cahilliğiyle mutlu olan insanlarla ne kadar kader ortaklığı yapılabilir ki ?

  umutlu olmak için fazla bir neden yok. bu yılki atatürk ilgisi umut değil kuşku veriyor şimdilik; ama bekleyip göreceğiz.
 • arkasını döndüğünde o dalı kafasına vuracaktır. 'sizin dininiz size benim dinim bana' ayeti ile 'müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün ' ayetlerinin hangi zamanlarda söylendiğine dikkat edin. mutlak gücü ele geçirdiğinde pek sevgi dolu olmayacaklardır. iktidarı ele geçirene kadar gerekirse papaz elbisesi bile giyerler.
 • bi ara boyle bi şeyi kürtlere de yapmışlardı. şimdi o insanların bi kısmı hapiste, bi kısmı nerede belli değil, şehirleri virane.
 • alevilik ali'yi sevmekse eğer biz de aleviyiz diyen bir sünni, aleviliğe karşı ne kadar samimiyse bu zeytin dalı da o kadar samimidir. zira bunları söyleyenler akabinde cem evlerini cümbüş evine benzeterek aşağılamışlardır.

  alın bir de bunu izleyin, bakın bakalım cehape zihniyeti derken aslında kimleri kastediyor.

  nasıl boş konuşulur?

  kendilerine göre %49 un oy verdiği parti üzerinden hala ötekileştirme çabasında.
  peki bu konuşma ne zaman yapıldı?
  zeytin dalı uzatıldığı söylenen bu 10 kasım anmaları sırasında yaptığı konuşmada.
  zeytin dalı bunun neresinde şimdi?
  eğer yersen senin, yemezsen yukarı osetya devlet başkanının (bkz: gg) g.tünde patlar bundan sonra
 • bu bahsedilen kitle açılım yapılır teröristleri alkışlar, asalım der milliyetçileri alkışlar, ayyaş der söveni alkışlar, atatürkçü kesilir öveni alkışlar. bu yuzden hiçbir manasi olmayan harekettir bana gore. takiyedir başkanlık seçimine kadar. çünkü son dönemeçtir. muhalefetin nabzını düşürme politikasidir. maalesef ki bunu yiyen ve yiyecek olan sosyal demokrat atatürkçü ve sağ muhafazakar orta yolcular var. allah akil fikir versin. biz yorulduk hayat!
 • erik dalıdır o.
 • gerçekleri kabak gibi ortaya döken yaklaşma çabasıdır.

  milliyetçi geçinenlere zeytin dalı uzatırsınız, alırlar.

  kürtçülere zeytin dalı uzatırsınız, alırlar.

  cemaatlere zeytin dalı uzatırsınız, olanları zaten gördük.

  atatürkçülere zeytin dalı uzatırsınız, arkasını dönüp inandıkları yolda yürümeye devam ederler. asla o zeytin dalını alıp da size oy falan vermezler. çünkü en başından beri sizin kim olduğunuzu bir tek atatürkçüler biliyordu ve hiç yanılmadılar, hiç kandırılmadılar.

  not: milliyetçi geçinenler, dinciler ve kürtçüler derken ülkesine sahip çıkan gerçek milliyetçiler, dindarlar ve pkk illetiyle iç içe olmayan kürtler kastedilmemiştir.