şükela:  tümü | bugün
 • 1- medya sansürü. muhalefetin bunu aşması çok zordu. hatta imkansızdı.

  2- muharrem ince'nin seçim kampanyasını erdoğan-ince çekişmesine çevirmesi. bu çekişmeyi bir akp-chp kavgası olarak algılayan muhafazakar seçmen tekrar akp ve erdoğan'ın yanında konsolide oldu. muharrem ince'nin her mitingde diploma demesi, videolar yayınlaması muhalif seçmenin çok hoşuna gitse de, bu aynı zamanda akp'den iyi parti'ye veya saadet partisine kaçma ihtimali olan seçmenlerin de önünün kesilmesine yol açtı. ayrıca muharrem ince'nin son günlerde yaptığı büyük mitingler de cumhuriyet mitingi havasında geçti. bu da muhafazakar seçmeni iyice ürküttü. gezi parkı'nı hatırladılar. safları daha da sıklaştırdılar.

  3- meral akşener'in bütün umudunu chp'nin küskün seçmenine bağlaması. maalesef akp'den oy koparmayı bırak mhp'den bile oy kopartabilecek politikalar üretemedi. milliyetçiliğe oynaması gerekirken bunu yapmadı, yapamadı. akp'den oy kopartabilecek muhafazakar politikalar üretemedi. biz iyi parti'nin sağın alternatifi olmasını beklerken bir anda chp'nin alternatifi oldu.

  4- saadet partisi'nin potansiyelini yansıtamaması. bunun da en büyük nedeni chp'yle ittifak yapması oldu. chp'yle ortaklık yapmayı içine sindiremeyen saadet seçmeni partisine değil akp'ye oy verdi. bu noktada fatih erbakan'ın söylemleri de oldukça etkili oldu. yüzde 5'lik potansiyel böylece harcandı gitti. eğer ittifak saadet partisi- iyi parti ve demokrat parti arasında kurulsaydı bu ittifakın alacağı oy daha yüksek olabilirdi.

  5- milletvekili listelerinin hiçbir heyecan uyandırmaması. listelerin içinde hiçbir sürpriz isim yoktu. millet ittifakı bir anda popüleritesini yitirdi. en azından ilker başbuğ gibi flaş isimlerle listelerini süslemeleri gerekiyordu. gittiler deniz baykal gibi isimleri aday yaptılar.

  6- yabancı ülkelerin akp'yle yola devam etmek istemeleri. seçim sürecinde açık veya örtülü olarak desteklerini hiç esirgemediler. merkel'in seçimden sonra erdoğan'ı davet etmesi ise psikolojik bir operasyondu.

  7- hdp'nin büyük bir tantanayla meclise sokulması. konuştuğum birçok kişi hdp'nin olduğu bir mecliste kuvvetli bir mhp'nin olması gerektiğini söyleyip duruyordu. hdp'nin meclise girmesi konusunda çok fazla gürültü çıkartıldı. bu da doğal olarak mhp'yi yükseltti. çünkü seçmenler iyi parti'yi milliyetçi bir alternatif olarak görmüyordu.

  8- parlamenter sisteme dönüleceğinin çok fazla dile getirilmemesi. bu durum samimiyetsiz bir ortam yarattı. referandumda başkanlık sistemine karşı çıkıp daha sonra başkan olmak için mitingler düzenlemek de bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtti.
 • iktidarın taktiği olan dış mihrak sistemiyle hiçbir hata kabullenmemesi.
 • hakaret ve küfür ederek karşısındakini ikna edeceğini zannetmeleri.
 • ülke insanının zeka seviyesinin düşük olması.
 • aşağılayarak akp'lileri kemikleştirme kültürü. kuzenimi yıllardır sırf bu yüzden ikna edemiyorum.
 • hala medya sansürü sanan salakların yazdığı başlık.

  oğlum bu kafadan kaybediyorsunuz. topluma ve halka uzaksınız. akşama kadar hakaret ettiğiniz insanlardan oy alacağınızı sanıyorsunuz.
 • rez. yarın sabah yazacam. ahahahaaaa
  üst edit: küfür edene pis karşılık veririm, adam akıllı dinleyecekseniz dinleyin yoksa basın engelleye kendi küçük dünyanızda yaşayın.

  1 - siyasetten anlamıyorsunuz. bak ciddiyim anlamıyorsunuz. cebinizde totalde 70 kelime var. kelimelerin %70 i hakaret içeren unsurlar. her seçimde kelime darcığınız artıyor ama hakaret dolu kelimelerle. siyasetten anlamak için çabada göstermiyorsunuz. sosyoloji dediğiniz şey sizin için makale kitaplarında ki basit bir yazı. sosyo-ekonomik dengeler sizin için koyunların neden yoncaya değilde merada ki otlara gittiğini anlatıyor.

  2 - çok çabuk gaza geliyorsunuz, o kadar hızlı gaza geliyorsunuz ki, karşınızdaki insanlar (iktidarı seven) yıllarca kaç seçimde yenilmişler neler yaşamışlar haberiniz yok. 15 tweet görünce hemen kazandık sanıyorsunuz. çıkıp 10 dakika araştırmak yerine ekranda ilk gördüğünüz (o bile inanmıyor kendi dediklerine - yüz ifadeleri) kişiye aaaa bak bu dediyse doğrudur diyorsunuz.

  3- "laliklik elden gidiyohhh " dayıyı anlamak yerine, dalga geçiyorsunuz. o kadar halktan uzak plaza pembe götlerisiniz ki, halkın içinden uzaklaştıkça sosyal çevreniz daralıyor ama egolarınız hayvan gibi büyüyor. körsünüz.

