• al eline 1 doları, bakın bu dün şu kadardı, bugün 4.5 tl de.
    al eline domatesi, bakın bu dün şu kadardı bugün bu kadar de.
    al eline bir litre benzini, dün şu kadardı, bugün 6 tl de.
    arabalardan örnek ver. bu aracın gerçek fiyatı aslında bu, ama aşırı vergilerden dolayı şu fiyata alıyorsun de.
    köprüyü göster,sgk’yı göster binlerce örnek bulabilirsin.

kısaca miting yapma. sunum yap. türk halkının acı gerçekleri göreceği müthiş bir sunum yap.

türk halkı anca bundan anlar. hem gözlerine hitap edeceksin hem kulaklarına! hatta her duyusuna. çünkü oy toplamaya çalıştığınız insanlar tvnin sesi kapalıyken ne saçmalıyor bu adam diyor. radyodan dinlese ne gösteriyor yine bu herif diyor. müthiş bir ön yargı var size karşı. yıkın bu önyargıları. halkın gerçek durumunu anlayabilecekleri dilden anlatın.

kazanacaksınız

edit: “bu mal” yerine “bu herif” kelimesi kullanıldı.

edit 2: bugün bir çok mesaj aldım. muharrem ince bu entry’den ilham almış. ne yalan söyleyeyim çokta güzel olmuş. demekki kendisi ya da danışmanları sözlüğü takip ediyor. bizlere kulak veriyor. kendisine teşekkürü borç bilirim. böyle böyle devam ederse bu iş olur.

bu iş olacak, t a m a m!
  • icten ice senin aday olmani istiyordum. iyi ki oldun.

bu yavsaklarin anladigi dilden konus. vur vurabildigin kadar, biraz atesimiz sonsun.

arkandayiz...
  • yoksayın şu tayyibi, ikinci tura akşener'le kalacakmışsınız gibi demeçler verin. rte'nin kılıçdaroğlu'nu senelerdir kullandığı yeter, aynı taktiği bir de siz deneyin.

edit:

--- spoiler ---
    @bir kediyim sadece gizleniyorum:

merhaba,

muharrem ince icin bagis kampanyasinin duyuruldugu muharrem ince bağış kampanyası basligini sansurlemisler. sol frame'de gorunmuyor.

16 mayıs 2018 muharrem ince'ye sözlük sansürü basliginda durumu ekran kaydiyla izah ettim ancak 1 dakika sonra bu basligi da sol frame'den kaldirdilar.

entry'nizin en tepesine durumu izah eden bir mesaj yazar misiniz? bunu nicin yaptiklarini anlamadim ancak en azindan bir aciklama yapmalari herkesin hakkidir.
    --- spoiler ---
  • muharrem ince'nin geçenlerde düzenlenen aliağa mitingine katıldım. aliağa küçük bir ilçe olmasına rağmen orada 2 büyük rafineri var, birisi tüpraş öteki hala inşa aşamasında olan star. biliyorum ki star'dan bir çok işçi kendisini dinlemeye gitti ama ince'nin konuşması tamamen standart, daha önce söylediği şeyleri içeriyordu. en azından 3-5 dakika bulunduğu yerle ilgili, göstermelik de olsa işçi haklarıyla ilgili bişeyler söylemesini beklerdim. bu tarz mitinglerde buna dikkat edilmeli. bir çok insan bu sebepten mitingden erken çıktı. kimse rte'ye vereceği cevaplarla ilgilenmedi. gittiği yerlerde özel birkaç cümle eklenmeli konuşmalarına. en olmadı denizin kirlenmesinden ve temizlenmesinden, çevrecilikten bahsedebilirdi. 20 milyon liraya (dolar da olabilir tam ne dedi hatırlamıyorum) bir fabrika kurulur dediği yerde 6 milyar dolarlık şantiye var şu anda, aliağa'nın derdi fabrika değil, fazlasıyla sanayileşmiş bir yer orası zaten. dolayısıyla söyledikleri çok havada kaldı. orada türkiye'nin dört tarafından işçi var, bu tarz özel durumlara dikkat edilmeli.
  • köy enstitülerini gündeminize alınız ve geliştiriniz... yardım hasıl olursa haber veriniz..
  • rakibin türbanlı, ssk kuyruklu reklam mı yaptı? sen de gülen ile rte'nin yan yana olduğu görüntüleri, barzani ile türkü söylediği görüntüleri, israil ile yapılan antlaşmaları, mavi marmara'yı, 'iktidar için papaz elbisesi giyerim' söylemini, 'allah bağdat'taki amerikan askerine yardım etsin' söylemini, teröristlerin davulla zurnayla karşılanmasını harmanla, bir reklam yap. insanlar bunların ne kadar yalancı, ne kadar düzenbaz olduğunu görsün.
  • her şeyini ver muharrem,
    her şeyini...
    yalova seçimleri bile solda sıfır kalsın,

