şükela:  tümü | bugün
  • 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi'nde, chp'nin adayı muharrem ince'nin somut vaatleridir.

şu ana kadar vaatlerden tadımlık olarak çeşitli miting ve röportajlarda bahsedildi. henüz detaylı bir program ne chp, ne ince ortaya koydular. bildiğim kadarıyla gelecek günlerde açıklayacaklar. ben de bu entryi vaatler açıklandıkça editleyip vaatleri tek bir yerde toplayacağım. başlığa yazarak veya bana mesaj atarak sizler de ekleyebilirsiniz. bu entrye hepsini ekleyeceğim.

* sistem & toplum

- mecliste yeterli çoğunluğun olması halinde (en az 5te 3, yani 360 milletvekili ile halkoylaması veya en az 3te2, yani 400 milletvekili ile doğrudan) parlamenter sisteme dönülecek. dönülemezse veya dönülme imkanı olup sistem geri getirilene kadar buradaki vaatler geçerli olacak.

- kürt meselesi, meclis devreye sokularak şeffaf bir şekilde çözülecek. trt'nin kanallarından biri bu sorunun tartışılmasına ve konuşulmasına ayrılacak.

- başörtüsü yasaklanması söz konusu olmayacak (not: bu bir vaat değil ancak başörtülü insanların korkutulduğu konu olduğu için ince buna sık sık vurgu yapıyor.)

- askerlik 2 aya inecek ve zamanla ordu tamamen profesyonelleştirilerek kaldırılacak.

- bedelli askerlik 1 defaya mahsus ve son kez çıkarılacak. gelirin üçte biri erlere, üçte biri şehit ve gazilerle yakınlarına üçte biri savunma sanayine ayrılacak.

- wikipedia açılacak.

- emeklilikte yaşa takılanların sorunu çözülecek.

- kış saati uygulaması geri gelecek.

- ohal derhal kaldırılacak.

* terör

- pkk, fetö, ve ışid ile mücadele kararlılıkla devam edecek. bir detay verilmedi.

dış politika

- erdoğan'ın söz verdiği ancak ziyaret etmediği gazze, t.c. cumhurbaşkanı olarak ziyaret edilecek.

- şam'a büyükelçi atanacak.

- fethullah gülen'in iade edilmemesi durumunda incirlik üssü kapatılacak.

* yargı

- yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanacak. gerekirse cumhurbaşkanı da yargılanabilecek. başka bir detya henüz verilmedi.

* kamu

- kamuda mülakatlar kaldırılacak. çok özel meslekler için mülakat gerekiyorsa videoyla kayıt altına alınacak.

- 18 yaşını doldurunca yurttan çıkarılan kimsesiz çocuklar çeşitli devlet kadrolarında istihdam edilecek.

- beştepe sarayı (beştepe külliyesi) 6 ay boyunca halka ziyarete açılacak ve sonrasında bilim için öğrencilere (muhtemelen odtü'ye) devredilecek. ince çankaya köşkü'nde oturacak.

- şeker fabrikalarının satış ihaleleri gözden geçirilecek.

- hulusi akar ile çalışılmayacak.

- polislerin ek göstergeleri 3600 olacak.

- öğretmen ve din görevlilerine de 3600 ek gösterge verilecek.

- polislere ek mesai ücretleri verilecek ve sendikalı olacaklar.

* ekonomi & maliye

- damga vergisi kaldırılacak.

- bütçe meclisle beraber hazırlanacak. tek başına hazırlama yetkisi kullanılmayacak.

- örtülü ödenek mevcut miktarın 1/3ünden azına indirilecek.

- şehit, gazi ve yakınlarının aldıkları farklı maaşlar tek tip hale getirilecek. böylece 15 temmuz şehitleri ve terör şehitleri aynı maaşları alacaklar.

- öğretmenlere her 24 kasımda 1 maaş ikramiye verilecek.

- asgari ücret 2200 lira olacak.

* eğitim

- ösym sınavları tamamen ücretsiz olacak.

- endüstri 4.0 hedefiyle, bilgisayar mühendislerinin sayısı arttırılacak.

- atanamayan öğretmenler aşamalı olarak istihdam edilecek. bu amaçla sabahçı-öğlenci şeklinde eğitim sona erecek. birleşik sınıflar bölünecek ve sınıf mevcutları 24 gibi bir sayıya indirilecek.

- üniversite öğrencilerine her yıl 19 mayıs ve 29 ekim'de 500er tl karşılıksız para verilecek.

- devletten burs alan üniversite öğrencilerinin bursu, okul bittikten sonra iş bulana kadar 2 sene kesilmeyecek.

- sözleşmeli öğretmenlik, mülakatla öğretmenlik alımı ve performans değerlendirmesi sistemi kaldırılacak.

- her yıl yurtdışına 10 bin öğrenci gönderilecek.

- türkiye'de üç tasarım ve moda akademisi açılacak, biri denizli'de olacak.

- birçoğu eğitim imkanlarından yoksun kalan otizmli çocukların eğitim olanaklarından faydalanması işine öncelik verilecek.

- üniversiteler bölünmeyecek, alınmış bölünme kararları iptal edilecek.

* sanayi & ticaret

- tekstil sektöründe tasarıma ve markalaşmaya önem vermek amacıyla, firmalara avrupa'da, rusya'da, orta asya'da dükkan tutmaları için kira yardımında bulunulacak.

