şükela:  tümü | bugün
  • (editler sona alındı.)

foreign policy'nin türkiye muhalefetine yaptığı yorum.

yazının başlangıcında incil'deki david and goliath hikayesine bir atıf yapılmış; erdoğan'ın siyasi otoritesi korkunç dev savaşçı goliath'a benzetilirken, ince ise hz. davut'a benzetilmiş. dinimizde bu hikaye davut vs calut olarak bilinir. güçlü gibi gözüken goliath/calut ile güçsüz gibi gözüken david/davut'un hikayesini anlatır.

gözüme takılan birkaç cümle:

"kılıçdaroğlu, seküler kesim için günah keçisine dönüştü."

"seçimden bu yana, ince'nin etrafında birleşmiş olan geniş tabanlı muhalefet ittifakı çöktü. muhalefet seçmeninin sabrı taştı. en tepeden başlayarak kellelerin gittiğini görmek istiyorlar ve kimse gazaplarından kurtulamayacak." (chp içindeki kavgaya atıf yapıyor, okların doğrudan parti başkanına yönelmesini bu şekilde ele almışlar.)

"muhalifler hayatları pahasına savaşıyor ama ne yazık ki liderleri ölene kadar koltuğu bırakmayacak gibi." (bu cümledeki lider, muhalefet lideri.)

bilemiyorum altan.

yazının tamamı.

-----edit: bir suser tarafından saçmalık olarak nitelendirilmişim, arkadaşım mabadımızdan uydurmadık, orjinal metindekileri paylaştık. aç oku. tek tek yer mi göstereceğiz? bravo, günah keçisi deyiminin nereden geldiğini biliyormuşsun, ailecek kederden ağladık. bundan rahatsızlık duyacak olsam zaten o cümleyi gözüme çarptı diye bu girdiye yazmam, muhtemelen ben buraya o cümleyi yazmasam merak edip açıp yazıyı bile okumayacaktın. ilaveten her ikisi de son derrece yerinde benzetmeler. sen rahatsız oldun diye saçmalık olmuyor.
    -----edit: kaçmış. bu başlığın ikinci girdisinde passenger28 isimli yazar, günah keçisi deyiminin mitolojik-dini kaynağını verip goliath benzetmesi için sanki ben uydurmuşum gibi 'bu bile yukardaki saçmalıktan daha iyidir' demişti. keşke ss alsaydım.

edit: lafı olmadık yerden anlayanlar için gerizekalıya anlatır gibi parantezler açtım. kusura bakmayın.