şükela:  tümü | bugün
  • ihtimal dahilinde olan seydir. chp'nin 25 ini gozunu kapat ve oraya yaz. eski mhp'nin en az 3 te 1'ini oraya yaz. ak partinin icindeki secmenlerin en azindan 3 te 1'ininde bu adami begenip ulkenin icinde bulundugu durumu goz olunde bulundurun. 40 bile yapabilir. bu ulke'de bir kac bomba patlatildi ve insanlar korkutuldu diye iktidarin yuzde 10 oyu arttiysa, cebine girecek saldiri yuzde 20 bile kaybettirir. ekonomi ile gelen, ekonomi ile gider...
  • an itibariyle kendisi tarafından 23 mayıs 2018 muharrem ince erzincan mitingi sırasında yapılan açıklamadır.

(bkz: ay olabilir mi öyle bir şey lütfen olsun çünkü)
  • 23 mayıs 2018 muharrem ince erzincan mitingi sonrası rahatlıkla %30 üzerinde olduğu iddiasında bulunulabilir. cumhurbaşkanım muharrem ince'nin gümbür gümbür gelişinin doğal bir sonucudur. meral akşener ve selahattin demirtaş da minimum %10 alırsa, sandıkları yıka yıka gelir ince başkan.

(bkz: muharrem ince bağış kampanyası)
  • %30 un üzerinde olduğu bence kabul edilebilir bir tahmin. %35 ise biraz fazla gelse de olmaz diyemem. çünkü geçmiş seçimlere baktığımızda cumhurbaşkanlığı seçimi 7 haziran seçimi ve referandum bize bir şeyi gösterdi; akp nin oy kitlesi sabit değil değişken ve dalgalı. bu da demek oluyor ki ayağı yere sağlam basan bir seçim propagandası bu akp oylarını aşağı çekebilir.

muharrem ince, akp li seçmenin çok da beğenmediği bir aday değil. siyasetle ilgili olan akp liler ince cumhurbaşkanı olsa iyi olabilir fikrine sahipler benim izole edilmemiş çevremden gördüğüm kadarıyla. kesinlikle tayyip erdoğandan şaşmayacak kişilerin inceye vereceğini gördüm bu tespitler kahramanmaraş, kayseri gibi akp kalesi iki ilden geliyor.

mitinglere bakıyorum kılıçdaroğlu mitinglerinden daha farklı, daha kalabalık hem de akp nin güçlü olduğu illerde bile oyunu artırmış görünüyor ince. muharrem inceyi chp oyuyla bir tutmak büyük bir hata, seçimde anlaşılacak bu.

ilk turdan sonra iyi parti ve hdp seçmenini muharrem inceye yöneltmeyi başarabilirse bence muharrem ince yeni cumhurbaşkanımız olacak.
  • demirtaş'ın da içinde olduğu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ekmeleddin ihsanoğlu %38.44 oy alma başarısı göstermiş.

ikinci turda mevcut reisi cumhura karşı, hdp'nin de içerisinde olduğu bir koalisyon yapılacaksa, bu koalisyon rte'yi devirmeye yeter de artar bile.

kaynağımız da, dediğimiz gibi %38.44 oy alan ekmeleddin ihsanoğlu.
    ki o seçimlerde, bu amcamızın aday çıkarılması sebebiyle, chp'nin nasıl topa tutulduğunu ve sol seçmenin büyük bir çoğunluğunun sandığa gitmediğini de hatırlatırım.
  • neden şaşırıldığını anlamadığım gerçeklik. geçti yavrum o chp %25 fix zamanları. chp'nin %25 fix oyu tatilcilerin, aman benim oyumdan ne olacakçıların, bu seçimde gidip hdp'ye vereyim de barajı geçsincilerin olmadığı zamandaki oyu. onlar oy kullandığında zaten %35'i görür ve bu seçimde görecektir.
  • tayyip bey türkiye'deki %65 merkez sağ, sağ oy; %35 sol, sosyalist oy dengesi sayesinde 15 yıldır iktidarda. bu dengeyi sn meral akşener bozuyor. ondan rahatsız. diğer hiç bir aday onu sarsamaz çünkü.

-aytun çıray
  • ilk tur sonunda %30 alırsa büyük başarı. ben 27 civarı bekliyorum. gün geçtikçe kk'nın toplayamadığı kalabalığı topladığını görüyorum. küsen chp seçmeni en azından cumhurbaşkanlığı seçimi için geri döndü. bir miktar da sağ partilerden toplayabileceğini tahmin ediyorum.
  • "seçimin kilit noktası kararsız ve mutsuz akp seçmeninin oyunu çalmak" değil kürtleri sandığa çekmektir. akp seçmeni mutsuz da olsa zaten karşı cenaha gitmez, ki gidecekse zaten ilk turda gider meral ablaya verir. eğer bu olursa da zaten meral abla otomatik olarak ikinci tura kalır ama bunun gercekleşeceğini düşünmüyorum.

oysa kürt seçmen (sadece hdp seçmeni değil, daha önce akp'ye oy veren seçmen de buna dahil) mhp destekli ve mhp ne derse ağzının içine bakan bir akp'yi bence tercih etmeyecektir. ikinci turda bunlar da akşener'e değil ince'ye gidecektir.
  • muharrem ince'nin kürtlerden alacağı oy toplamı > meral akşener'in akp ve mhp'nin illede reisim,devlet babamcı seçmen tabanından alacağı oy toplamı.alın size matematik.