- kobi'lerin eximbank kredilerine ve kosgeb desteklerine daha kolay ulaşmaları sağlanacak.

- en az 5 yerli markayı dünya ölçeğinde marka haline getirecek teşvikler hazırlanacak.

* tarım

- kanunda yer aldığı halde akp'nin yarısından azını verdiği, tarımın geliştirilmesi için milli gelirden ayrılması gereken %1'lik pay çiftçilere verilecek.

- üzüm üreticilerine destek olarak, taban fiyat uygulaması yapılacak. kilosu 2 doların altında olmayacak.

- mazot çiftçilere 3 veya 3.5 tl'ye verilecek.

- çiftçilerin borçları yapılandırılacak.

- tarımda ithalat azalacak ve yerli tohumların kullanımı teşvik edilecek.

- fındık alım fiyatı 15 tl olacak.

* turizm

- turizm gelirleri 60 milyar dolara çıkarılacak. kış aylarında istihdam teşviki uygulanacak.

* sağlık

- 0-18 yaş arası için sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz olacak.

* kültür & sanat

- tüm devlet müzeleri öğrencilere ücretsiz olacak.

* spor

- passolig kaldırılacak.
  • - tekstil sektöründe tasarıma ve markalaşmaya önem vermek amacıyla, firmalara avrupa'da, rusya'da, orta asya'da dükkan tutmaları için kira yardımında bulunulacak.
    - türkiye'de üç tasarım ve moda akademisi açılacak, biri denizli'de olacak.
    - kobi'lerin eximbank kredilerine ve kosgeb desteklerine daha kolay ulaşmaları sağlanacak.
  • - devletten burs alan üniversite öğrencilerinin bursu, okul bittikten sonra iş bulana kadar 2 sene kesilmeyecek.
    - kanunda yer aldığı halde akp'nin yarısından azını verdiği, tarımın geliştirilmesi için milli gelirden ayrılması gereken %1'lik pay çiftçilere verilecek.
    - üzüm üreticilerine destek olarak, taban fiyat uygulaması yapılacak. kilosu 2 doların altında olmayacak.
    - mazot çiftçilere 3 veya 3.5 tl'ye verilecek.
    - çiftçilerin borçları yapılandırılacak.
    - birçoğu eğitim imkanlarından yoksun kalan otizmli çocukların eğitim olanaklarından faydalanması işine öncelik verilecek.
  • ben halen wikipedia'yı açacağız demesini bekliyorum oyum kesin demek için.
  • - tüm devlet müzeleri öğrencilere ücretsiz olacak.
  • 14 mayıs itibariyle elle tutulur bir vaat gelmemiştir. millet bekliyor.

hemen herkesin aklında aşağıdaki sorular var ve bu sorulara erdoğan'ın cevabı iç aşağı beş yukarı biliniyor.

fetö konusunda ne düşünüyorsun mücadeleye devam edecekmisin
    beş milyon suriyeli ne olacak bir planın var mı
    ordu suriye'den çekilecek mi yoksa daha ileri mi gidilecek
    yunan adaları meselesi ne olacak
    işsizliğe nasıl çare bulacaksın
    döviz kurunu hangi plan dahilinde aşağı çekeceksin, yoksa kemerleri mi sıkacağız (kemer zaten son delikte)
    batıyla mı entegre olacağız yoksa rusya ve çinle birlikte avrasya'ya mı kayacağız.
    akdeniz'deki tartışmalı doğal gaz alanı ile ilgili planın nedir.
    yargı bağımsızlığı sağlanacak mı
    pkk ile müdadeleye devam edilecek mi yoksa, bir açılım mı olacak.
    emeklilikte yaş bekleyenlerin durumu ne olacak
    eğitim sistemi ile öngörün nedir, daha iyi bir eğitim sistemine nasıl kavuşacağız
    düşük emekli maaşları konusu çözülecek mi
    yap işet devret yapılan köprü ve otoyollar tekrar devlete mi geçecek yoksa, aynı fiyatlarla dev
    çalışanların maaşlarından yapılan kesintiler azaltılacak mı
    milli silahların ve savaş uçağının geliştirmesi devam edecek mi

üstte kendi yazdıklarımı okuyunca ben korktum arkadaş, hem mevcuda hem gelecek olana allah yardım etsin.
  • - erdoğan'ın söz verdiği ancak ziyaret etmediği gazze, t.c. cumhurbaşkanı olarak ziyaret edilecek.
    - şehit, gazi ve yakınlarının aldıkları farklı maaşlar tek tip hale getirilecek. böylece 15 temmuz şehitleri ve terör şehitleri de aynı maaşları alacaklar.
    - tarımda ithalat azalacak ve yerli tohumların kullanımı teşvik edilecek.
  • - passolig kaldırılacak
    - polislere ek mesai ücretleri verilecek ve sendikalı olacaklar.
    - wikipedia açılacak.
    - 0-18 yaş arası için sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz olacak.
  • - emeklilikte yaşa takılanların sorunu çözülecek.
    - örtülü ödenek mevcut miktarın 1/3ünden azına indirilecek.
    - kış saati uygulaması geri gelecek.
    - hulusi akar ile çalışılmayacak.
    - fethullah gülen'in iade edilmemesi durumunda incirlik üssü kapatılacak.
  • yarın 19 mayıs'ta samsun'da manifesto açıklanacak. manifesto öncesi son vaatler:

- şam'a büyükelçi atanacak.
    - şeker fabrikalarının satış ihaleleri gözden geçirilecek.