şükela:  tümü | bugün
 • yapılan muhalafet olayını beğenmeyip, tepki göstermek. şimdilerde chp'nin aldığı tepki ve muhalefet en güzel örneğini teşkil eder.*
 • bu muhalif tipinin yasayan en onemli temsilcilerinden biri deniz baykal'dir...

  (bkz: deniz baykal'in iktidar sorunu)
  (bkz: muzmin muhalif)
 • engin ardıç'ın üstad olduğu eylemdir. hele akp destekçisi gazeteye transfer olduğundan beri bu konuda guru olmaya doğru gidiyor. yürü be koçum kim tutar seni.
 • mesela muhalefetin doğru düzgün muhalefet etmiyor olmasına,
  muhalefetin kendisinin taşıdığını öne sürdüğü sıfatları taşımamasına,

  veyahut muhalefetin bizatihi kendi beceriksizliği yüzünden iktidarı o bulunduğu yere taşımış olmasına muhalefet edilebilir.

  dolayısıyla hem muhalefete hem iktidara muhalif olup iki tarafın da öngörmediği başka yöntemler talep etmek gayet mümkün.

  dünyada sadece iki yön, sadece bir ve sıfır, sadece siyah ve beyaz olduğunu sandığınız sürece muhalefete muhalefet edenin iktidarın yanında olduğunu sanabilirsiniz.

  simpsons bölümü vardı bir tane, iki uzaylı var (kang ve kodos) dünyayı fethetmeye geliyorlar. ikisi de kılık değiştiriyorlar ve biri cumhuriyetçi biri demokrat aday kılığında amerikan başkanlık seçimine giriyor. bu oyunları ortaya çıkınca da diyorlar ki "valla sistem iki partili. ya ona ya buna oy vermek zorundasınız nasıl olsa. siz kime oy verirseniz verin biz kazanmış olacağız".

  hah işte muhalefete muhalefet eden birey tam da bu mantıktan hoşlanmayan bireydir, bu iki uzaylının dışında 3. bir görüş de olabileceğini söyleyen bireydir.

  bu yapılana anlam veremeyen birey ise "sen kang uzaylısına karşı çıktın demek ki kodosçusun. sen kodosa karşı çıktın demek ki kang yalakasısın" diye vızırdanıp durur. anlatamazsınız bu iki uzaylı dışında bir şey istenebildiğini. böyle bir haldir.
 • iyi muhalefet yapamıyor diye muhalefete muhalefet edilmez. onun adı muhalefeti eleştirmek olur.

  muhalefete muhalefet etmek, dosdoğru iktidarı desteklemektir.
 • ülkemizde zaman zaman güce tapmakla eş anlamlı olabilmektedir. güç el değiştirdiğinde muhalefet edilecek adres de değişebilmektedir. (bkz: omurgasızlık)
 • yeni liberal "muhalif"lerin muazzam muhalifliğine dair melih pekdemir'in birgün gazetesindeki yazısına göz atmakta faide var.

  http://www.birgun.net/…93&day=15&month=02&year=2010

  bu arada muhalefete muhalifliğin en vasat örneklerini sözlükte de bol bol görüyoruz. kadınlara, işçilere, kürtlere, muhalif sol gruplara, azınlık haline getirilmiş ermeni, rum... halklarına, ezilen cinsel kimliklere... yönelik saldırgan bir üslüpla, her türlü nefret söylemini fütursuzca tuşlayan güruh, "ama demıgraaasi yok muuu? ama bizim eleştiri hakkımız yok muuu?" diye zırlamaktan da imtina etmiyor.

  şimdi bu muhalefete muhalif tipitiplere ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var. sizin biad ettiğiniz müesses nizam var ya işte onun burçlarına vura vura elde edildi tüm "demokratik" kazanımlar. sizin gibi muktedire götünü dayayıp, muhalefete muhalefet edenlerin, sur duvarlarında çatlak sıvamaktan öte bir işlevi de yok. sizi gidi ağlak demıgratlar sizi.
 • 80'lerden beri ülke siyasetini öyle ya da böyle görmüş biri olarak akp hükümetine kadar böylesine şahit olmadığım gülünçlüktür. eskiden siyasetçiler biraz daha olgun olurdu. iktidar olduğu zaman muhalefete gülüp geçerdi mesela. adı üzerinde çünkü, muhalefet o işi muhalefet yapmak ama iktidar muhalefet yapmaya başladığı zaman bu işin doğasına aykırı oluyor. o zaman iktidar görevini savsakladığı düşünülüyor.

  benim aklıma iki seçenek geliyor ya iktidar görevini yapamayacak kadar aciz ve özgüven sorununu muhalefete saldırarak çözmek istiyor ya da muhalefeti onlardan daha fazla ses çıkararak susturarak son tahlilde hiçbir muhalefetin kalmadığı tertemiz, pürüzsüz bir hükümdarlık ortamı hayal ediyor. neresinden bakarasak bakalım ikisi de birbirinden rezilce ve tehlikeli.
 • muhalefet, kendisi dahil herşeye karşı yapılabileceği için tuhaf olmayan durumdur.