şükela:  tümü | bugün
  • nick bulmam lazım'ı kulübesinden çıkarttıysa doğruluğu olan orandır.
  • kilicdaroglu (ve herhangi baska bir siyasetci) secime kendi giriyor olsa, yuzde 20 alacak seviyede olsa "kesin kazaniyoruz" derdi. goruyorsunuz adamin dusunce yapisini. ince'yi fena oltaya getirdiler.
  • ilk defa benimle ayni fikirde biri cikti.

muharrem ince 30-35
    demirtas 10-13
    aksener 13-15
    cerezlerin toplami 5-7

kötüler 40 civari.
  • bu zaten bilinen bir durum. ancak bu seçimde sayın kılıçdaroğlu'nun daha moral verici söylemlerde bulunması gerektiğini düşünüyorum.

kendisi için chp %40 oy alamazsa istifa ederim diyen bir kişi, şu aşamada bu oranları kullanmamalı, onun yerine "ilk turda tayyip bey'in seçilemeyeceği garanti" veya "muharrem ince'nin kazanacağına şüphemiz yok" gibi cümleler kullanmalı.
  • gercekci olmayan oran.

normal sartlarda %50 bile olabilir. ama turkiye sartlarinda chp'nin oy alabilecegi sadece %30-35'lik bir blok var. bu bloktan iyi parti ve hdp de oy aliyor. hatta duzenini akp'ye kurmus kucuk bir kesim de var.

ince'nin ilk turda alacagi oy orani %22-23'tur ve bu bir basarisizlik degildir. onemli olan tayyip'in %50'in altina dusmesidir.
  • ince rüzgârı’yla kılıçdaroğlu...

muharrem ince çok yakın takipte. tayyip erdoğan‘ı artık iktidarda görmek istemeyenlerin ince’yle ilgili beklenti çıtaları da yüksek.
    ilk turda seçimi kazanabilir mi?
    ya da ikinci turda bir koalisyonla erdoğan’ı cumhurbaşkanlığından edebilir mi?
    ve 24 haziran seçimleri bu bakımdan bir ilk aşama olabilir mi?
    ak parti muhaliflerinin kafasını halen burgaç gibi oyan sorular böyle.

anlaşılan o ki, kılıçdaroğlu’nun sahneden çekilmesi şimdilik chp oylarını altı yedi puan yukarı çekmiş durumda.
    güvenilir seçim araştırmalarında chp yüzde 30-31 civarında görülüyor. bu oy oranı chp’yi tek başına hükümet yapmaz. ama bir koalisyonun kapısını açabilir.
    tabii bir koalisyon için iyi parti’nin, hdp’nin ve diğer küçük partilerin oy toplamının da artması lazım.
    yoksa cumhur ittifakı, yüzde 45’le 50 arasındaki bir oy oranıyla yeniden seçimleri kazanabilir.

bu konuda, son derece antidemokratik olan yüzde 10’luk seçim barajı belirleyici olabiliyor. 2002 yılı kasım ayındaki milletvekili seçimlerini anımsayın. ak parti yüzde 34 küsur oyla tek başına hükümet olmuştu.
    şu sıralar ak parti’nin güvenilir seçim araştırmalarındaki oy oranı yüzde 40-41 arasında seyrediyor. bazı araştırmacılara göre altı yedi puanlık bir düşüş söz konusu.
    bu düşüş devam edebilir mi?

24 haziran bu açıdan ne kadar etkili olabilir? bu soruların sağlıklı yanıtları için daha vakit erken. ancak ince’nin performansı, ak parti’nin oyları konusunda şöyle ya da böyle etkili, belki de belirleyici olacak.
    burada bir meselenin önemi var.
    ince, kılıçdaroğlu’nun chp’si neden seçim üstüne seçim kaybetti sorusuna acaba ne kadar zaman ayırdı?
    belki bir başka deyişle:
    ince, partisinin kemal kılıçdaroğlu’nun geçmişinden ne kadar ders çıkardı?
    bu mesele eğer doğru teşhis edilmez ve isabetli tedavi yapılmazsa, ince rüzgârı bir süre sonra yerini yeni hayal kırıklıklarına bırakabilir.
    evet, türkiye’nin son yıllarda ciddi bir muhalefet boşluğu sorunu var. kılıçdaroğlu’nun chp’si bu boşluğu dolduramadı. chp, ak parti karşısında güven veren bir iktidar alternatifi olarak sahneye çıkamadı.
    bu nedenle tayyip erdoğan da meydanı fazla boş bulunca, bir çok alanda bir çok olumsuzluk yaşandı.
    ince’nin, -gelen sinyaller öyle ki- kılıçdaroğlu’nun gerek parti yönetimine, gerekse siyaset anlayışına dönük bakışından ayrıldığı noktalar var.
    ince, kılıçdaroğlu’nun hazzetmediği bazı kişilerle çalışabileceğini gösteren örnekler sergilemiş durumda.
    yine kılıçdaroğlu’ndan farklı olarak, partinin tepesinde daha geniş bir danışmanlar grubuna yer açma eğiliminde.
    ayrıca, parti örgütünün hantallaştığının da farkında olduğu söylenebilir ince’nin

şimdi gençler

bu entry’yi ben yazmadım..

zaten bu yazı da 2018’de yazılmadı

2010’da milliyet’te çıkan bir haberi aldım..baykal yerine kılıçdaroğlu, kılıçdaroğlu yerine de ince yazdım. bdp yerine hdp, mhp yerine iyi parti yazdım.