şükela:  tümü | bugün
  • önemli bir soru. bir müslüman olarak hep cevabını merak ederim bu sorunun.

benim için bir başka merak konusu ise bir insan inanmadığı bir din hakkında neden bu kadar kafa yorar, başkalarının inancına neden bu kadar vakit ayırır. hani genel kültür ise okursun, şurası saçma, burası olmamış mnkym der öğrenirsin biter gider. ancak bir grup dinsiz arkadaş islam dinine o kadar kafa yoruyor ki insan ister istemez ulan biz siki tuttuk yanımıza ne kadar adam toplasak kardır düşüncesini getiriyor. adam sünnet olmamış, sünnete karşı, sünnet inancına atıp tutuyor, arkadaşım sen korkuyorsan istemiyorsan olma ama benim inancıma atıp tutma, sana giren çıkan ne?

muhammed kuranı neden kitap haline getirtmedi? cevap veriyorum eşşeğin sikinden dolayı.

edit : benzer bir soruya cevap olarak (bkz: #25697937)
  • başka bir soruyla cevaplanabilinecek bir sorudur; kuranı kitap haline getiren muhammed olsaydı o zaman inanacak mıydın? buna hayır cevabı veren biri gitsin bokuyla oynasın, başka şeylerle zaman kaybetmesin diye tavsiyede bulunmak farz-ı ayndır.
  • inananların yine soru sorarak cevapladığı soru. neden bu kadar kafa yoruyormuşuz? inanmıyormuşuz zaten. dostum hiç aklına zaten kafa yorduğumuz için inanmadığımız olasılığı geldi mi? ha bir de şey var tabii, neden durmadan bu tarz şeyler yazıyormuşuz. nedenini ben kendi açımdan söyleyeyim. çünkü senin dinin beni öldürmek istiyor. benim yaşam hakkıma kastı var. senin olmayabilir ama inandığın bu arap emperyaliziminin var. tabii doğal olarak benim de kendisiyle ilgili sorunlarım çıkıyor bu durumda.

bir de şu mesele var. yanlış bir şey gördüğüm zaman dayanamıyorum. uyarmak ve düzeltmek geliyor içimden. hani yan komşun karısını başını açtığı için eşşek sudan gelene kadar döver veya öldürürse polise başvurman gibi. bu da aynı şey aslında. sen, aile içindedir kendi çözsünler dersin, ben gider polis çağırıp müdahele ederim.
  • bir inançsız olarak çok kolay bir şekilde "kitap haline getirmiş olsa idi hayatının son anına kadar gelebilecek olan diğer vahiyleri kitaba alamazdı." diyerek yanıt verebileceğim soru.
  • çünkü allah böyle bir görev vermemişti, şeklinde cevaplanabilecek soru.
    bu sonuca nerden varıyoruz,
    çünkü peygamberler allah'ın verdiği görevi yerine getirmeden ölmez.
    "peygamber görevlerini tamamlamadan öldü" diyemeyiz.
  • "kitap haline getirmiş olsa idi hayatının son anına kadar gelebilecek olan diğer vahiyleri kitaba alamazdı" şeklinde cevaplanması sorunlu olan soru.
    bir tarihte allah, "kitap bitti bu kadar şimdi topla" diyebilirdi.
    sonrasında da vahiy yollamaya devam edebilirdi/etmeyebilirdi.
    ki ayrıca zaten kuran'da olmayan vahiyler olduğu söylenir. (bkz: vahy-i gayri metlüv)