şükela:  tümü | bugün
  • bu güne kadar ki konuşma ve görüşlerimden dinlediğim kadarı ile durum şöyle :

eksileri :

- türkiyenin sorunları ile ilgili hiç bir zaman somut çözümler ile gelmiyor.
    - çözeceğim dediği şeyleri nasıl çözeceğini hiç bir zaman anlatmıyor.
    - her konuda net ve şeffaf olacağını, yapamayacağı şeyleri asla söylemeyeceğinden bahsediyor fakat, çekinmeden ben ilk turda cumhurbaşkanı olacağım diyebiliyor. imkanı olmayan bir şeyi bu kadar rahat söylerken kendi içinde çelişki yaşıyor.
    - her konuşmasında hukuku bağımsızlaştıracağını ve bunun bir çok şeyi düzelteceğini söylüyor, fakat bütün seçim kampanyasını bunun üzerine yapması bence çok mantıksız.
    - bilim sanayi teknoloji ile ilgili çok sığ söylemlerde bulunuyor, somut olarak bu konuda ne gibi adımlar atacağından kesinlikle bahsetmiyor. dolayısı ile sanki boş konuşuyormuş, hiç bir şey yapmayacakmış gibi hissettiriyor.
    - eğitim sistemini iyileştireceğini söylüyor fakat somut nasıl iyileştireceğinden bahsetmiyor. 1 yıl 2 yıl tartışıp orta yolu bulacağız diyor. nasıl bulacaksın? birbiri ile anlaşan ekipler mi var sanki parlemento da? bunu dahi göremiyor. sen eğitim ile ilgili dünyadaki en iyi örnekleri araştırır bunu türkiyeye uyumlu hale getirir tartışmaya açarsın. 1-2 ay görüşleri toplar doğru bulduğun eleştiriler ile mevcut önerini günceller devreye alırsın.
    - ordu'ya ağzına geleni söylüyor. ne olursa olsun bu ülkenin ordusuna azına geleni söyleme hakkı kimse de yok. üslubuna dikkat etmek zorunda.
    - muhafazakar kesimden oy almak için yaptığı dini eylem - konuşmalar çok yapmacık ve itici duruyor. başka bir yöntem bulması lazım.
    - terör ve pkk ile ilgili net bir söylemi yok. ne şiş yansın ne kebap anlayışı ile gidiyor ama birine yanaşsa diğerinden oy alamaz ortası çok zor. bu konudaki stratejisi de verimsiz.
    - eknomiyi nasıl düzelteceğinden kesinlikle bahsetmiyor. fakat düzelteceğini söylüyor. sadece hukuk sistemi bağımsızlaşırsa yabancı yatırımcı tr ye gelir ve yatırım yapar ekonomi düzelir gibi çok sığ bir söylem ile idare ediyor. bilim, uzay, sanayi, yapay zeka gibi konularda nasıl yatırımları teşvik edeceksin ileriye dönük hedeflerin nedir, katma değeri yüksek ürünler üretip ihracatını nasıl yapacaksın bunlar hiç belli değil.

artıları :

-hukuk sistemi ile ilgili tespitleri ve çözüm önerileri idare eder.
    - ben başka bir artı bulamıyorum bulan varsa yeşillendirsin.

ps: konu muharrem ince diğer liderler ile kıyaslamayınız kişi ve projeleri özelinde konuşalım.
  • ülkeyi gençliğine 'bağımsız' bir şekilde emanet etmiş atasına 'ayyaş' demiyor. bu benim için bir artıdır mesela.

kimileri için eksidir.

edit: ayrıca; orduya hakaret ettiği falan da yok. işi sadece orduyu yönetmek olan kişilerin 'aday olması muhtemel' kişilerin bahçesine helikopterle inmesine bir tepki göstermiştir. bu da bir artıdır.
  • analitik zekası var her şeyden önce.
  • + dürüsttür.
    + liyakat esaslı yönetimi savunur.
    + atatürk ilkelerini benimsemiştir.
  • her bakımdan sistemi çökmüş olan bir ülkenin başına gelecek hiçbir insan ütopik vaadler veremez, vermemeli. sihirli değneği yok, gerçekçi konuşmak gerekiyor. gerçekçi olmak zorunda olduğu için bocaliyor. ınsanları karamsarlığa sevketmemek için tablonun ne kadar korkunç olduğunu söylemekten kaçınıp, elden gelenin en iyisini yapacağını söylemeye çalışıyor. şu durumda bundan iyisi şam'da kayısı. bunca kaybı bir günde geri kazandırmazsiniz. bu ülkenin artık en iyi ihtimalle 15-20 yıldan önce kendine gelemeyecegini hepimiz biliyoruz. bu noktada tek motivasyonumuz "daha ne kadar kötü olabilir ki?" şeklinde. kısa vadede ekonomik refah beklemek fazla hayalperest bir beklenti olur. yargının bağımsızlığı, liyakat ilkesi, basın özgürlüğü, eğitimde dilbilimciler ve pedagoji uzmanları tarafından mutabakat sağlanmış model, trt'nin kuruluş amacına uygun hale geri döndürülmesi, devlet israfindan vazgeçme, halkın devlet için değil devletin halk için varolduğu ilkesini kabul, hukukuna güvenilir bir ülke olma vaadi tek başına yeterli bir güvence şimdilik. bundan fazlasını bize alaaddinden başkası veremez.
  • devlet baskani olacak sahsin artilari ve eksilerini net olarak dile getirebilmek icin once is ustunde gormemiz,icraatlerine bakmamiz gerek.tabi bizim halkimiz bombos soylemlere itibar ettigi icin 15 senedir malum kisi tarafindan yonetiliyoruz.adam bir basa gecsin bakalim ne yapacak.sen daha icraatlarini gorme safi uc bes miting uzerinden eksileri su,artilari bu.soylemlere bakacak olsak biz de 10 ekonomi icine girmis,teroru bitirmis,egitim sistemini oturtmus bir ulke olacaktik.ne var ki bu ulkede en onemli sey olan hukuk bile birilerinin tekelinde.
  • başlığı açan arkadaş " konu muharrem ince diğer liderler ile kıyaslamayınız kişi ve projeleri özelinde konuşalım." şeklinde not düşmüş en sona. tamam kabul, senin liderin için de bir başlık açılsın bakalım orada artılarını eksilerini yazacak mısın?