şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin efsane sporcularından biridir. 40'lı ve 50'li yılların türkiyesi'nde 4 dalda birden başarılı bir sporculuk kariyeri yaparak örnek olmayı başarabilmiş bir insandır. bu vesileyle adana 5 ocak stadı'nın kale arkası bölümünün isminin muharrem gülergin olarak değiştirildiğini belirtmek isterim.

  1940 yılında kurulan adana demirspor kulübünde ilk yılından itibaren futbolcu, yüzücü, sutopu oyuncusu ve atlet olarak 4 branşta hizmet vermiş, yüzme ve sutopu branşlarında milli takım kaptanlığına kadar yükselmiştir.

  detay bilgi için:
  http://tr.wikipedia.org/wiki/muharrem_gülergin
  http://www.radikal.com.tr/…=227783&tarih=24/07/2007
  http://www.mavilacivert.com/efsane,gulergin.html
 • adana demirspor kombine satışları için hazırlanan tanıtım afişlerinde muzip bi fotoğrafı bulunan büyük sporcu.
 • adana 5 ocak stadı'nın kuzey kale arkası tribününe adı verilen efsane isim. şimşekler grubu, burada konuşlanmaktadır. ayrıca bu sezon, muharrem gülergin tribünü için kombine biletler satışa çıkmış ve bugünlerde tükenmek üzeredir.
 • (bkz: fofo)
 • an itibariyle, trt 3'te orhan ayhan'la spor programında bahsi geçen kişi. kızlarının anlattığı anılarla yad ediliyor.
 • 1924 yılında adana’da doğmuş, 7 ağustos 1995 yılında adana’da vefat etmiştir...
  ilk gençlik yıllarında adana demirspor da spora başlamış ve ölene kadar da demirsporlu kalmıştır...
  fofo lakaplı muharrem gülergin (ki bu lakap kendisine gençlik dönemindeki bir sevgilisinden yadigar kalmıştır), adana demirspor’u resmi olarak sutopu, yüzme, futbol, atletizm, masa tenisi, voleybol ve tenis branşlarında, derecelerle ve başarıyla temsil etmiş, el attığı her branşta adanalı’nın ve demirsporlu’nun gururu olmuştur...

  tüm demirsporluların "iyi insan olma gayreti"dir muharrem gülergin...
  "müstesna yaradılışlı bir ağabey"dir, kulübü en zor dönemeçlerde dahi ayakta tutabilme kudretine haiz olan bir ruhtur...

  (bkz: fofo ruhu)
 • adana demirspor'un her şeyi. hayatını anlatan bir kitabı okuduktan sonra bir beşiktaş'lı olarak türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük sporcusu olduğunu düşünüyorum. ülkemizde heykeli dikilecek kontenjanda tek sporcu varsa o da muharrem gülergin'dir. sadece futbolcu değil, tüm branşlarda komple bir sporcu. ayrıca abi, kaptan, baba... sulama kanallarından topladığı çocuklar yıllarca yüzme ve sutopu milli takımının iskeletini oluşturuyorlar. manş'ı geçerek uzun süre kırılmayan rekorlar elde ediyorlar. (bkz: erdal acet) (bkz: #13163268)

  selahattin duman'ın hakkında yazmış olduğu bir yazıdan kısa bir alıntı bile nasıl bir sporcu olduğu hakkında fikir verebiliyor:

  ----alıntı----

  muharrem gülergin, kitapta adı geçen sevgili gazeteci ağabeyimiz mazlum göknel’in anlattığı gibi erkek güzeli, uzun boylu, yakışıklı.. gary cooper gibi bir adam..
  futbolda birinci ligde yıllarca oynayan adana demirspor’un yıldızı ve kaptanı.. yüzmede şampiyon .. 1944’te yüz metre kurbağalamada kırdığı rekor yıllarca tabelada kalıyor..
  sutopu milli takımının değişmez kaptanı.. dokuz kişi milli maçta üzerine yükleniyor havuzda, batıramıyorlar..
  futbol maçının devre arasında atletizm pistine çıkıp rekor kırıyor..
  voleybola heves ediyor.. en iyi.. birkaç ay içinde milli takıma çağırılıp yıllarca oynuyor
  ping pongu merak ediyor.. milli ping pongcuları sıradan geçiriyor...
  yoldan geçerken duvarın arkasındaki tenisçileri görüp “ nedir bu? “ diye soruyor.. eline ilk kez raket alıyor, altı-yedi ay sonra efsane nazmi bari ‘den sonra türkiye’nin en iyi tenisçisi..
  tramplenden havuza atlama diye bir spor var hani... burgu neyim yapıyorlar, onda da tek isim..
  dünyada sporun birçok dalında onun kadar çok madalya alan bir sporcu yok..

  ---alıntı---
 • http://tr.wikipedia.org/wiki/muharrem_gülergin

  wikipedia'da fatih terim'in yetişmesinde de pay sahibi olduğu yazmaktadır. ayrıntılı bilmediğimden fazlasını yazamıyorum.
 • az önce lig tv de tutkumuz futbol programında kendisiyle ilgili bir vtr yayınlandı. böyle bir adamın ismini ilk kez duyduğum için utandım resmen. çok büyük sporcuymuş çok.