  4- adaylarınız hiçbirinin geçmişini bilmiyorsunuz. sadece adayı görüyorsunuz ama adayın geçmişini bilmiyorsunuz. adayın kalifiye olup olmadığı önemli değil, biraz parlatılırsa ok dir sizin için. ( kılıçdaroğlu - ekmeleddin - şimdi ince - akşener - selahattin ) bu adamların / kadının ortak yönleri eski siyasetçiler, geçmişlerinde doğru dürüst başarı yok ve çıkmışsınız bu kesin kazanır diyorsunuz.

  5- reklamcılarınız sizi ciddi manada s*kiyor. bakın cidden bu doğru. kime oy vereceğinize onlar karar veriyor. ince ve selahattin olayında açık değilmi. onu da geçtim, bas bas bağıra bağıra bu adam size uygun değil demelerine rağmen ekmele oy bastınız üstelik o bile %38 oy aldı. bak cidden plaza reklamcılarını artık bırakın. (ne oldu kılıçdar pugb tutmadı demi)

  6- halktan uzaksınız. lavabonuzu takmaya gelen ahmet usta sizin için kıllı pis, çıkarcı bir yavşak. ama oy almaya gelince elinize ciddi olarak ilk verende o. size göre o okumaz, sabah saat 6 da kalkması bile andavallığından ama oy isterken ona çok para kazandıracaksınız buna inanıyorsunuz. ama ahmet dayı o yaşa kadar ev alamazken hayatta ilk kez 6 yıl önce kredi ile evini alabilecek duruma gelmiş. (ahmet dayı 55 yaşında olabilir mesela)

  7- insanların isyan etmesini kolay bir şey sanıyorsunuz. neden çoğunuzun tuzu kuru aq. babanız memur, yada işçi statüsünde memur. mesela neden akp ye isyan edeceklerine dair milyonlarca (çoğu aynı kelimelerden oluşan) cümle kurarsınız. ama bakıp kendinize aynı adamlara oy verirsiniz. bakınız. kılışdar

  "
  8 - bir uçağın 10 dakika rötarı için isyan ederken, bundan 18 yıl önce edirneden karsa tayini çıkan şevket öğretmeni anlamazsınız. adam nerdeyse 22 saat yol giderken, erzurumu geçer geçmez yolda durduran hdp li,(hadep) poşulu göt veren "bijicileri" unutursunuz. çıkar bijicilerden biri bağıra bağıra size neşet türküsünü dalga geçer gibi saz ile söyler koşa koşa oy verecem dersiniz. ama şevket öğretmen hala o yolda yaşadığı ölüm korkusunu unutmaz. haa şevket öğretmen geçen ay uçakla karsa gitmiş ve eski arkadaşından hem gezem hemde güzel bir kars peyniri almıştır.

  9- ayşe teyze sizin için kokarcadır. ölsedir sonuçta ne işe yarardır. ama ayşe teyze oğlunun hayırsızlığında şikayet ederken (plaza bebesi yavşak), o ay maaşı "ptt" ile eve kadar gelmiştir. ahh işte hep ahiretliği fatmayı arar, hepi topu 10 sene önce ziratte maaş kuyruğunda hakkın rahmetine kavuşmuştur.

  10- duran dayının asgari ücreti için kıçını yırtarcasına çalışıp eve gelmiştir. bebesi pubg (ahaha) oynarken ders kitabını bir bakayım der. büyük oğlanı çağırır "bak lan bu aq bebesi ödevini ne yapmış" der. bir bakar ödevler okdir. tamam baba der yapmış ama resimde çizmiş kitaba der. "koduğumun bebesi, hiç kıymet bilmez der". büyük oğlanın kitabına hepi topu 10 yıl önce eşek yükü ile (çoğu zaman maaşın yarısı) ödemiştir. bu puşt o kadar kıymet bilmez ki kitabı çizer yavşak der.
  "
  son 3 maddeyi kendi apartmanlarınızda olduğunu bildiğiniz halde sessiz sessiz onları yok sayarsınız. üstelik onları anlamak için kıçını bile yırtmanıza gerek bile yok. evlerine gidip ya senin derdin var mı diye sorsanız yeter.

  11- hayatı internetten ibaret sanmanız. ne zaman ki elinize biri gelip botlarla, hazırlanmış ekip ile birşey koysa hemen kazandık sanıyorsunuz. ne oluyor biliyor musunuz, adamlar sizin umutlarınızı çatır çatır paraya çeviriyor. (demi lan #inciteam)

  12- okumuyorsunuz. bri kaçınız hariç hayatınız kim ne derse ona inanmakla geçiyor.

  --- rez. devamı gelir.
 • muharrem ince'nin chp'den fazla oy alması kemal kılıçdaroğlu'na bir mesaj niteliğindedir. artık gitmen lazım kılıçdaroğlu.

  bu da bir sebeptir bence
 • 16 yıldır yapamadığını, sonraki süreçte yapacağına inandıran bir insanla kapışması.
 • çok basit. bu ülkede muhalefet mi var ki kaybetsin?

  en büyük muhaliflerden birisi gitti akp ile ittifak yaptı. adam burda gelmiş, muhalefetin kaybetmesindeki sebep diyor bana.

  tam 2 kere ellerine şans geldi akp'yi devirmek için. ikisinde de mhp, elinin tersiyle bunları itti ve akp'ye tek başına ittifakı verdi.

  burada da ötüyor akp'liler, şöyleymişte böyleymiş diye.

  chp'si de batsın hdp'si de... bu ülkenin siyaseti de kirli, insanları da.