şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 208203 evrak numaralı tbmm üyeliği kanunu teklifi

  http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-1505.pdf

  7 mayıs 2013 tarihinde milletvekillerine uçuk kaçık haklar tanınan ve chp yalova milletvekili muharrem ince tarafından da imzalanmış kanun teklifidir.

  gelelim o kıyaklara:

  -milletveliklerinin ve hatta ailelerinin bütün sağlık harcamaları meclis tarafından karşınalacaktır bu harcamalara estetik de dahildir

  -milletvekillerine aylık ödenek tutarının yarısı kadar bir de ‘yolluk’ adında ödenek verilecek. milletvekilleri böylece başbakanlık müsteşarının toplam gelirinden en az 1.5 kat fazla gelir elde edecek.

  -milletvekilleri ve eşleri sadece görevde bulundukları zaman içinde değil ömür boyu diplomatik pasaport taşıyacak. mevcut ve emekli milletvekilleri ile eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar da öğrenime devam eden çocuklarına 25 yaşına kadar diplomatik pasaport hakkı tanınacak

  -görevdeki milletvekilinin ölümü durumunda ailesine başbakanlık müsteşarı maaşının 12 katı (127 bin lira), emekli milletvekilinin ölümü halindeyse 6 katı ölüm yardımı yapılacak.

  - milletvekillerine verilen silah ruhsatının süre sınırı olmayacak ayrıca silah ruhsatlarından hiçbir şekilde vergi ve harç da alınmayacak.

  -milletvekillerinin resmi ziyaret ve programları sırasında kullandıkları makam araçları, itfaiye, cankurtaran ve polis araçlarına tanınan geçiş üstünlüklerinden yararlanabilecek. milletvekilini taşıyan araç, trafik kanunu ve yönetmelikte yazılı trafik kısıtlama ve yasaklarından hiçbirine tabi olmayacak.

  -eski vekiller ayrıca, yasama, ödenek ve yolluk, tbmm genel kurulu ve parti grup toplantılarına girme hakları dışında, tbmm üyelerine tanınan ne kadar hak varsa bu haklardan yararlanacaklar.

  özet:
  parti farketmeksizin hepiniz aynısınız. konuştuğunuzla yaptığınız bir değil.
 • alayı böyle bu vekillerin. bal tutan parmağını yalar misali. insanlar tarafından yönetilen her halk yolunmaya mahkumdur.
 • yalnız bu birlik gözlerimi yaşarttı. mhp hdp ile hem fikir olmuş.
 • kıyaklarla dolu kanun teklifine verilmiş imza.

  ortamlarda halkçı, sosyalist, sizden biriyim dersin kim bilecek. unutmadan geçen halk arenasında diplomatik pasaport işini baya savunmuştu.
 • hala konuşulmuyor olmasına şaşırdığım imza. aktroll değilim chp secmeniyim ve bu seçim iyi partiye oy vereceğim. bir chp li yazar kardeşimiz böyle bir adaya nasıl güvenip oy verecek bir açıklasın bana lütfen