şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin ikinci tura kalmak için birbiriyle yarışması muhtemel iki isminin karşılaştırılması.

ikisinin de ideolojisi aşağı yukarı aynı. o yüzden bence asıl belirleyici olan kürt oyları olur. hangi aday kürt oylarını alabilir?

meral akşener yeni bir isim olmamasına rağmen daha fazla değişim vaad ediyor bence. (yeni bir parti olması, chp isminin dezavantajlı durumundan zarar görmemesi vs) kadın oluşu da bir avantaj çünkü türkiye'yi ev hanımları yönetiyor. "bir kere de kadın olsun" diyenler oy verebilir. kürtler de olur derse muhalefet olarak kazanabiliriz.
  • kürt oyları ilk turda hdp'ye gider. muhafazakar kürt seçmeninin bir kısmı saadet'e gider sadece.

onun dışında ince, akşener'i ikiye katlar oy oranı olarak. akşener üçüncü bile olamaz ince aday olursa, demirtaş olur üçüncü.
  • kurt secmenlerin oylari muharrem inceye gider, cok da guzel olur. muharrem ince'den partisi chp'ye dokunulmazlik tepkisi
  • muharrem ince aday olmasaydı meral akşener muhtemelen 2.tura kalacaktı. şimdi ince 2.tura kalır ama gel gör ki 2.turda erdoğan'ı akşener kadar zorlayamaz.

yani sonuç olarak erdoğan'ı 1.turda ince, 2.turda akşener zorlar.

t: cumhurbaşkanlığı seçimi için sonuçları değişkenlik gösterecek karşılaşma.
  • ben şahsen ikilemde kaldım. meral akşener'e zaten pek ısınamamıştım. muharrem ince'ye her an kayabilirim.
  • ekşisözlüğü çaresiz bırakan versus. ince’nin adaylığı açıklanana kadar sol frame akşener başlıklarından geçilmiyordu. kadın bugün mersin’de büyük bir miting yaptı, sözlükte ilgi bile görmedi. ince’nin yalova mitinginde kurduğu bütün önemli cümlelere ayrı ayrı başlık açıldı.

trollspor bu işe en çok şaşıran taraf. daha dün akşener’i gömerken bugün ince’yi gömmeye başladılar. muhtemelen onlar da kimi gömsek diye kararsızlar.

uzun lafın kısası chp tabanını konsolide (kim bu kelimeyi ilk kez türkçe bir cümlede kullandıysa allah belasını versin) etmiş gibi görünüyor. bu durum başkanlık seçiminin ikinci tura kalması için bir gösterge olsa da ikinci tura akşer mi yoksa ince mi kalmalı sorunsalı muhalif kesimin kafasını seçime kadar kurcalayacaktır.

şahsi fikrim, ilk turda ince akşener’den, ikinci turda da akşener ince’den daha fazla oy alır. ilk turda akşener geri de kalacağı için ikinci turda ince’nin muhafazakar seçmenden koparabileceği oy kazananı belirleyecektir.
  • tatava yapma kardeş, ikinci tura kim kaldıysa bas, geç...
  • muharrem ince'yi destekliyorum bunun için muharrem ince başlığına bakabilirsiniz. ama suriyeliler konusunda onları ülkelerine göndereceğiz diyen meral akşener, muharrem ince de aynı şeyi net bir biçimde ifade edip söyleyene kadar benim nezdimde 1-0 öne geçmiştir.

bu söylemin sadece bir sefer değil, tüm kamuoyu duyana kadar sürekli tekrarlanması lazım yalnız.
  • ilk turda meral akşener, ikinci tura kim kalırsa ona oy atılacak.

parti bazında ise kesinlikle iyi parti'ye oy atacağım. sezgin tanrıkulu, canan kaftancıoğlu gibi tiplerin olduğu partiye oy atmam.
  • kararsızlık içinde bırakan iki isim. ama kararsiz olmak bile hoşuma gidiyor. ilk defa sececek birden fazla secenegim var . düşünsenize gercekten bir seçim yapıp oy kullanıcam. hangisinin fikirleri , duruşu , yapacaklari daha çok beni kendine çekerse bir karar verip onu secicem.
    sanki secimlerde ilk defa fikrim soruluyormus gibi hissediyorum. sırf biri olmasin diye digerinin yaptiklarina çok da bakmadan tek seçenek ona oy veriyorduk. şimdi bize garip gelen duygular bunlar. (bkz: demokrasi şöleni seçmenleri coşturuyor)