şükela:  tümü | bugün
 • 1940 mashhad doğumlu iran'lı müzisyen. büyükbabası ve babası iran geleneksel müziğin önemli seslerindendir. anne tarafı da hat sanatıyla yakından ilgili bir ailedir ve onlar da müzikle iç içedir. böyle bir ortamın çocuğu olan shajarian 4 yaşından itibaren babasıyla birlikte kendi evlerinde ezberden kuran seslendirmeye başlamıştır. gençliğinden itibaren de müzik konusunda büyüleyici bir yetenek sergilemiştir. iran, avrupa ve kuzey amerika'da pek çok konser vermiştir ve son 50 yılda iran'ın yetiştirmiş olduğu en başarılı müzisyen olduğu düşünülmektedir.

  edit: ecnebicede mohamad reza shajarian olarak yazılıyor.
 • iran içerisinde üstad denilince akla gelen ilk isim müzik konusunda şeceryân’dan başkası değildir. nesillerden beri müzik ve sanatın çeşitli dallarıyla uğraşan bir aileden geliyor olmasının üstad şeceryân üzerindeki etkisini tartışmak güç olmakla birlikte böyle bir sese sahip oluşu da biraz fatalist açıdan allah vergisi gibi. iran’ın kuzeydoğu bölgesindeki meşhed adlı eyalette 1940 tarihinde doğan üstad şeceryan, ilk derslerini babasından almıştır. ilk önce 12 yaşına kadar horâsân tarzı yerel bir müzik eğitimi alan şeceryan, daha sonra redif adı verilen tarzı öğrenmiş ve ardından da iran klasik müziğine merak salmış ve bu yönde eğitimine devam etmiştir. ahmed ebadi, ismail mihrtaş, rızâkulu mîrzâ zelli, kamerü’l-mülûk vezîrî, ikbal sultan âzâr, tâc isfehânî gibi iran’ın en büyük üstadlarından müzik ve jelal ekberî’den santur dersi almıştır. 1959 yılında kariyerinin ilk başarısını horâsân radyosu adlı kuruluşta gösteren muhammed rıza şeceryan, 1960 tarihine gelindiğinde iran’ın en büyük üstadı santur hocası olan ve tahran’da konservatuar kurucusu/müdürü üstad ferâmerz peyver’in öğrencisi olmuştur.

  ilerleyen yıllarda gulam hüseyin benân’ın vokalisti olan muhammed rıza şeceryan, abdullah devâmî’nin önderliğinde iran klasik müziğinde tasnif olarak adlandırılan türde ilerlemeye başlamıştır. aynı yıl iran güzel sanatlar üniversitesi’ne devam eden şeceryan’a göktengri yürü ya kulum demiştir.

  kayda değer albümleri:

  çehre be-çehre
  feryad
  şeb sükût kevir
  çeşme-yi nûş
  destan *
  nevâ-mürekkeb hânî
  âsitân-i cânân
  bîdâd
  sepîde
  rast pencgâh
  bâ yâd-i ârif

  şeklinde sıralanırlar.

  yetiştirdiği öğrenciler de bugünkü iran klasik müziğinin değerli isimlerindendirler.

  şehrâm nâzırî, alirızâ kurbânî, hamîd rızâ nûrbahş ve oğlu hümayun şeceryan bunlar arasındadır. aynı zamanda üstad şeceryan’ın gürûh-i ârif adlı bir grubu da vardır. iran ulusal senfoni orkestrası da yine şeceryan tarafından kurulmuştur.

  aldığı ödüller vs pâyeler:

  nominated for grammy award in best world music.(2006)
  nominated for grammy award in best world music.(2004)
  iran’s best classical vocalist (2000)
  picasso award (1999), one of europe's highest honors presented by unesco in france.
  national radio and television golden cup (1977)
  prize presented by turkish parliament speaker (1976)

  şeklinde sıralanırlar.

