şükela:  tümü | bugün
  • bir gerçektir.

şu ana kadar chp'nin %25'lik oyu dışında kalan %75'lik kesimde her 10 kişiden en az birisini ikna ettiğini düşünüyorum.

hatta benim çevremdekilere bakarsam 10 da 1 den bile daha fazlası gibi duruyor.

ilk tur için: %25+%7.5=%32.5

hatta son 14 günde insanların bam teline dokunursa onu %35'e kadar tamamlayabilir.

kimse kusura bakmasın ama ilk turda %30'u geçen bir muhalefet adayı kim olursa olsun ikinci turu rahat alır.

edit: @vejetaryen kangal nickli çaylak arkadışımızın mesajını aynen paylaşıyorum;

hocam mrb. yaklaşık 10 yıldır ekşi sözlüğü takip eden biri olarak sizin m. ince % 30 u geçmesi başlığı ile ilgili entry niz neticesinde size bu mesajı gönderebilmek için üye oldum. ben meral akşener e oy vermeyi düşünüyordum fakat ilk turda m. ince ne kadar yüksek oy alırsa bu işin olabilitesine muhalif olan herkesin inancı daha artacağı için oyumu muharrem ince yönünde kullanacağım. bu yüzden bence ilk turda %35 ve üzeri alması bence çok önemli.

olacak bu iş olacak.

bu da fon müziğimiz;

ince ince döşemeler

kesinlike meydanlarda çalınması gereken 2.müzik;

ince ince döşemeler vol2
  • burada asıl olay geriye kalan %65-70 oyun nasıl paylaşılacağı olacaktır. tayyip erdoğan %40-42 bandına düşerse o zaman muhalefet seçimi alır. ama olur da erdoğan 47-48'leri görürse ilk turda, o zaman iş yaş. tahmin edilmesi mümkün olmayan bir seçim yapacağız.
  • romantizmdir.
    nasıl erdoğan %40 ın altında oy almayacaksa muharrem ince de %30 üzerinde oy alamayacaktır.

siz halen türk seçmenini tanıyamadınız 20. seçimi de bu şekilde kaybedeceksiniz.
    olan bizim gibi erdoğanın gideceğine heveslenen seçmene olacak.

edit: “kaybedeceksiniz” dediğim için iktidar yanlısı olduğumu iddia edenler de var, sanırım “olan bizim gibi erdoğanın gideceğine heveslenen seçmene olacak” cümlesi tam okunmuyor.
  • mitinglerdeki ve sosyal medyadaki coşkuyu, muharrem ince'nin performansını baz alarak yorum yaparsak, rahatlıkla dile getirilebilecek öngörü. muharrem ince, kendisine oy vermeyeceğini söyleyen akp seçmenleriyle bile rahat bir şekilde iletişim kurabiliyor (eyüp sultan çıkışında kendisine sen nasıl cumhurbaşkanı olacaksın diyen trabzonlu kadın)

muharrem ince'nin, chp'nin geleneksel oy oranını (%25) çoktan aştı, %30'u ya zorluyordur, yada aşmıştır.
  • buna nasıl romantizm dersiniz? inanamıyorum. gandi kemal gibi liderlik yeteneğinden yoksun bir adam dahi yüzde 27 almıştı. böylesi halka başkanlık yapabilecek, hitabet yeteneği yüksel bir insan bir zahmet yüzde 35’i rahatça görsün.
  • romantizm değildir. romantizm demek kusura bakmayın ama aptallıktır. gerçektir. çoktan aşmıştır.
  • muharrem ince ilk turda % kaç oy alır açıkçası tam kestiremiyorum. seçmen sayılarına baktığımda (bkz: #77881360) şunu biliyorum %90 katılım olduğunda erdoğan'ın alacağı maksimum oy mühürsüz oylar dahil %49 , ki bu ancak rüyasında göreceği bir oy oranı.

erdoğan için en optimist, muhalefetin çok fazla oy alamadığı, senaryoda ise alacağı oy %44.

gerek sosyal medyadaki gerekse de mitinglerdeki durumun sandıklara yansıdığını düşünürsek bence rte %38-39 oy alacak gibi duruyor.

%49'dan kopan o %10'u muhalefete dağıtın, kendi aralarındaki geçişleri de hesaplayın sonucu bulursunuz.

benim tahminim en kötümser %27, en iyimser %34 civarında alacaktır.
  • korkarım aktrol arkadaşlar seçim akşamı ciddi bir şok yaşayacaklar. en kötü zamanında, ölüsü %25 alan partinin %27 alacağını öngörmek nasıl bir mantık gerektirir?
  • ben 31 32 bekliyorum.
  • beklediğim durumdur.