şükela:  tümü | bugün soru sor
 • siyaset bilimci. ak parti istanbul birinci bölge milletvekili adayı.
 • seçilirse türkiye'nin en genç vekili olabilir.
 • genç şakirtler kurucu üyesi olabilirmiş. ismi gayet müsait.
 • kendisinin milletvekili seçilebilmesi için istanbul 1. bölge referandum sandığında evet oyu kullanmış "neredeyse" herkesin akp'ye oy vermesi gereklidir ki, teknik olarak bu mümkün değildir.

  30 milletvekili çıkaracak olan istanbul 1. bölge listesinde 16. sırada yer almaktadır. bdp adayını sayarsak kendisinin 16/29 arasına girmek için mücadele etmesi gerekmektedir. halihazırda mhp'nin 2 vekilinin mevcut olduğunu ve kotanın artmasıyla bunun 3'e çıkabileceğini varsayarsak, kalan 26 vekilin akp ve chp arasında paylaştırılması gerekmektedir.

  deniz baykal zamanında sosyal demokrat çoğunluktaki istanbul 1. bölgeden %30 oy almış chp, kemal kılıçdaroğlu devriyle bu oy oranını %4-5 oranında yükselttiği takdirde, milletvekili sayısını en kötü ihtimalle 12'ye çıkartacaktır. chp için kötü, akp için iyi sayılacak bu ihtimalde akp 14 milletvekili ile meclise gidecektir.

  neyse efendim sözün özü, muhammed bilal macit kişisinin milletvekili seçilebilmesi için chp'nin istanbul 1. bölgeden 10 milletvekili çıkarması lazım ki bu da ancak chp'nin geçtiğimiz seçimden daha kötü bir sonuç almasıyla gerçekleşebilir.

  kendisine kişisel tavsiyem şöyle. eğer milletvekili olup meclis'e gitmek istiyorsa, var gücüyle mhp'yi baraj altı bırakacak eylemlerle uğraşmalı ve ergenekoncu tuncay özkan'ın seçilmesi için kampanyalara girişmelidir.

  zira kendisi chp'nin oylarını bölerek seçilir ancak.
 • seçilme ihtimali en yüksek en genç en sivil en demokrat milletvekili adayı
 • (bkz: #23947422)
 • 200-250'ye yakın, evet yanlış okumadınız sadece 200 civarında oy aldığı takdirde milliyetçi hareket partisi üçüncü sıra adayının önüne geçiyor ve adalet ve kalkınma partisi'nin 16. vekili olarak meclise giriyor.

  sandıklardan gelen oylar bunu gösteriyor ancak şöyle de bir durum var ki, daha gümrük oyları katılmadı. eğer adalet ve kalkınma partisi gümrüklerden 17 bin'den fazla oy ile milliyetçi hareket partisi'ni geçerse bu adam meclise girer.

  çok heyecanlı olması lazım an itibariyle.

  edit: fark 3200 oldu, imkansız sayılır artık. (22.22)
  edit: oha fark 1184'e indi şu an. (22.45)
  edit: fark 1045 oldu, gümrüklerden istanbul 1. bölgeye gelen oylarda akp ile mhp arasındaki fark 755. 300 oy daha alırsa seçiliyor. (22.59)
  edit: 650 oy farkla kaybetti gözüküyor şu an. (23.17)
  edit: havaalanlarından gelen oylar kaderini belirleyecek, sıkıldım amk. ben seçilemez diyor ve bırakıyorum. seçilemesin ulan, bizim adımız bahadır diye halk çocuğu sayılmayacaksak seçilemesin.
 • şu an itibariyle seçilmiş görünüyor
 • son dakika golüyle meclise girmiş insan. umarım gittikçe otoriterleşen partisinde sivil ve özgürlükçü bir duruş sergiler.
  edit: tabi ki sergilemedi.
 • bbg erayın milletvekili olmuş hali