şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vaat değil müjdedir hatta. ne zaman ki köy arka plana itildi memleket bu hâle geldi. köylerin her alanda gelişip güzelleşmesi gerekir.
 • tüm adaylar esit olsa, sirf bu vaadinden dolayi o adaya oy veririm.
 • çok mantıklı bir icraat olur. köydeki öğretmen bir öğretmenden çok daha fazlasıdır.
  köy halkının kafasında oluşacak sorulara veya karşılaşacağı sorunlar için kolayca ulaşıp danışabileceği eğitimli bir kişidir.
  bu konuda alternatifinin imam olduğunu düşünülürse önemi daha iyi anlaşılır.
 • artık geri gelmez dediğimiz, mazide, hatta tarihte kalan muazzam bir dönemi tekrar canlandıracağını müjdelemiştir ve bu adamı cumhurbaşkanı yapalım her türlü bunu da diğer her vaadi gibi gerçekleştirecektir.
 • köy okulları kapatılmadan hemen önce köyde ilk okulu bitiren ben ve arkadaşlarım (yarısı kızdır bu arkadaşların): "iki mühendis, birisi kız, bir subay-şuan binbaşı-, çeşitli branşlarda 4 öğretmen, 3ü kız" dır. bizden sonra okul kapandı ve ilçeye gitti okumaya çocuklar. o ilçeye giden çocuklardan 4 yıllık üniversite bölümü kazanan bir daha çıkmadı. ve kız olanların neredeyse hepsi 20sinden önce evleniyorlar şuan ve hiç bir kalifiye işe sahip değiller. bu da benim kısa ömrümde gözlemlediğim bir gerçek işte. köy okullarını açabilen bir hükümet bence ülkeye en yararlı şeyi yapacaktır.

  edit: madem andık okulumuzu, artık kalmadığını düşündüğüm bir eski geleneği yazayım. biz ilkokuludayken malum milli bayramlar kutlanırdı. şiirler oyunlar tiyatrolar vs çeşitli etkinlikler hazırlardı öğretmenler önderliğinde çocuklar. buraya kadar halen devam ediyordur tahminimce. fakat değişik bir ruh daha vardı onu anlatmaya çalışayım.
  bu milli bayram kutlamalarını köyün tüm sakinleri bir gerçek şenlik havasında kutlarlardı. çocuklar erkenden okula gider bir bayrak çelenk vs eşliğinde sıra halinde marşlar şarkılar söyleyerek köyün içinde tur atarak köylüleri okula çağırırdı. köylüler de hevesle - evet bakın hevesle derken romantik abartı yapmıyorum- okula gelirlerdi o gösterileri izlemeye. kimisi kek, börek de getirirdi. okulun bahçesinde bir şenlik havasında etkinlikler düzenlenirdi.
  buraya kadar anlattıklarımı "şehirli aileler" okuyunca, "ne var bunda? daha yoğun hallerini şuan tüm okullarda yapılıyor hala" diye düşünmüş olabilirler. gösteriler, etkinlikler bol bol düzenleniyor yine ilkokullarda değil mi? abartılı mezuniyet baloları vs. fakat ya köylerde? bizim köyde şenliğe benzer bir aktivite olmayalı kaç yıl oldu. o insanları manevi bir motivasyona bağları kalmadı biliyor musunuz? o kadar maddiyata odaklı pis insanlara dönüştüler ki bu kısa sürede görseniz mideniz bulanır. o okulların bu tür bir etkileri de olmuyormuydu sizce? sırf nufusu az diye o insanlar bir boşluğa itildiler. onlar a o boşluğu iphone la falan doldurmak için hırsızlığa varan pişkin köylü kurnazı olup çıktılar. çok büyük iş olabilir köy okullarınu geri açmak. az yiyin diğer devlet memurları da öğretmenlere para aktarsın devlet sırf o güzel insanların yeniden iyi olabilmeleri için. camii o boşluklarını dolduramıyor ne yazık ki
 • bu vaad türkiye’de cehaletin asgari seviyeye ineceğinin müjdesidir. devrim gibidir.
 • köyden kente göçlerin bir sebebi de köyde okul olmayışı olabilir bana kalırsa. adam sırf çoluğuna çocuğuna eğitim aldırabilmek için köyü bırakıp asgari ücretle gelip kente yerleşiyor..

  köyden kente göçü durduracak ve köylüyü köyde üretim yapmaya teşvik edeceği için ülkenin kalkınmasına yardımcı olabileceğini düşündüğüm yayındır.
 • köyleri tamamen imamlara bıraktılar. köylerde muhtar ve imam protokolü oluşturuyor. eskiden bir köyün herşeyi öğretmenlerdi. öğretmen sadece öğrencileri değil tüm köylüyü eğitirdi. iyiyi, doğruyu, güzeli gösterirdi.

  köyde bir bayrak dalgalanırdı. o bayrak her pazartesi ve cuma günleri istiklal marşı eşliğinde göndere çekilirdi.

  köyde sadece dini bayramlar değil milli bayramlar da kutlanırdı. bir öğretmen köye ışık saçardı. atatürk’ün sözleri ve atatürk için yazılmış şiirler okunurdu.

  şimdi köylerde sadece ezan okunuyor. tabi okunsun ama istiklal marşı da okunsun. dini bayramları kutladığımız gibi milli bayramları da tüm köylüler olarak kutlayalım.
 • önce büyükşehirlerdeki yoğun nüfusu köylere çekmeyi gerektiren vaattir.

  bence bir seçim döneminde yapılamayacak, yapılsa da bir fayda sağlamayacak iştir bu.

  biraz popülist bir vaat. böyle yapmasın.

  ama köylerden oluşan devlet denetiminde, bakanlığın desteklediği kooperatiflerle organize tarım bölgeleri oluşturulabilir. köylerden oluşan kooperatifler ilçeye, ilçeler illere, iller de yedi bölgeye ve bölgeler de bakanlığa bağlı olursa verimli ve düzenli, programlı bir.üretim planı uygulanabilir. aracıların yaptığı iş de kooperatiflere devredilebilir. böylece hem istihdam sağlanır hem gelir dağılımında adalet sağlanır. çok da güzel olur.

  önce köylülerin gelirini arttırmalı, memleketin kırsalı kalkındırmalı. eğitim bir tık sonraki mesele.
 • yaparsa tarihe geçer,bu pis din sömürüsü biter.