şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 24 harizan 2018 seçimlerine iki aydan az kalan şu günlerde yine hortlamış iyimserliktir. maşallah yine seçimi kazanmışız, yine şarkılar türküler söylenmeye başlanmış şimdiden. yine çok büyük dip dalgası geliyor vs. moralleri yüksek tutmak tabii ki gerekli ama ülke gerçeklerini de unutmamak gerekir. parti liderleri işin ciddiyetini her saat başı hatırlatmalıdır.

  dün gece son baktığımda twitterdaki "devam" başlığında yine yaklaşık 500.000 tweet bot olduğu için silinip, 630.000 dolaylarında olan başlık 130.000 dolaylarına düşmüştü. bundan birkaç saat önce yine birkaç yüzbin tweet silinmişti. bu kesimin huyu bu. adamlarda ne etik kavramı var, ne mertlik, ne hak ne hukuk... bunu hepimiz biliyoruz. twitterda bunları yapan kesimin sandığa, oy sistemine neler yapacağını hatırlamak gerekir.

  24 haziran gecesi olacakları söyleyeyim; iktidar partisi kendi lehine en az 6-7 puanlık oynama yapacak. birkaç parti yöneticisinin baskısından, sabahlara kadar direnmesinden sonra " aaa evet ya gerçekten biraz karışıklık olmuş. 0.5 - 1 puanı size iade ediyoruz, başımızın gözümüzün sadakası olsun ehehe" diyerek muhalifin havasını alacak yüksek seçim kurulu. en fazla olacağı budur. takip eden birkaç gün de parti liderlerinin isyanını dinleriz sonra kapanır konu her seçim olduğu gibi.

  yahu ortalık seçim güvenliği diye çalkalanıyor, sandık güvenliği diye çalkalanıyor ancak ülkenin cumhurbaşkanı çıkıp da halka bu konuda teminat vermiyor. çıkıp da "siz ne diyorsunuz arkadaş afrika kabilesi mi bu ülke, bizim sistemimiz şu, güvenliğimiz bu vs." demiyor. çünkü herkes biliyor o gece olacakları. geçen seçimde mühürsüz oylar geçerli sayıldı, eskiden sabahlara kadar süren sayımlar 50-60 dakikada bitti gitti. binlerce oy torbası ağzı kapalı kenarda beklerken ekranlarda açılan sandık %99'du. 50 dakikada oyların %99'u sayıldıktan sonra nedense %1 için 2 saat bekledik ekran başında. medya bu kadar çürümüşken, daha fazla ele geçirilmişken, cihan haber ajansı kapatılmışken, eminim yine ekranlardan manipüle edilecek seçim. bütün ekranlarda çıkan sonuç değil, istenilen sonuç yayınlanacak bangır bangır. bakalım bu seçimde hangi sansasyonla çalkalanacak ülke...

  peki muharrem ince'nin 50.000 avukat hazır beklesindedikten sonra 24 haziran gecesi ysk'nın önünü boş bırakırlar mı sizce? ben hiç zannetmiyorum. umarım o gece yıllardır gerilen ipler kopmaz.

  umarım yanılırım, umarım fazla kötümserimdir. ama hiç sanmıyorum, hiç olmadığı kadar kaotik bir seçime giriyoruz.