muhteşem bir ekip kur.

bak daha önce de yazdım: (bkz: 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi chp adayı/@arkanabakmassankuserim)

--- spoiler ---
    bilim ve ekonomi bakanı: özgür demirtaş
    maliye bakanı: kemal derviş
    milli eğitim bakanı: ilber ortaylı
    kültür bakanı: sunay akın
    sağlık bakanı: gazi yaşargil
    --- spoiler ---

ekibinde kürt olsun, laz olsun, kadın olsun, doktor olsun, sanatçı olsun, iyi bir uluslararası ilişkiler uzmanı olsun..
    her kesimden, işini en iyi bilenlerden birini seç, öyle bi ekip kur.

tekrar ayağa kaldır güzel ülkemi!

edit. her şey ayrı

edit. mesaj kutum doldu taştı. inşallah diyenler de çok, isim yazıp o ne abi diye soranlar da..durum şu ki , kimi alsa kadroya, beğenmeyecek birisi hep çıkacak. bu bile, bu tip uzman/kalifiye/eğitimli/entelektüel kadroların gerekliliğini ortaya koyuyor.

edite'e edit: yahu bi durun, yeter valla * ne kadar çok özel mesaj ihtiva etti bu basit entry! açız demek ki, insanlar hakkında konuşmaya açız, fikirlerimizi özgürce söylemeye açız...bak bu da ekstra bi gereklilik daha ortaya koyuyor. doğru kadroları kurarsın umarım muharrem ince.
  • sizi canlı olarak izledim ve youtube üzerinden bütün mitinglerinizi takip ediyorum.
    aslında kişisel olarak da tanışıyoruz fakat oradan girmeyeceğim.
    yapmış olduğunuz miting profili üzerinden giderek;
    ideal bir vaat akışının nasıl olması gerektiğini ve nasıl sonuca bağlanmalı sorusunun cevaplarını anlatmaya çalışacağım.

aslında metinleriniz çok güzel bununla birlikte aşırı yoğun programınızdan olduğunu düşündüğüm kopmalar ayrı konuları iç içe geçirmeler gözlemliyoruz.
    konuşmalarınızda bir bilgi-vaat verdiğinizde, hitap ettiğiniz her beyin bunu farklı algılar kimileri ise bu karmaşıklıktan hiç algılayamaz. insanların verilen doneyi işleyişi, düşünceleri kavrama kapasitesi farklıdır.
    bunun için olabildiğince basit ve net olarak herhangi bir vaat kısmına giriş yapıyoruz. siz bunu her mitingde ayrı olmak üzere, emekliye, gss prim borcu olana, öğrenciye, atanamayan öğretmene ve benzeri örneklere uyarlayarak çeşitlendireceksiniz. bizim örneğimiz tarım.

1- mitinglerinizde her zaman yaptığınız gibi;
    çiftçi kardeşlerim el kaldırsın dedikten sonra bir çiftçiyi seçmek. (planlı olur plansız olur)
    kendisine hitap edilen kesim içinden örnekli seçim (okulda derslerden hatırlayın), gerek miting alanındakilerin dinleyiş ve konsantrasyonunu gerekse ekran başındakilerin algısını pozitif yönde etkiler ve girişim sağlar. (interaktif miting)

yapacağınız öyle basit bir diyalog olmayacak. konuşacağınız kişiye bir mikrofon verilecek. milletin efendisinin konuştuğu vurgulanıp atatürk hassasiyeti ve ciddiyetiyle dinlenip söylediklerine değer vererek, alanda potansiyel cumhurbaşkanıyla diyaloğa girebilen bir çiftçi portresi çizilecek.

