şükela:  tümü | bugün
 • ciddi sakıncalar içeren vaat. muharrem ince ve meral akşener, her ikisi de iktidara geldiğinde eski sisteme dönüşü vaadediyor. yani 16 yıllık akp iktidarından sonra ilk defa yeni sistemle iktidara gelmeyi başarıyorsun ve ilk icraatın "ben böyle iktidara gelmeyi sevmedim, eskiye dönelim siyasal islamcı parti her seçimi kazanmaya devam etsin" deyip eski sistemi geri getiriyorsun.

  temennim bu 2 liderden birinin cumhurbaşkanı olmasıdır, fakat böyle bir vaadin ardından akp ve tayyip sana rahat verecek mi sanıyorsun? unuturlar mı sence senin bu sözünü. her fırsatta her yerde "eski sisteme dönecektin sözünü tut" lafları edip, kendilerine iyilik yapmanı bekleyecekler. sen ilk defa iktidara gelmenin saflığıyla bu sözümü tutayım diyecek, sonraki ilk seçimde de akp'ye iktidarı kalıcı olarak yeniden devredeceksin, iş mi bu? akp'liler bile başkanlık sistemini neden getirdik anlamadık diyorken, eski sistemde hep biz iktidardık yeni sistemle bu garantimiz bitti diyorlarken, böyle bir vaadin kime faydası olduğunu gerçekten oturup düşündünüz mü muhalefetin güzide temsilcileri?

  demokrasi bir kültürdür, birikimsel bir süreçtir. ingiltere'nin 1215'te magna carta ile başlamıştır demokrasi serüveni. bizim en iyi ihtimalle tanzimat fermanıyla 1839'da. geçen zamanda gelebildiğimiz nokta bu kadar. bu durum sistemle de ilgili değildir, o topraklarda yaşayan insanların zihnindeki demokrasi algısıyla ilgilidir. yani eski sistem daha demokratikti ona döneceğiz derken siyasal islamı yeniden parlatmanın alemi yok. muhalefetin en azından ülke normalleşene kadar böyle bir tartışmadan şiddetle kaçınması lazım.

  daha detaylısını bedri baykam söylemiş. okunmalıdır
 • sık sık tekrarlama gereği duyuyorum:

  siyasetçilerin ve siyasi partilerin "istisnasız" hepsi dün ak dediğine yarın kara der, hepsi fırsatçıdır, hepsi çıkarcıdır, hepsi kaypaktır.

  daha başka deyişle; "siyaset bir yalan söyleme sanatıdır".

  başkanlık sisteminde gücü ele geçiren hiç ama hiç kimse eski sisteme dönmez. dolayısıyla bu vaat, oy devşirmek için ortaya atılan bir vaat dışında başka birşey değil. sistemde göstermelik bir iki düzelti yapılır, hepsi o kadar.
 • en azindan bir beş sene uygulanmaması gereken vaat. önce bu yetkilerle durumu bir normal hale getirsinler sonra dönelim.
 • çok mümkün olmayandır. ekonominin sallantıda olduğu zamanlar bugünden yarına düzelmeyecek. en az 2 yıl lazım ki bu süreç can acıtacak.

  eski sisteme nasıl dönülür dediğimizde öncelike meclis üye sayısının 2/3+1'i lazım. bu da yeni sistemde 401 vekil demek. neredeyse imkansız ama mucize oldu diyelim. bitti mi? herşey daha yeni başladı. sonrasında mecliste anayasa değişikliği çalışması başlayacak. tartışmalar, komisyonlar...
  habertürk, cnn türk gibi bilumum haber kanalı boş boş konuşan tipleri çıkaracak akşamları. değişiklik tamamlanınca takvim belirlenecek ve 90 gün sonra referandum yapılacak. referandum öncesi propagandalar olacak, mitingler...

  şahsi kanaatim ekonomik krizin kasvetli ortamında böyle yersiz şeylerle uğraşmaya kalkarlarsa asker fırsatı kaçırmaz. yazık olur geleceğimize.

  mevcut sistemi demokratik teamüllerle kurumsallaştırabilirsek çok daha hayırlı olur. ilk tecrübesi doğru şekilde olursa ondan sonra gelenler yanlış işlere cesaret edemezler. kağıtta yazan kuralların adaletin tahakkunuda ne kadar anlamsız olduğunu sayısız defa yaşamış bir toplumuz.
  rousseau'nun dediği gibi asıl yasa gönüllere nakşedilebilmiş olandır.
 • "25'inde parlamenter sisteme dönemeyiz. nasıl dönelim? önce onarımı yapmak zorundayız. onarımı yaptıktan sonra, 2 yıl içerisinde ekonomi rayına oturtup, o süre içerisinde şeffaf bir devlet yapısı, hesap verebilen devlet yapısı, bağımsız mahkemeler, verdiğimiz taahhütler, özgürlükler… ohal'i yemin ettiğim gibi kaldırmalıyız. 1 saat beklememeliyiz. bunları sağladıktan sonra neden olmasın. yapmalıyız bunu."

  muharrem ince
 • rte'yi basimiza parlamenter sistem getirdi. götürecekse baskanlik sistemi götürecek... demek ki dogru sistem baskanlik sistemi. geri dönmeye gerek yok.
 • o tren geçti artık muhalefet bile kazansa nimetleri bol avantajları fazla bir sistemi bırakmaz. bırakmasın da zaten.
 • akp ve erdoğan seçimlerde yenilirse kendilerinin de buna ses çıkaracağını düşünmüyorum. çünkü getirilen sistem tamamen erdoğan'ın kişilik özelliklerine göre. bu kadar fazla yetkiye sahip olan kişi erdoğan harici birisi olursa işler kendileri açısından hiç de iyi olmayacaktır. o sebeple mecliste yapılacak olan anayasa değişikliklerine destek olacaklardır.
 • meral akşenerin muhalefet liderlerini toplayıp seçimden önce konuşalım şu konuyu, yol haritasını çizelim, millete güven verelim dediği vaad.

  link