  hâsılı büyük üstaddır. umulur ki türkiye’ye bir gün gelir. hoş; kendisi gelmemiştir ancak 3 yıl önce kurduğu grup güruh-i arif türkiye’ye gelmiş ve konser vermiştir. işbu hakir gözüpek kişisi de farisilerle birlikte murg-i seher parçasına eşlik etmiştir.

  bir miktar bakınız:

  (bkz: shahram nazeri)
  (bkz: keyhan kalhur/@jose arcadio buendia)
  (bkz: on through eternity homage to molavi/@jackiebagaj)
  (bkz: dastan ensemble/@dikakana bey)
  (bkz: radio darvish/@hayalibey)
 • mohammad reza shajarian'ın abu ata konserindeki performansı lezizdir. özellikle şu pastırma yazına yakışır lezizliktedir.
 • ahe baran demiş, yeni bir albüm çıkarmış üstad. bir de konser dvd'si. allah uzun ömürler versin, nefesinin kuvvetinden eksiltmesin.
 • gerçekten de nev-i şahsına münhasır bir müzisyendir. canlı olarak dinlemek istediğim sanatçıların başında gelir. bu ses rengi dedikleri şey üstadda gökkuşağı olarak zuhur etmiş.

  uzun yıllar birlikte müzik yaptığı, çok yakın arkadaşı, tombak üstadı nasser farhangfar'ın cenazesinde, mohammad mousavinin neyi eşliğinde bir hayyam rubaisi seslendirmiş ki dinlemek lâzım. kendisi bu dünyaya aitse bile sesinin arşı âlâya ait olduğunun kanıtı gibidir. dünyaca ünlü bir müzisyen, bir başka büyük müzisyenin cenazesinde yapıyor bu işi. insanın gözleri doluyor gerçekten.

  http://www.youtube.com/watch?v=iw1vvvov-wc

  rubai şu olmalı:

  can yoldaşı dostlar çekildi gittiler
  ecel çiğnedi hepsini birer birer
  yan yana oturmuştuk hayat sofrasına
  bizden birkaç kadeh önce sızdı gittiler.
 • 16 eylül'de harbiye kongre vadisinde konser verecek. konser fiyatları 215 tl den başlıyor. geçtiğimiz seneler de üstadın konya mistik müzikler festivalinde ücretsiz konseri vardı. bilet fiyatları hakkında yorum yapamıyorum. ağır konuşurum gg olur sonra.
 • şimdi kıskandırmak gibi olmasın ama kendisini dünya gözüyle görmüşlüğümüz, canlı canlı dinlemişliğimiz vardır çok şükür. ses renginin özelliği malûm. şarkılarının güzelliği hâkeza. hele ki sadece sesi ve nağmeleriyle mest olurken fuzulî gazellerinden, hayyam rubailerinden aşina kelimelerin kulağımıza çalındığı ânlar paha biçilemez. konserinden içimizde kalanlar sadece bunlar değil elbette. ekipte kanun çalan bir abla vardı meselâ. bence bir enstrüman ancak bu kadar edâlı icra edilebilir. hanımefendinin kendisi de bu edâlar, bu nazlar boşa değil diyecek kadar güzeldi vesselâm.

  yalnız şeceryan hakikaten iranlılar için peygamber gibi. klasik olarak morghe sahar konserin son şarkısı idi ve bütün salon ayakta "üstâd"a eşlik ederek söyledi.
 • gam yeme! diyor.. ciğerimi deliyor bu adamın sesi..

  http://fizy.com/#s/1dnlk3
 • avaz-e iran desek yok artık ali sami diyecek olan çıkmaz. yaşayan en büyük iranlı şarkıcıdır. kendi performansları kadar yetiştirdiği öğrencileri ve içinde yer aldığı "ensemble"lar ile önemli çalışmalar yapmıştır. en sevdiğim tasnifi de budur:

  tasnif neyzan
  http://www.youtube.com/watch?v=q6vlcagnotu
 • bu müzisyenin sesi için denilecek tek şey: inanılmaz.
  dar kocheh saar shab