2-çiftçi kardeşimizin, vereceği cevapla 90'a takabileceği çok basit bir soru sorulacak;
    örnek: mevcut şartlarda çiftçilik yapabiliyor musun? gübre ve mazot fiyatları? ithal tohumlar? 20 yıl öncesine göre durumlar nasıl? işlerden memnun musun? yada en güzeli tütün örneği gibi yerel problemler üzerine bir soru.

bu tarz kısa bir soru-cevapta, kendisine hiçbir şekilde müdahale etmeden birinci ağızdan muhalefet yaptıracak bir cevap almak, tarım ve çiftçiliğin ne hallerde olduğunu yarım saat anlatmaktan daha etkilidir.

3- diyalog bittikten sonra yapmak istedikleriniz vaatleriniz;
    örnek: mazottan ötv'yi kaldıracağız, buğday alım taban fiyatlarını x tl yapacağız. (direkt ve somut vaatler)
    anlatılacak.

4- konuyu hiç dağıtmadan bu vaadi nasıl gerçekleştireceğiniz;
    ziraat bankası'nın x medya kuruluşuna verdiği 1 milyar dolar krediden bahsedip, adı ziraat olan bir bankayla çiftçiyi özdeşleştirip bankanın kuruluş amacından girerek o paranın yatırım ve teşvik amaçlı çiftçiye verileceği anlatılacak. bu yatırımın finansmanı kamu kurum ihaleleri değil de çiftçinin net bir şekilde kolayca idrak edebileceği devletin x harcamalarından gelen tasarruflar olacak. tarım ve hayvancılık politakaları desteklenerek türkiye'nin modern bir tarım ülkesi yapılacağı vurgulanacak.

5- bu aşamada nasıl gerçekleştireleceği açıklanmış somut bir vaadimiz var. bunu interaktiviteyle birlikte kendimize çektiğimiz kitleyle beraber hayal kurarak perçinliyor ve gerçek bir algı yönetimi yapıyoruz.

çiftçi kardeşim.seni anlıyorum, biliyorum geçim sıkıntısı çekiyorsun. bazen torununa/çocuğuna bakıyorsun, kışın tabanı delinmiş ayakkabıyla okula gidiyor, aynı ayakkabıyla sokakta maç yapıyor. her ne kadar ihtiyacı olduğunu görsen de için parçalansa da alamıyorsun.
    ama merak etme ben cumhurbaşkanı olduğumda mazotu şu kadar yapacağım ziraat bankası kredisini bu kadar vereceğim. artık çocuğun/torunun bir şey istediğinde gönül rahatlığıyla alacaksın. hatta her ay kenara üç beş bir şeyler koyup, geleceği için yatırım yapabileceksin.

insanların kendilerinin ve aile bireylerinin menfaatini, mutluluğunu ön plana çıkarmak parti sempatizanlıklarının önüne geçer.

bu söylemin psikolojik etkileri bu entry'de güzelce işlenmiş.

6- artık insanların ilgisi ve dikkati tümüyle üzerimizde.
    çiftçileri yanımıza alıp birinci ağızdan en etkili muhalefeti yaptırdık.
    somut vaatlerimizi sıraladık.
    vaatlerimizi nasıl gerçekleştireceğimizi anlattık.
    bunları soyutlaştırarak algı yönetimi yaptık, daha gerçekçi ve kalıcı olmasını sağladık.

son olarak; bence en önemli, en vurucu olması gereken kısım,

daha geniş kitlelere ulaşım

mitinge gelen ve medyadan takip eden insanların çoğu zaten oylarını size verecek.

