şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oy sayımı sırasında elektrikler kesilmezse, ayı çıkmazsa, taş düşmezse gerçekleşebilir.
 • "metrobüs yapıldı, istanbul gerçekten yaşanabilir hale geldi" diyenler yüzünden gerçekleşmeyecek durum. ha halk eğitim merkezlerine benim de lafım yok, ama metrobüs gibi saçma bir sistemi milyonlarca eksik ile getirirsen sen, insanlar bu yüzden kavga ederlerse, yaralanırlarsa, ölürlerse, işte orada sorun var demektir. metro'da "araç'lardan dolayı" ya da metro sisteminden dolayı bunlar yaşanmıyor, kavga eden bile görmedim... oy için seçime yetiştirelim diye metrobüs yapacağına baştan metro yapardın ya da havadaki raylarda giden sistemden yapardın olur biterdi. ama milyon dolarlara metrobüs alınması ve onların da istanbul'a uygun olmaması sebebiyle garajlarda bekletilmesi çok manidar.

  2013 yılında hala elektriğin ve suyun kesildiği bir şehir istanbul. hem de bazı ilçelerinde sık sık. bazı ilçelerinde yol yok. bazı semtleri köyden daha berbat halde. yapılaşmasını neresinden tutsan elinde kalıyor.

  reform yapabilecek birine ihtiyacı var istanbul'un. muharrem ince araştırmasını, zekasını ve açık sözlülüğünü istanbul'un güzelleşmesine harcayabilecekse gelsin, istanbul'a faydası olur.

  ama sırf çamlıca'ya cami yapılıyor diye biri seçiliyorsa işte orada sorun var.

  bir başkan da çıksın gelsin "evet şurada hatalıydım istanbullulardan özür diliyorum desin.". eğer muharrem ince bunu da yapabilecek olgunluktaysa buyursun gelsin istanbul'u idare etsin.

  asıl önemli olan nokta şu: geceleri sokaklarda yürüyebilmek güvenli olmalı. bunu başaran biri olacaksa, görüşlerine bakmadan ona oyumu veririm, hatta ailemin ve çevremdekilerin oylarını da alır o kişi.

  istanbul'un gerçek yüzünü gören biri, sürekli yeni birilerini deneyecektir zaten. istanbul'un gerçek yüzünü gören birileri çoğunluktaysa, sıradaki güçlü aday olan muharrem ince de seçilebilir güzel vaatlerde bulunursa. sonra istanbul'un çehresi değişmezse ona da güle güle denir. istanbul, kaybeden olarak kalmaya devam eder. hava kirliliğiyle, çarpık yapılaşmasıyla, eğitim durumlarının yerlerde sürünmesiyle, ulaşımıyla, estetikten yoksun duruşuyla, kavgalarıyla, cinayetleriyle, riyakarlığıyla...
 • istanbul'un hapı yuttuğunun resmidir.
 • hakkariden istanbulu yönetmeye çalışmakla benzeşecektir. chp'nin oylarının tabana vurmasına sebep olacak olaylar zincirinin de ilk halkası olabilir.

  sayın muharrem ince yalnızca mecliste kürsüye çıksın, bir akşam önceden prova yapsın ve ertesi gün facebookta kaç like alacağını düşünerek kendini o kürsü şovlarına hazırlasın, bir de bu şovlarının başarısını kutlamak için gideceği kokteylleri düşünsün. zira yerel yönetimler hele ki bu denli bir büyükşehir için ağzı iki laf yapabilen her milletvekillinin altından kalkabileceği bir iş değildir.

  cumhuriyet halk partisi de kendinden siyasi emeller ve entrikalarla uzaklaştırdığı sosyal demokratları, yıllardır örnek bir yerel yönetim modeli sergileyen mustafa sarıgül'ün neden hala bu makama aday olarak gösterilmediğini ve tabanın bu eğilimden hangi saiklerle uzak tutulduğunu sorgulamaya başlarsa bir an evvel, hayır olur.
 • (bkz: muharren ince yalova'ya kaymakam olsun)
  (bkz: yalova kaymakamı)
  not: yedi ay kendimi tutup tek satır yazmadığım halde dayanamama neden olan başlıktır bu. buyrunuz kötüleyiniz.