şükela:  tümü | bugün
 • eğitim seviyesi düşük ülkelerde demorasi işlemez. böyle toplumlarda demokrasi zaman içerisinde oteokrasiye dönüşecektir.

  muharrem ince'nin seçilmesi durumunda ortaya çıkarmaya çalışacağı "fikir özgürlüğü, liyakat, medya özgürlüğü" gibi kavramlar bizim ülkemizde bambaşka kaoslara yol açacaktır.

  çünkü; muharrem ince seçilirse insanlar birden kitap okumaya, bilimle ilgilenmeye, sanata ilgi duymaya başlamayacaktır.

  ve zaten kendimize itiraf edemesek de çok küçük aydın bir kesim dışında vatandaşımızın içi pistir. haset eder, dedikodu yapar, kısa yoldan para kazanmaya meraklıdır, toplu taşımada taciz vardır. say say bitmez...

  bu ülkede dediğiniz şeyler geldiği anda belirli bir kesim dışında geri kalan herkes homurdanacaktır. çünkü kazanmak için haketmek gerekmektedir. çünkü bağlı olduğu cemaatten kopmak zorunda kalacaktır. çünkü kendi yaşamadıklarını başkasının yaşaması ona batar.

  birden "din elden gidiyor" diye dini gruplar etrafında kümelenmeye başlarlar. aynı paradox devam edecektir.

  cumhurbaşkanlığına seçilen her kimse "yargı" dışındaki herşeyi ele geçirmelidir. en azından bir süre... çünkü eğitimsiz halka bir şeyleri inandırmak adına bu gereklidir.

  sen medyayı özgür bırakırsan kimse "belgesel" yayınlamaz. çünkü yayınlarsa reytinglerinin düşeceğini bilir. bunu biraz düşünün..