şükela:  tümü | bugün
 • en kolayca, en az bilgi ve birikim ile saldirilabilen tercih.
 • insanda, yaşadığı dönemin öyle ya da böyle, az ya da çok, gerisinde kalmanın nesi mantıklı, gibi bir -hay allah-lık şaşırma halinin doruk noktasına çıkış sebebi.öznesi, nesnesi herşeyi kısaca.
 • toplumun ani çalkantılarla ve anaforlarla sarsılmasını, aşırı hızlı değişimin getireceği sıkıntıları engelleyen toplum kesiminin görüşü.
 • çağımızda gericilikle neredeyse eş anlama gelmeye başlamış olan içli kelime. muhafazakarlar her yerde farklı özellikler gösterirler (mesela amerika'da aptal ama iyi niyetli, türkiye'de akıllı ama inatçı, fransa'da kaba ama kültürlü...). fakat hepsinin tek bir ortak özelliği vardır; akıl ve mantığın ötesinde bir anlayışsızlığa sahiptirler ve eğer "farklı" biriyseniz takdir edilmeniz çoğunlukla imkansızdr. ortamlarında çok uzun süre kalırsanız "farklılığınız" onlar için günlük bi sıradanlık olur, kabul edilebilirsiniz, ama asla takdir göremezsiniz. rezildirler.
 • değişim rüzgarları ortalığı kasıp kavururken şöyle bi durup, "yeni mutlaka iyi midir?" sorusunu sorabilmek, geçmişten ve gelenekten yola çıkıp "yeni"ye kuşkuyla bakabilmektir.
  evet, kimi zaman tehlikelidir. muhafaza etme adına çağın gereklerini kaçırmaya, yere sağlam basma adına geriye adım atmaya yol açabilir. kimi zaman da gereklidir. yenilik ve değişim beraberinde yozlaşmayı, bozulmayı getiriyorsa , kişinin tutunabileceği en sağlam dalın "kendisi" olması en makulüdür.
  bu açıdan bakıldığında, muhafazakarlığı gericilik, yeniliğe kapalı olma, artık var olmayan bir çağda yaşamayı sürdürmekte inat etme gibi tanımlamak yanlıştır. hele sıklıkla yapılageldiği üzre, aslında sürmekte olan bir "geleneğe" karşı ciddi değişiklikler öneren radikal dinci, kökten bilmemneci grupları muhafazakar olarak değerlendirmek daha da yanlıştır. önyargı gözlükleri çıkarılıp bakıldığında, neye muhafazakar denip neye denmeyeceği biraz daha netleşecektir.
 • ahmet insel'in 12 eylül tarihli radikal 2deki yazısında reaksiyonerlikle karşılaştırarak ele aldığı konu.

  http://www.radikal.com.tr/…004&ek_tarihi=12/09/2004
 • muhafazakarlik, insan ile insan toplumlari ve düsüncelerini idare ve idame eden yasalarin bir nebze dahi anlasilamamis oldugunu ifade etmenin en çok saygi gören yoludur.
 • kulturel farkliliklara ve siyasi rejimlere gore de anlam kaymasi gorulen bu kavram (bkz: amerika-avrupa ve ortadoguda muhafazakarlik anlayisindaki farkliliklar),memleketimde cogunlukla cinsellik odakli ve cinsel meta olarak kadin etrafinda algilanmaktadir.turk,kurt ve arap genleri tasiyan erkeklerde 'birth defect' olarak kalacagina da inandigim bu muhafazakar maco zihniyet ne yazikki soz konusu erkeklerde kadina deger verme istikametinde hep 'bir yere kadar' gelisme gosterir..(bkz: istisnalar icin yasamak)
 • buzdolabı geleneği.oysa besinler tazeyken tüketilse hem besin değerinden bir şey kaybetmez hem de kol gibi elektrik faturası gelmez.