bizim için önemli olansa; mitingde anlatılanlardan bihaber, gerek televizyonlardan gerek gazetelerden gerekse sosyal medyadan ulaşamadığımız vatandaşlarımız.
    (bkz: konda'nın akp seçmeni raporu)

miting alanına gerekirse komutlar ile tamamen hakim olduktan sonra;
    (gerekirse de daha etkili olabilmek adına tek tek miting alanındaki insanların gözünün içine bakıp işaret ederek
    sen! emekçi bacım!
    sen! emekli amcam!
    sen! sevgili öğrencim!)
    (buranın altını defalarca çiziyorum geniş kitlelere yapılan konuşmalarda bireysel diyaloglar insanları size bağlar)
    tek bir şey söyleyin

konuşun
    değişim sokaklarda başlar.

evet konuşun. insanlar konuşsun. insanlar anlatsın.
    mitingde karşılıklı diyaloğa girdiğiniz çiftçi, köyüne gidince kahvede bunu nasıl büyük bir şevkle anlatacaksa diğer katılımcılara da bu motivasyonu ve misyonu yükleyip konuşturun.

insanlar duysun.
    insanlar bilsin.
    insanlar öğrensin.

muharrem ince geliyor.

miting sonu mottonuza uyarlarsak,

bir çivi mitinge gelen insanlar
    bir nal onların etkileyebileceği, fikirlerini değiştirebileceği insanlar (ulaşamadığımız kesim)
    bir at sokaklar daha büyük kitleler
    bir yiğit muharrem ince
    ve vatan türkiye.

yeterli sayıda çivimiz var bununla birlikte bu çivi adil durmayan seçim şartlarında, mottonun zincirleme reaksiyonundaki nal'ı kurtaramıyor. bu kitleye ulaşmak, bu insanları işlemek şart ve bu ancak sizin direktifinizle, hepimizin, elini değil ellerini taşın altına koymasıyla gerçekleşebilir.

ekleme 1: burada daha önce yazılmış fakat uygulanmamış;
    iktidar partisi sempatizanları ve oy verenleri için gerekli hitap şekli.

mevcut hitap: ak partili kardeşim ak partili seçmen

yaptığınız konuşmada; seslendiğiniz kesime, karşı görüşten bir kimlik kazandırırsanız dinleyici bu hitaptan sonra gelecek her cümleyi önyargılı ve muhalif bir tavırla karşılar.

olması gereken: bir önceki seçimde ak partiye oy vermiş kardeşim

düşüncede herhangi bir kimlik yaratılmadı. muhalif algısı oluşmadı. anlatılan ne varsa pozitif olarak işlendi.

ekleme 2 : söylemeden edemeyeceğim yöresel girişleriniz ve problemlere değinmeniz muhteşem. dikkat ediyorsanız miting alanından en fazla etkileşim aldığınız bölüm bu oluyor. daha da geliştirerek devam.

ekleme 3 : youtube kanalınızdan dün haberim oldu ve hemen abone oldum.
    hiç reklam işleriyle falan uğraşmayın. verin bu videoyu, ana akım medyada part part oynasın.
    daha iyisi çekilemez. allah sağlıklı uzun bir ömür nasip etsin

ekleme 4: bu da ekşi sözlük yazarlarına. yıllardır aradığınız, anlattığınız, olmasını istediğiniz lider profili bu değil mi? bence de bu
  • bir seçimi kaybettin ama solun 50 senesini kurtardın.

kaza bela seçilsen, ekonomi elinde patlayacaktı. erdovan gitti 3 ayda ülkeyi batırdılar algısını 50 sene silemiyecektik. sağlık olsun.

bugün hala ecevit= tüp kuyruğudur. 50 sene geçti unutulmadı. kimse kıbrıs harekatına istinaden koyulan ambargoyu, dünyadaki büyük krizi, baronların sol iktidarlara kredi desteği verilmediğini falan bilmez, bilse de anlatmaz.
  • 13 yıllık hardcore bir ateist olarak her türlü dini hamlesini destekliyorum.

eyüpsultan'a git, dua oku, umre'ye git, kâbe'yi tavaf et, kâbe imam'ıyla tavla at. ama yeter ki şu seçimi kazan.

arkandayız.
hesabın var mı? giriş yap